Սիմետրիայի մեթոդները ֆիզիկայում․ միջազգային XIX գիտաժողով
Ս․թ. սեպտեմբերի 8-13-ը կանցկացվի Երևանի պետական համալսարանի Հեռանկարային հետազոտությունների միջազգային կենտրոնի կազմակերպած «Սիմետրիայի մեթոդները ֆիզիկայում» միջազգային XIX գիտաժողովը (SYMPHYS-XIX)՝ նվիրված պրոֆեսոր Ալեքսեյ Նորայրի Սիսակյանի հիշատակին։
Պրոֆեսոր Ա. Ն. Սիսակյանը (1944-2010 թթ.) հայտնի ֆիզիկոս-տեսաբան է, որը կարևոր ներդրում է ունեցել միջուկային, տարրական մասնիկների, բարձր էներգիայի ֆիզիկայի ուսումնասիրության մեջ, ինչպես նաև ֆիզիկայում համաչափությունների տարբեր հայեցակետերի հետազոտության ուղղությամբ: Նա իր ողջ կյանքը նվիրել է Միջուկային հետազոտությունների միացյալ ինստիտուտին, որտեղ կրտսեր գիտաշխատողի պաշտոնից հասել է ինստիտուտի տնօրենի պաշտոնին (2006-2010 թթ.): Եղել է SYMPHYS շարքի ինը գիտաժողովների համանախագահը։
Սույն գիտաժողովի նպատակն է համախմբել պրոֆեսոր Ալեքսեյ Սիսակյանին անձամբ ճանաչած և նրա հետ աշխատած գիտնականներին, ինչպես նաև գիտնականի աշխատություններով հետաքրքրված անձանց։
Միջազգային գիտաժողովի նախնական ծրագրով նախատեսվում են քննարկումներ հետևյալ թեմաներով․
• անվերջ չափանի համաչափություններ և սուպեր համաչափություններ,
• ինտեգրվող և սուպեր ինտեգրվող համակարգեր,
• դիֆերենցիալ և տարբերակելի հավասարումների համաչափություններ,
• Լիի խմբեր, ներկայացուցչական տեսություն, բազմանդամներ և հատուկ ֆունկցիաներ,
• քվանտային խմբեր և q-հատուկ ֆունկցիաներ,
• քվանտային օպտիկա, կոհերենտ վիճակներ, Վիգների բաշխման ֆունկցիա,
• համաչափությունները մոլեկուլային, ատոմային և միջուկային ֆիզիկայում,
• դաշտի քվանտային տեսություն,
• բարձր էներգիաների ֆիզիկա,
• բազմամասնիկների դինամիկա,
• մաթեմատիկական մեթոդներ։
Գիտաժողովի՝ առավոտյան չորս նիստերին կներկայացվեն 40 և 30 րոպե տևողությամբ հրավիրյալ ելույթներ: Մնացած ելույթները (20 րոպե) կներկայացվեն կեսօրից հետո։
Գիտաժողովի շրջանակում նախատեսվում է մեկ աշխատանքային օրը նվիրել պրոֆեսոր Վիկտոր Վորոնովի (1946-2024) հիշատակին։
SYMPHYS-XIX գիտաժողովին ընդհանուր առմամբ կմասնակցեն մոտ 60 գիտնականներ ամբողջ աշխարհից: Հնգօրյա գիտաժողովը կմեկնարկի երկուշաբթի՝ սեպտեմբերի 9-ին՝ ժամը 11:00-ին, և կավարտվի երեքշաբթի՝ սեպտեմբերի 13-ի կեսօրին (սեպտեմբերի 11-ը էքսկուրսիայի օր է):
Միջազգային ծրագրային հանձնախումբ
Գեորգի Պողոսյան (նախագահ, Երևան), Նիկոլայ Անտոնենկո (Դուբնա), Ռաֆայել Բարխուդարյան (Երևան), Չեստմիր Բուրդիկ (Պրահա), Անջեյ Գոզձ (Լյուբլին), Վլադիմիր Դոբրև (Սոֆիա), Ռոստիսլավ Ջոլոս (Դուբնա), Էռնի Կալնինս (Նոր Զելանդիա) , Դմիտրի Կազակով (Դուբնա), Անդրեյ Կլիմով (Գվադալահարա), Ռիչարդ Կերներ (Փարիզ), Ռուբեն Մանվելյան (Երևան)։
Գիտաժողովի հանձնախումբ
Ելենա Կոլգանովա (համանախագահ, Դուբնա), Լևոն Մարդոյան (համանախագահ, Երևան), Սուսաննա Գագինյան (գիտաժողովի քարտուղար, Երևան), Գոռ Նիկողոսյան (քարտուղար, Երևան), Հրաչ Բաբուջան (Երևան), Անահիտ Բալաբեկյան (Երևան), Սամվել Պողոսյան (Երևան), Ռուբեն Պողոսյան (Երևան), Արամ Սահարյան (Երևան), Սերգեյ Վինիցկի (Դուբնա):

8 - 13 september, 2024
The XIX~International Conference on Symmetry Methods in Physics (SYMPHYS-XIX) organized by the International Center for Advanced Studies at Yerevan State University will be held in Yerevan, Armenia (September 08-13, 2024).
The SYMPHYS-XIX Conference is dedicated to the memory of Professor Alexei Norairovich Sissakian. Professor A.N.Sissakian (1944-2010) is a famous theoretical physicist who made a large and important contribution to the nuclear physics, elementary particle physics, high energy physics, and to investigation of various aspects of symmetries in Physics. His whole life devoted to the Joint Institute for Nuclear Research, where he coming the way from the junior researcher to Director of Institute (2006-2010). He was the Co-Chairmen of the nine conferences of SYMPHYS series.
The purpose of the Conference is to bring together scientists who knew Professor Alexei Norairovich Sissakian personally and work with him, or who were influenced by his work.
The preliminary programme includes the traditionally for SYMPHYS series of conference topics:
• Infinite-dimensional symmetries and supersymmetries
• Integrable and superintegrable systems
• Symmetries of differential and difference equations
• Lie groups, representation theory, polynomials and special functions
• Quantum groups and q-special functions
• Quantum optics, coherent states, Wigner distribution function
• Symmetry in molecular, atomic and nuclear physics
• Quantum field theory
• High energy physics
• Multiparticle dynamics
• Mathematical Methods
The program of the Conference includes 40 and 30 minutes invited talks scheduled for four morning sessions. The contributed talks (20 minutes) will be presented at the afternoon sessions.
As part of the conference, we plan to devote one working day to the memory of our friend and colleague, Professor Viktor Voronov (1946-2024).
A total of about 60 scientists from all over the world are expected to attend the SYMPHYS-XIX Conference. It is scheduled to have five days (September 11 is excursion day). The lectures start on Monday, September 09, at 11 a.m. and end on Tuesday, September 13 at noon.