3. ԵՊՀ ՈՒԳԸ միջազգային երիտասարդական 9-րդ գիտաժողով
Ս.թ. հոկտեմբերի 2-6-ը ԵՊՀ ուսանողական գիտական ընկերության նախաձեռնությամբ անցկացվելու է ԵՊՀ ՈՒԳԸ միջազգային երիտասարդական 9-րդ գիտաժողովը՝ նվիրված Հայաստանի Առաջին Հանրապետության հիմնադրման 105-ամյակին:
Մասնակցության չափանիշները
Գիտական նստաշրջանին մասնակցելու հնարավորություն ունեն ուսանողներ, ասպիրանտներ, հայցորդներ և մինչև 35 տարեկան երիտասարդ գիտնականներ բոլոր երկրների բուհերից ու գիտահետազոտական այլ հաստատություններից: 35-ից բարձր տարիք ունեցող մասնագետները կարող են նստաշրջանին մասնակցել որպես հրավիրյալ զեկուցողներ՝ ներկայացնելով իրենց գիտական հետազոտության արդյունքները կամ խոսելով իրենց մասնագիտության արդի հիմնախնդիրների շուրջ: Զեկուցումների առավելագույն տևողությունը 15 րոպե է:
Ինչպե՞ս դիմել
Գիտական նստաշրջանին մասնակցելու համար անհրաժեշտ է մինչև ս.թ. օգոստոսի 20-ը լրացնել առցանց հայտադիմումը, իսկ զեկուցման սեղմագիրը (առնվազն 200 բառ) ուղարկել հետևյալ էլհասցեին՝ sss@ysu.am:
Ստացված հայտերն անցնելու են մասնագիտական դիտարկման փուլ, և միայն դրական արդյունքի պարագայում կհաստատվի հայտատուի մասնակցությունը գիտական նստաշրջանին: Դիտարկման արդյունքների վերաբերյալ հայտատուներին կտեղեկացվի մինչև ս.թ. սեպտեմբերի 17-ը:
Թեմատիկ ուղղությունները
Գիտաժողովին ներկայացվող զեկուցումները ներառվելու են մասնագիտական հետևյալ բաժանմունքներում՝
1. Աշխարհագրություն և երկրաբանություն
2. Աստվածաբանություն
3. Արևելագիտություն
4. Գրականագիտություն
5. Ժուռնալիստիկա
6. Իրավագիտություն
7. Լեզվաբանություն
8. Կենսաբանություն
9. Կիրառական մաթեմատիկա և համակարգչային գիտություններ
10. Մաթեմատիկա և մեխանիկա
11. Մանկավարժություն
12. Պատմություն
13. Ռադիոֆիզիկա և ֆիզիկա
14. Սոցիոլոգիա
15. Տնտեսագիտություն և կառավարում
16. Փիլիսոփայություն և հոգեբանություն
17. Ցեղասպանագիտություն
18. Քաղաքագիտություն և միջազգային հարաբերություններ
19. Քիմիա և ֆարմացիա
Հոդվածների հրատարակում
Գիտաժողովի բոլոր զեկուցողներին տրվելու են մասնակցության հավաստագրեր:
Գիտական նստաշրջանին զեկուցված նյութերը կրկնակի գրախոսության փուլը հաղթահարելու և տպագրության երաշխավորվելու դեպքում տպագրվելու են «ԵՊՀ ՈՒԳԸ գիտական հոդվածների ժողովածու» գիտական պարբերականում: Պարբերականի էլեկտրոնային համարները տեղադրված են ԵՊՀ ՈՒԳԸ հրատարակումների կայքէջում:
Մեկ մասնակիցը կարող է ներկայացնել միայն մեկ զեկուցում: Մեկից ավելի հայտ ներկայացնելու պարագայում զեկուցման կթույլատրվի ներկայացված վերջին հայտը, եթե հայտատուն չի տեղեկացնում այլ նախընտրության մասին:

02.10.2023 - 06.10.2023
On October 2-6, 2023, at the initiative of the YSU Student Scientific Society, the 9th YSU SSS International Youth Conference will be held, dedicated to the 105th anniversary of the founding of the First Republic of Armenia.
The conference provides an opportunity for students, post-graduate students, and young scientists to present the results of their scientific research to an academic audience, to improve their skills of doing scientific work, as well as to establish contacts with young researchers in Armenia and abroad.
Participation criteria
Students, post-graduate students, applicants, and young scientists up to 35 years of age from universities and other scientific research institutions of all countries have the opportunity to participate in the scientific session. Specialists over the age of 35 can participate in the session as guest speakers, presenting the results of their scientific research or speaking about the current issues of their profession. The maximum duration of reports is 15 minutes.
How to apply?
To participate in the scientific session, it is necessary to fill out the online application and send the summary of the report (at least 200 words) to the following email: sss@ysu.am by August 20.
The received applications will undergo the professional review stage, and only in the case of a positive result will the applicant's participation in the scientific session be confirmed. Applicants will be informed about the results of the review by September 17, 2023.
Thematic directions
The reports presented at the conference will be included in the following professional departments:
1. Geography and geology
2. Theology
3. Oriental studies
4. Literature
5. Journalism
6. Jurisprudence
7. Linguistics
8. Biology
9. Applied mathematics and computer sciences
10. Mathematics and mechanics
11. Pedagogy
12. History
13. Radiophysics and Physics
14. Sociology
15. Economics and management
16. Philosophy and psychology
17. Genocide studies
18. Political science and international relations
19. Chemistry and Pharmacy
Publication of articles
All speakers at the conference will be given certificates of participation.
The materials presented at the scientific session will be published in the scientific periodical "Collection of scientific articles of YSU SS" if they pass the double review stage and are guaranteed to be printed. The electronic issues of the periodical are posted on the YSU SSS publications website.
Each participant can submit only one report. In case of submitting more than one application, the last submitted one will be allowed to be reported, unless the applicant informs about another preference.