Ռուսերենը Հայաստանում. մարտահրավերներ և հեռանկարներ
Ս.թ. հոկտեմբերի 26-27-ը Երևանի պետական համալսարանում կկայանա «Ռուսերենը Հայաստանում. մարտահրավերներ և հեռանկարներ» խորագրով միջազգային գիտագործնական գիտաժողովը, որը նվիրված է ԱՊՀ երկրներում Ռուսաց լեզվի տարվան և ԵՊՀ ռուսական կենտրոնի հիմնադրման 15-ամյակին:
Գիտաժողովի հիմնական նպատակն է ամրապնդել և ընդլայնել ռուսերենի առաջատար մասնագետների միջև գիտական կապերը, աջակցել նոր գիտելիքների և ժամանակակից գիտամեթոդական տեղեկությունների փոխանակմանը, ինչպես նաև նպաստել ռուսերենի ուսուցման և դասավանդման զարգացմանը, քննարկել ռուս լեզվաբանության, ռուս գրականության տեսության, թարգմանության տեսական և գործնական արդի հիմնախնդիրները և ներկայացնել ռուսերենի՝ որպես օտար լեզվի դասավանդման ավանդական և նորարարական  մեթոդները:
Գիտաժողովին առցանց և անցանց ձևաչափերով կմասնակցեն 100-ից ավելի առաջատար լեզվաբան-հետազոտողներ, բուհերի և դպրոցների ռուսերենի մասնագետներ Հայաստանից, Ռուսաստանից, Գերմանիայից, Չինաստանից, Սլովակիայից, Բուլղարիայից, Լեհաստանից, Բելառուսից, Վրաստանից և Ղրղզստանից:
Գիտաժողովի աշխատանքը կկազմակերպվի մի քանի ուղղությամբ՝
1. ռուս լեզվաբանութան արդի հիմնախնդիրները,
2. ռուս գրականության տեսության և պատմության հիմնախնդիրները. թարգմանության տեսական և գործնական խնդիրները,

Russian language in Armenia: Challenges and perspectives
October 26-27, Yerevan State University will host an international conference: "Russian language in Armenia: Challenges and perspectives".
October 26-27, Yerevan State University will host an international conference "Russian language in Armenia: Challenges and perspectives".
The conference is dedicated to the year of the Russian language in the CIS countries and the 15th anniversary of YSU Russian Center.
The main goal of the conference is to strengthen and expand the scientific ties between leading Russian language specialists, to support the exchange of new scientific knowledge and modern scientific methodical information, as well as to contribute to the development of Russian language learning and teaching, to discuss the current theoretical and practical problems of Russian linguistics, Russian literature theory, translation, and to present traditional and innovative methods of teaching Russian as a foreign language.
More than 100 leading linguist researchers, Russian language specialists of universities and colleges from Armenia, Russia, Germany, China, Slovakia, Bulgaria, Poland, Belarus, Georgia and Kyrgyzstan will participate in the conference in real and remote format.
The work of the conference will be organized in several directions:
• Current problems of Russian linguistics,
• Problems of the theory and history of Russian literature. Theoretical and practical problems of translation,