3. «Հայաստանը՝ որպես քաղաքակրթական խաչմերուկ․ պատմամշակութային առնչություններ»․ միջազգային գիտաժողով
03.01.2024 - 30.01.2024
«Հայաստանը՝ որպես քաղաքակրթական խաչմերուկ․ պատմամշակութային առնչություններ»․ միջազգային գիտաժողով
Ս․թ․ մարտի 28-30-ը ՀՀ գիտությունների ազգային ակադեմիայի և Երևանի պետական համալսարանի գործակցության շրջանակում կանցկացվի «Հայաստանը՝ որպես քաղաքակրթական խաչմերուկ․ պատմամշակութային առնչություններ» թեմայով միջազգային գիտաժողով։
Գիտաժողովի նպատակն է քննարկել Հայաստանի առնչությունները հարևան պետությունների և ժողովուրդների հետ, Հայոց պետականության խաղացած դերը տարածաշրջանում։ Գիտաժողովի շրջանակում կքննարկվեն նաև տարածաշրջանի պետությունների և ժողովուրդների պատմության, մշակույթի վերաբերյալ հիմնահարցեր։
Գիտաժողովի աշխատանքային լեզուներն են հայերենը, ռուսերենը, անգլերենը (լինելու է համաժամանակյա թարգմանություն)։
Զեկուցումների տևողությունը` մինչև 15 րոպե:
Զեկուցումների դրույթները կտպագրվեն մինչև գիտաժողովի անցկացումը։ Զեկուցված նյութերը կրկնակի գրախոսություն անցնելուց և հրատարակության երաշխավորումից հետո կտպագրվեն առանձին ժողովածուով։
Գիտաժողովի կազմկոմիտեն կհոգա արտերկրի այն մասնակիցների ծախսերը (ճանապարհածախս, կեցություն, սնունդ), որոնց մասնակցության հայտը կհաստատվի։
Մասնակցության վերաբերյալ հայտն անհրաժեշտ է մինչև ս․թ․ հունվարի 30-ը ուղարկել conferencearm@gmail.com էլհասցեին։
Ստացված հայտերը կանցնեն մասնագիտական դիտարկման փուլ։ Դիտարկման արդյունքների վերաբերյալ հայտատուներին կտեղեկացվի մինչև ս․թ․ փետրվարի 15-ը։
Գիտաժողովի թեմատիկ ուղղությունները
Գիտաժողովին ներկայացվող զեկուցումները կներառվեն մասնագիտական հետևյալ բաժանմունքներում՝
1. Հայոց նորագույն պատմություն և մշակույթ
2. Հայաստան և տարածաշրջանի երկրներ. պատմամշակութային կապեր
3. Քաղաքական և տնտեսական զարգացումները տարածաշրջանում նորագույն շրջանում
4. Հայկական մշակութային ժառանգության դերն ու նշանակությունը տարածաշրջանում
Գիտաժողովի կազմկոմիտեն իրավասու է մերժելու այն հայտերը, որոնք չեն համապատասխանում գիտաժողովի պահանջներին:

3. “Armenia as a crossroad of civilizations: historical and cultural ties”։ international conference
03.01.2024 - 30.01.2024
“Armenia as a crossroad of civilizations: historical and cultural ties”։ international conference
The international conference "ARMENIA AS A CIVILIZATIONAL CROSSROAD: HISTORICAL AND CULTURAL TIES" is scheduled to take place from March 28 to 30, 2024, organized by the National Academy of Sciences of the Republic of Armenia and Yerevan State University. The event will explore Armenia's role as a meeting point of civilizations throughout history, emphasizing its historical and cultural connections.
The conference aims to explore Armenia's connections with its neighboring states and people, emphasizing the role of Armenian statehood in the region. Discussions during the event will encompass historical and cultural aspects of the involved states and populations. The conference will be conducted in Armenian, Russian, and English, with the option of simultaneous translation. Presenters are allotted a maximum of 15 minutes for their reports.
Abstracts of the papers will be published before the conference. Conference papers will be published as a separate collection after double review and recommendation for publication.
Expenses of conference participants from abroad (travel, accommodation, meals) elected by the organizing committee, will be covered.
Interested scholars are invited to submit their applications to the email address conferencearm@gmail.com by January 30, 2024. The applications will undergo a review process, and individuals will be informed of the results by February 15, 2024.
Thematic areas of the conference
Papers presented at the conference will be included in the following sections:
1. Contemporary history and culture of Armenia
2. Armenia and the countries of the region: historical and cultural ties
3. Current political and economic realities of the region
4. The role and significance of the Armenian cultural heritage in the region
The conference organizing committee has the authority to decline applications that do not adhere to the conference requirements.