3. ISSI-ի 2025 թվականի գիտաժողովը կանցկացվի Երևանում
Գիտաչափության և ինֆորմետրիկայի միջազգային ընկերակցության (ISSI) 20-րդ գիտաժողովը տեղի կունենա Երևանում՝ 2025 թվականի ամռանը: ISSI գիտաժողովները կազմակերպվում են երկու տարին մեկ անգամ՝ համախմբելով հարյուրավոր գիտաչափագետների՝ ամբողջ աշխարհից: ISSI նախորդ գիտաժողովներն անցկացվել են Բլումինգթոնում (ԱՄՆ), Լյուվենում (Բելգիա), Հռոմում (Իտալիա), Ուհանում (Չինաստան) և այլուր:
Գիտաժողովի կազմակերպիչը ՀՀ ԳԱԱ ինֆորմատիկայի և ավտոմատացման պրոբլեմների ինստիտուտի գիտական տեղեկատվության վերլուծության և մոնիթորինգի կենտրոնն է։ Գիտաժողովը հյուրընկալելու է Երևանի պետական համալսարանը:
Հայաստանը՝ որպես Ասիայի և Եվրոպայի խաչմերուկ, մի քանի օրով կդառնա գիտաչափական հետազոտությունների համաշխարհային կենտրոն։

3. The 2025 ISSI conference will take place in Yerevan, Armenia
We are honored to inform you that the 20th conference of the International Society for Scientometrics and Informetrics (ISSI) will take place in Yerevan, Armenia, in summer 2025. The ISSI conferences are organized every two years, bringing together hundreds of bibliometricians from all over the world. Previous conferences have been held in Bloomington, USA; Leaven, Belgium; Rome, Italy; Wuhan, China, etc.
It will be organised by the Centre for Scientific Analysis and Monitoring (CSAIM), part of the Institute of Informatics and Automation Problems, National Academy of Sciences of the Republic of Armenia and hosted by Yerevan State University (YSU).
Armenia, as the crossroads between Asia and Europe, as a result, will become a hub of scientometric research for several days.