Մայիսի 16-ին տեղի կունենա «ԲանՈՒԳործ․ ԵՊՀ էքսպո-2023»-ը։ Երևանի պետական համալսարանի ծննդյան 104-ամյակին նվիրված լայնամասշտաբ այս միջոցառման հիմնական նպատակն է ներկայացնել կրթական և աշխատանքային հնարավորություններ, ապահովել արդյունավետ հաղորդակցություն գործատուների, շրջանավարտների և ուսանողների միջև, ինչպես նաև համապարփակ թեմատիկ քննարկումների միջոցով վերհանել կրթական համակարգի և գործատուների հետ առկա համագործակցության առանձնահատկությունները, խնդիրներն ու զարգացման հեռանկարները։
Երևանի պետական համալսարանը՝ որպես ՀՀ խոշորագույն բուհ, տարիներ շարունակ բազմաթիվ մասնագիտություններով աշխատաշուկային է տվել որակյալ ու բանիմաց կադրեր։ Համալսարանն է կրթության միջոցով դեպի աշխատաշուկա տանող ճանապարհը: Արդի ժամանակաշրջանում կրթությունից աշխատաշուկա սահուն անցումն ապահովելու և տեղի ունեցող արագ զարգացումներին համընթաց քայլելու համար շատ կարևոր է կրթական միջավայրի և աշխատաշուկայի արդյունավետ փոխգործակցությունը:
«ԲանՈՒԳործ․ ԵՊՀ էքսպո-2023»-ն ընձեռում է բացառիկ հնարավորություն՝ մեկ հարկի տակ հավաքելով դիմորդներին, ուսանողներին, շրջանավարտներին, կրթական ծառայություններ մատուցող համալսարանական ստորաբաժանումները և գործատուներին։ «ԲանՈՒԳործ»-ի շրջանակում ուսանողները հնարավորություն կունենան հանդիպելու իրենց ապագա գործատուներին, դիմորդները՝ ծանոթանալու մրցունակ կրթական ծրագրերին, իսկ գործատուները՝ ներկայացնելու իրենց գործունեությունն ու ընձեռած աշխատանքային հնարավորությունները։
Ի՞նչ է «ԲանՈՒԳործ»-ը
«ԲանՈՒԳործ»-ը տաղավարների ամբողջություն է, որտեղ հայաստանյան լավագույն կազմակերպություններն այցելուներին ներկայացնում են տվյալ կազմակերպության գործունեությունը, առաջարկվող հնարավորություններն ու իրենց կորպորատիվ մշակույթը, իսկ կրթական ծառայություններ մատուցող համալսարանական ստորաբաժանումները՝ իրենց գործունեությունը, ծրագրերը, կրթական և աշխատանքային հնարավորությունները։
Ընդհանուր միջոցառումը բաղկացած է մի քանի բաղադրիչից՝
• կարիերայի տոնավաճառ,
• կրթության տոնավաճառ,
• աշխատարաններ (արագ դասընթացներ, սիմուլյացիոն խաղեր, հարցազրույցներ և այլն),
• ԵՊՀ պատմական անդրադարձ․ լուսանկարների ցուցահանդես,
• գրքերի ցուցադրություն և հանդիպումներ հեղինակների հետ,
• ԵՊՀ գերազանցության մրցանակաբաշխություն և տոնական համերգ։
ԵՊՀ կենտրոնական մասնաշենքի դիմային հատվածում տեղակայվելու են գործատուների տաղավարները, իսկ ԵՊՀ գրադարանին հարող տարածքում՝ կրթական ծառայություն մատուցող ստորաբաժանումների տաղավարները։
Ցուցահանդեսի այս երկու հատվածները փոխկապակցված են, քանի որ առաջարկվող աշխատանքային հնարավորություններն ուղղակիորեն կապվում են ներկայացվող կրթական ծրագրերին։ Մասնավորապես QR կոդի միջոցով, որը առկա է լինելու ցուցահանդեսի ամբողջ տարածքի տարբեր հատվածներում, ԵՊՀ կայքէջում առանձնացված՝ միջոցառման էջում ներկայացվելու է, թե յուրաքանչյուր գործատու ինչ կրթական ծրագրերով սովորող մասնագետների համար ունի աշխատանքային հնարավորություններ։ Ընդ որում, յուրաքանչյուր գործատու հնարավորություն ունի առաջարկելու աշխատանքային հնարավորություններ մի քանի կրթական ծրագրի համար, իսկ կրթական ծառայություն մատուցող ստորաբաժանումներն էլ իրենց հերթին հնարավորություն ունեն տարբեր գործատուների համար անհրաժեշտ մասնագետներ պատրաստող ծառայություններ ներկայացնել։ Միջոցառման էջում բոլոր գործընկերները հնարավորություն կունենան ներկայացնելու իրենց կազմակերպությունը։
ԵՊՀ մեծ դահլիճում բաց մասնակցությամբ տեղի է ունենալու «ԲանՈՒԳործ 2023․ կրթության և կարիերայի հնարավորությունները Հայաստանում» խորագրով կոնֆերանսը։
ԵՊՀ կենտրոնական մասնաշենքի և գրադարանի նախասրահների հատվածներում լինելու են աշխատարան, պատմական լուսանկարների ցուցահանդես և գրքերի ցուցադրություն։ Աշխատարանի շրջանակում տեղի են ունենալու CV կազմելու ու որոշակի հմտություններ ձեռք բերելու վերաբերյալ արագ դասընթացներ, աշխատաշուկայում սեփական տեղը գտնելու և մասնագիտական կողմնորոշման հետ կապված թեստեր, ինչպես նաև սիմուլյացիոն հարցազրույցներ, որոնք օգնելու են ուսանողներին գնահատել սեփական կարողություններն ու հմտությունները, հասկանալ գործատուի պահանջները և այլն։
ԵՊՀ կենտրոնական մասնաշենքի նախասրահում կրթական ծառայություններ մատուցող, զարգացման ծրագրեր առաջարկող տեղական ու միջազգային կազմակերպությունները ներկայացնելու են իրենց գործունեությունը։
Այդ օրը տեղի է ունենալու նաև ԵՊՀ գիտական խորհրդի հոբելյանական նիստ, որի ընթացքում կանցկացվի ԵՊՀ գերազանցության մրցանակաբաշխությունը, ինչին կհաջորդի տոնական համերգը՝ YSU Band-ի և հրավիրված երաժշտական խմբերի մասնակցությամբ։
Ինչո՞ւ մասնակցել «ԲանՈՒԳործ»-ին
«ԲանՈՒԳործ»-ի ժամանակ Դուք հնարավորություն կունենաք՝
• մեկ օրվա ընթացքում շփվելու ավելի քան 7000 մասնակիցների հետ,
• հաղորդակցվելու ինչպես ուսանողների, այնպես էլ աշխատաշուկայում առաջատար դիրք ունեցող բազմաթիվ կազմակերպությունների հետ,
• ծանոթանալու առաջարկվող կարիերայի հնարավորություններին,
