4. Ամերիկյան հետազոտությունների կենտրոն
Ամերիկյան հետազոտությունների կենտրոնը (American Studies Center, ASC) կրթական և գիտահետազոտական կենտրոն է, որը հիմնադրվել է ԵՊՀ-ում 2020 թ․ ԱՄՆ Պետքարտուղարության կողմից ֆինանսավորվող «Ամերիկյան հետազոտություններ» դրամաշնորհային ծրագրի շրջանակում։
Ամերիկյան հետազոտությունների ծրագրի իրականացման գործում ԵՊՀ ամերիկյան հետազոտությունների կենտրոնի հիմնական գործընկերն է Արիզոնայի պետական համալսարանը, որը ԱՄՆ ամենամեծ պետական համալսարաններից է և ԵՊՀ երկարամյա ինստիտուցիոնալ գործընկերը, ունի լայնածավալ և արդյունավետ համագործակցության փորձ՝ ունենալով գրեթե 20-ամյա համագործակցություն պետական կառավարման և քաղաքականության, առաջնորդության և այլ բնագավառներում:
ԵՊՀ ամերիկյան հետազոտությունների կենտրոնի գործունեության հիմնական ոլորտներն են.
• միջգիտակարգային կրթություն,
• միջգիտակարգային և մասնագիտացված ուսումնասիրություններ ամերիկյան հետազոտությունների, արտաքին քաղաքականության և միջազգային հարաբերությունների ոլորտներում:
Կենտրոնի հիմնական նպատակներն են.
• խթանել և զարգացնել ակադեմիական և մասնագիտական միջավայրը, որը նպաստում է բարձրորակ հասարակագիտական հետազոտությունների կատարմանը,
• նպաստել և աջակցել ԵՊՀ-ում բարձրագույն կրթության միջազգայնացմանը,
• օժանդակել ԱՄՆ-Հայաստան համագործակցության զարգացմանը,
• նպաստել հասարակագիտական հետազոտությունների համար ակադեմիական և մասնագիտական միջավայրի ստեղծմանը։
ԵՊՀ ամերիկյան հետազոտությունների կենտրոնի տեսլականն է.
• կայուն միջազգային միջավայր,
• կայուն զարգացում,
• հետազոտահենք կառավարում,
• գիտելիքահենք հասարակություն:
ԵՊՀ ամերիկյան հետազոտությունների կենտրոնն իրականացնում է հետևյալ մագիստրոսական ծրագրերը.
• Ամերիկագիտություն (հայտագրման հետ կապված մանրամասները՝ կրթական ծրագրի «Ընդունելություն» բաժնում),
• Հանրային քաղաքականություն (հայտագրման հետ կապված մանրամասները՝ կրթական ծրագրի «Ընդունելություն» բաժնում)։

4. American Studies Center
American Studies Center (ASC) is a research and educational center established at Yerevan State University in 2019 within the framework of the American Studies grant program funded by U.S. Department of State.
The ASC main partner in implementing the American Studies program is Arizona State University; the largest state university in the U.S. and the longstanding institutional partner of YSU, with an expansive and fruitful cooperation experience spanning to almost 20 years of collaboration in Public Administration and Policy, Leadership and other fields.
American Studies Center main activities:
• Interdisciplinary education
• Interdisciplinary and specialized research in the field of American Studies, Foreign Policy and International Relations
The major mission-based aims of the Center include but not limited to
• promotion and development of academic and professional environment conductive for high-quality social science research,
• fostering and supporting of internationalization of higher education at YSU,
• support U.S.-Armenia cooperation,
• foster creation of academic and professional environment for social and science research
ASC Vision
• Stable International Environment
• Sustainable Development
• Research- based Governance
• Knowledge-based society
YSU American Studies Center offers the following master's programs:
• American Studies (for detailed information about admission process, review the "Admission" section of the educational program),
• Public Policy (for detailed information about admission process, review the "Admission" section of the educational program).