3. Կրթաթոշակի հնարավորություն Նատոլինի Եվրոպական քոլեջում
Նատոլինի Եվրոպական քոլեջը (College of Europe in Natolin) առաջարկում է եվրոպական ուսումնասիրությունների միջառարկայական մագիստրոսական ծրագիր՝ ամբողջական կրթաթոշակի տրամադրմամբ։
Ս.թ. նոյեմբերի 21-ին՝ ժամը 11:00-ին, ԵՊՀ Պալեանների անվան դահլիճում տեղի կունենա այս աննախադեպ ծրագրի ու կրթաթոշակային փաթեթների վերաբերյալ տեղեկատվական հանդիպում ԵՊՀ և Եվրոպայի քոլեջի շրջանավարտ, Նատոլինի Եվրոպական քոլեջի հաղորդակցման մասնագետ և Վարշավայի եվրո-ատլանտիկ ամառային ակադեմիայի (WEASA - Warsaw Euro-Atlantic Summer Academy) համակարգող Տաթևիկ Հովհաննիսյանի հետ։
Հանդիպման շրջանակում կներկայացվի ակադեմիական ծրագիրը, որը ներառում է՝
• մեկշաբաթյա 2 ուսումնական այց տարբեր տարածաշրջաններ,
• լեզուների ամառային ակադեմիա,
• լեզուների հավելյալ ուսուցման հնարավորություն (արաբերեն, անգլերեն, ֆրանսերեն, գերմաներեն, իտալերեն, լեհերեն, ռուսերեն, ուկրաիներեն և իսպաներեն),
• մասնագիտական կողմնորոշմանն ուղղված հանդիպումներ,
• մասնագիտական զարգացման թրեյնինգներ։
Առաջարկվող երկլեզու մագիստրոսական ծրագիրը համարվում է եվրոպական ուսումնասիրությունների ամենաընդգրկուն միջառարկայական ծրագրերից մեկը Եվրոպայում։
Քոլեջն առաջարկում է կրթաթոշակային տարբեր փաթեթներ ՀՀ քաղաքացիների համար՝ Եվրոպական հարևանության քաղաքականության կրթաթոշակներ, Եվրոպայի պատմության ու քաղաքակրթության կրթաթոշակներ, լրագրության ու մեդիայի կրթաթոշակներ:
Բացի դրանից՝ Նատոլինում տրամադրվում է հավելյալ ամբողջական EU4Youth կրթաթոշակ Արևելյան գործընկերության երկրների, այդ թվում՝ Հայաստանի ուսանողներին ու երիտասարդներին։
Բացի որակյալ կրթությունից՝ քոլեջը տալիս է ինքնադրսևորվելու բազմաթիվ հնարավորություններ (կոնֆերանսների, սիմուլյացիոն խաղերի, տարբեր նախաձեռնությունների մասնակցելու միջոցով):
Նատոլինի ակադեմիական միջավայրին ծանոթանալու համար անհրաժեշտ է անցնել հետևյալ հղումով՝ https://youtu.be/uB5sPdU8Z8M?si=bODKh0scaqE1fz8V:

3. Full Scholarships in European Studies: The College of Europe in Natolin offer to Armenian students and youth
21
November
11:00 - 12:00
Full Scholarships in European Studies: The College of Europe in Natolin offer to Armenian students and youth
YSU Palean’s Hall
The College of Europe in Natolin offers a bilingual master’s programme in European Interdisciplinary Studies with full scholarship.
On November 21 at 11:00 at Palean’s hall the programme and scholarship schemes will be presented by Tatevik Hovhannisyan, an alumnae of the Yerevan State University and the College of Europe in Natolin. Tatevik also presents College of Europe in Natolin occupying the position of the Communication Officer and the Coordinator of WEASA – Warsaw Euro-Atlantic Summe Academy.
Along with a rich academic program, it offers:
• 2 one-week study visits during the academic year,
• Summer Academy of Languages,
• Possibility of additional language training (Arabic, English, French, German, Italian, Polish, Russian, Ukrainian, and Spanish),
• Career orientation meetings,
• Participation in professional development trainings and much more.
The proposed master's programme is considered one of the most comprehensive interdisciplinary programmes in European studies in Europe.
The College offers the following scholarships for the citizens of Armenia:
• European Neighbourhood Policy Scholarships,
• European History and Civilization Scholarships,
• Journalism and Media Scholarships.
Furthermore, Natolin is offering additional EU4Youth full scholarships for the postgraduate European Interdisciplinary Studies programme to students coming from the Eastern Partnership countries, including Armenia.
In addition to receiving a high-quality education, the College provides many opportunities for self-realisation (through conferences, simulation games, being part of various initiatives). During your whole stay in the Natolin campus you will also enjoy the nature, as the campus is situated in a magnificent forest! Imagine your academic life in Natolin: https://youtu.be/uB5sPdU8Z8M?si=bODKh0scaqE1fz8V
More about Study Trips: https://youtu.be/ykSsDD7DyH8?si=3OylMWE6yn1LhyGj
More National Days: https://youtu.be/Sd5qVCa1cTI?si=KhXxHlhiCz56oH8o
Unforgettable Graduation Week: https://youtu.be/_TyIpMG4dAA?si=XeJ4cmCYus0tQc1f
You can get acquainted with the details of the educational program by following the link: https://www.coleurope.eu/natolin