• կոնֆերանսի շրջանակում լսելու տարբեր շրջանակների ներկայացուցիչների և ոլորտային փորձագետների արժեքավոր տեսակետները, մասնակցելու ընդգրկուն թեմատիկ քննարկումների։

YSU’s "Learn & Work Expo -2023" will take place on May 16. The main goal of this large-scale event dedicated to the 104th anniversary of the Yerevan State University is to present educational and career opportunities, ensure effective communication between employers, graduates, and students, as well as highlight the features, problems, and development prospects of the educational system and existing cooperation with employers through comprehensive thematic discussions.
As the largest university in the Republic of Armenia, Yerevan State University has provided qualified and knowledgeable personnel in many specialties to the marketplace throughout the years. The university is indeed the pathway that bonds education and the labor market. Effective interaction between the educational sector and the marketplace is very important in modern times to ensure a smooth transition from education to the labor market and keep up with rapid developments.
YSU’s "Learn & Work Expo-2023" offers a unique opportunity to gather applicants, students, graduates, university units providing educational services, and employers under one roof. Within the Expo’s framework, students will be able to meet their future employers, while applicants will be acquainted with competitive educational programs, and employers will be able to present their activities and career opportunities.
How can "Learn & Work" be described?
"Learn & Work" is a set of booths, where the best Armenian organizations present their activities, opportunities offered by them, and the corporate culture of their organization to the visitors, while the university units which provide educational services, introduce their activities, educational programs, and career perspectives.
The overall event consists of several components:
• Career fair,
• Education fair,
• Conference on "Learn & Work: "Education and Career Opportunities in Armenia",
• Workshops (rapid courses, simulation games, interviews, etc.),
• Historical reference of YSU: photo exhibition
• Book display and meetings with authors,
• YSU excellence award ceremony and concert.
Employers' booths will be located in the frontal part of the YSU central building, and in the area adjacent to the YSU library, the booths of educational service units will be represented.
These two components of the Expo are interconnected, as the job opportunities are directly related to the educational programs presented. Through the QR code, which will be available everywhere, as well as on the YSU website, and on the event webpage, job opportunities that each employer offers, will be presented. In addition, each employer will be able to offer career opportunities for several educational programs, and the units providing educational services, in turn, will present programs that provide specialists for employers. On the event’s webpage, Expo’s all partners will introduce their organization.
Moreover, an open participation conference on "Learn & Work Expo- 2023: Education and Career Opportunities in Armenia" will be held in YSU's grand hall, as well as a workshop, an exhibition of historical photos, and a display of books in the lobbies of YSU's central building and the library will take place. In addition, rapid courses on creating a CV and acquiring certain skills on finding your professional orientation and place in the labor market, as well as simulation interviews will be held, which will help students evaluate their capabilities, understand the employer's requirements, etc. Besides, local and international organizations providing educational services and offering development programs will present their activities in the YSU central building lobby.
It should also be noted that on 16 May, during the jubilee session of the YSU Academic Council, the YSU Excellence Awards will be held, followed by a concert with the participation of the YSU Band and other musical groups.
Why should I take part in "Learn & Work"?
• Taking part in the "Learn & Work Expo”, you will have the opportunity to:
• Interact with more than 7000 participants in a single day,
• Communicate with both students and leading organizations in the marketplace,
• Familiarize yourself with the career opportunities,
• Get to know the valuable views of representatives of various experts, as well as participate in comprehensive thematic discussions.