ԵՊՀ հոգաբարձուների խորհուրդը համալսարանի կառավարման բարձրագույն և հսկողություն իրականացնող մարմինն է, որի լիազորությունների ժամկետը 5 տարի է:
ԵՊՀ հոգաբարձուների խորհուրդը հաստատում է ԵՊՀ գործունեության զարգացման ռազմավարական ծրագրերը, կառուցվածքը, հաստիքացուցակը և դրանցում լրացումներն ու փոփոխությունները, ինչպես նաև ԵՊՀ եկամուտների և ծախսերի տարեկան նախահաշիվը, դրա փոփոխությունները, տարեկան ֆինանսական հաշվետվությունները, ԵՊՀ գործունեության մասին տարեկան հաշվետվություններն ու տարեկան հաշվեկշիռը։
Այն կազմակերպում և հաստատում է համալսարանի ռեկտորի, մասնաճյուղի տնօրենի ընտրությունները, լսում և գնահատում է ռեկտորի տարեկան գործունեության և ռազմավարական ծրագրի կատարման տարեկան հաշվետվությունները, քննարկում և քվեարկում է նրան անվստահություն հայտնելու հարցը։
ԵՊՀ հոգաբարձուների խորհուրդը ձևավորվում է ԵՊՀ պրոֆեսորադասախոսական կազմի, սովորողների, Հիմնադրի և Լիազոր մարմնի ներկայացուցիչներից: ԵՊՀ հոգաբարձուների խորհրդի անդամները 20-ն են։
«Երևանի պետական համալսարան» հիմնադրամի հոգաբարձուների խորհրդի կազմը
Հիմնադրի անունից առաջադրված խորհրդի անդամներ
- Սուրեն Պապիկյան - ՀՀ պաշտպանության նախարար
- Արթուր Մարտիրոսյան - ՀՀ կրթության, գիտության, մշակույթի և սպորտի նախարարի տեղակալ
- Աննա Վարդապետյան - ՀՀ գլխավոր դատախազ
- Սարգիս Հայոցյան - ՀՀ կրթության, գիտության, մշակույթի և սպորտի նախարարության գիտության կոմիտեի նախագահ
- Եղիշե Կիրակոսյան - Մարդու իրավունքների եվրոպական դատարանում Հայաստանի Հանրապետության ներկայացուցիչ
Լիազոր մարմնի կողմից առաջադրված խորհրդի անդամներ
- Հայկակ Արշամյան - «Հայաստան» համահայկական հիմնադրամի գործադիր տնօրեն (համաձայնությամբ)
- Հովհաննես Մովսիսյան - «Հայաստանի հանրային հեռուստաընկերություն» ՓԲԸ գործադիր տնօրեն (համաձայնությամբ)
- Մխիթար Հայրապետյան - Երևանի շախմատի ֆեդերացիայի նախագահ, «Իմ քայլը» հիմնադրամի գործադիր տնօրեն (համաձայնությամբ)
- Գուրգեն Գասպարյան - «Մատենադարան» Մեսրոպ Մաշտոցի անվան հին ձեռագրերի գիտահետազոտական ինստիտուտի ձեռագիր հավաքածուների թվայնացման բաժնի աշխատանքների համակարգող
- Արեգ Հովհաննիսյան - «Հակադոպինգային գործակալություն» ՊՈԱԿ-ի փոխտնօրեն, կենս. գիտ. դոկտոր, պրոֆեսոր (համաձայնությամբ)
Պրոֆեսորադասախոսական կազմից ընտրված խորհրդի անդամներ
- Վարուժան Աթաբեկյան - Երևանի պետական համալսարանի հանրահաշվի և երկրաչափության ամբիոնի վարիչ, ֆիզմաթ. գիտ. դոկտոր, պրոֆեսոր
- Նարինե Խաչատրյան - Երևանի պետական համալսարանի անձի հոգեբանության ամբիոնի վարիչ, հոգեբ. գիտ. թեկն., դոցենտ
- Աննա Փոլադյան - Երևանի պետական համալսարանի կենսաքիմիայի, մանրէաբանության և կենսատեխնոլոգիայի ամբիոնի վարիչ, կենս. գիտ. դոկտոր, դոցենտ

YSU Board of Trustees is the highest governing body of the university.
The Board of Trustees of YSU is the supreme body of the university administration, providing oversight, whose term of office is 5 years.
The YSU Board of Trustees approves YSU's strategic development plans, structure, staff list, and additions and changes to them, as well as YSU's annual budget of income and expenses, its amendments, annual financial reports, annual reports on YSU's activities and annual balance sheet.
It organizes and approves the elections of the rector of the university, and branch director, hears and evaluates the annual reports of the rector's activities and implementation of the strategic plan, as well as discusses and votes on the question of expressing no confidence in the rector.
The Board of Trustees of YSU is formed from representatives of YSU faculty, students, the Founder, and the Authorized Body. There are 20 members of the Board of Trustees of YSU.
Composition of the Board of Trustees of the "Yerevan State University" Foundation
Board members nominated on behalf of the Founder:
Suren Papikyan - RA Minister of Defense
Artur Martirosyan - RA Deputy Minister of Education, Science, Culture, and Sports
Anna Vardapetyan - RA Prosecutor General
Sargis Hayotsyan - Chairman of the Science Committee of the RA Ministry of Education, Science, Culture, and Sports
Yeghishe Kirakosyan - Representative of the Republic of Armenia at the European Court of Human Rights
Board members nominated by the Authorized Body:
Haykak Arshamyan - Executive Director of Hayastan All-Armenian Fund (with consent)
Hovhannes Movsisyan - Executive Director of "Public Television of Armenia" CJSC (with consent)
Mkhitar Hayrapetyan - President of Yerevan Chess Federation, Executive Director of "My Step" Foundation (with consent)
Gurgen Gasparyan - coordinator of digitization of manuscript collections of Mesrop Mashtots Research Institute of Ancient Manuscripts, "Matenadaran"
Areg Hovhannisyan - Ph.D., Professor, Deputy Director of "Anti-Doping Agency" SNOC (by agreement)
Board members elected from the faculty:
Varuzhan Atabekyan - Ph.D., Professor, Head of the Chair of Algebra and Geometry of Yerevan State University,
Mkhitar Gabrielyan – Ph.D., Associate Professor of the Department of Archeology and Ethnography of Yerevan State University
Narine Khachatryan – Ph.D., Associate Professor, Head of the Department of Personality Psychology of Yerevan State University
Anna Poladyan - Ph.D., Associate Professor, Head of the Department of Biochemistry, Microbiology and Biotechnology of Yerevan State University
Hayk Kocharyan - Ph.D., Associate Professor Head of the Department of Arabic Studies of Yerevan State University