3. «Էրազմուս+» միջազգային կրեդիտային շարժունություն Երևանի պետական համալսարանի և Քոբլենցի համալսարանի (Գերմանիա) միջև
21.11.2023 - 28.11.2023
«Էրազմուս+» միջազգային կրեդիտային շարժունություն Երևանի պետական համալսարանի և Քոբլենցի համալսարանի (Գերմանիա) միջև
«Էրազմուս+» միջազգային կրեդիտային շարժունության գործողության շրջանակում Երևանի պետական համալսարանի և Քոբլենցի համալսարանի (Գերմանիա) միջև կնքված պայմանագրով նախատեսվում է 2 շարժունություն Եվրոպական լեզուների և հաղորդակցության ֆակուլտետի գերմանական բանասիրության ամբիոնի բակալավրիատի և մագիստրատուրայի ուսանողների համար՝ 2023-2024 ուստարվա 2-րդ կիսամյակում ուսանելու նպատակով:

21.11.2023 - 28.11.2023
This call regulates the application procedure for students in the framework of the Erasmus+ International Credit Mobility project between University of Koblenz and Yerevan State University. Under this call 2 mobilities (BA and MA level) from all Faculties of Yerevan State University are available. (study period: 2nd semester of 2023-2024 academic year).
Applicants are required to be proficient in German or English (at least B2 level, according to University of Koblenz and YSU Inter-Institutional Agreement) respectively, and to provide certifications or self-certifications of the required level.
Prospective applicants should submit their required documents via e-mail to the address: (lia_evoyan@ysu.am) by November 28 at 17:00. Any application received after the deadline will not be accepted;