3. «Էրազմուս+» ծրագրի միջազգային կրեդիտային շարժունություն Գալացի «Դունարեա դե Ջոս» համալսարան, Ռումինիա
02.11.2023 - 19.11.2023
«Էրազմուս+» ծրագրի միջազգային կրեդիտային շարժունություն Գալացի «Դունարեա դե Ջոս» համալսարան, Ռումինիա
«Էրազմուս+» միջազգային կրեդիտային շարժունության գործողության շրջանակում Երևանի պետական համալսարանի և Գալացի «Դունարեա դե Ջոս» համալսարանի (Ռումինիա) միջև կնքված պայմանագրով նախատեսվում է 3 շարժունություն պրոֆեսորադասախոսական կազմի (հիմնական աշխատակիցների) համար` 2023/2024 ուստարվա 2-րդ կիսամյակում 1 շաբաթ ժամկետով 8 ժամ դասախոսություն կարդալու, ինչպես նաև 2 շարժունություն` հումանիտար և սոցիալական մասնագիտություններով բակալավրիատի և մագիստրատուրայի ուսանողների համար` 2023/2024 ուստարվա 2-րդ կիսամյակում 5 ամիս ժամկետով ուսանելու նպատակով:

3. International credit mobility of the Erasmus+ program "Dunarea de Jos" University of Galați, Romania
02.11.2023 - 19.11.2023
International credit mobility of the Erasmus+ program "Dunarea de Jos" University of Galați, Romania
1. This call regulates the application procedure for student and staff mobility in the framework of the Erasmus+ International Credit Mobility project between the "Dunarea de Jos" University of Galati and Yerevan State University.
1. BA (1st  cycle): 2 place
3. Academic Staff for Teaching   3 place
The present call for applications provides mobility grants for the 2nd semester of the 2023-2024 academic year.
140€ per day
• Prospective applicants should submit their required documents to the following mail: mnatsakanyan@ysu.am by
19 November 2023.
• The official language of the application is English and/or Spanish. At the time of application diplomas, transcripts, and other official documents may be submitted in original language but they must be accompanied by an English translation.