Գերմանական ASIIN միջազգային գործակալությունը հավատարմագրել է «Ֆարմացիա» բակալավրի և մագիստրոսի կրթական ծրագրերը:
«Ֆարմացիա» կրթական ծրագրով դիմորդների ընդունելությունը կատարվում է՝ համաձայն ՀՀ Կառավարության հաստատած ընդունելության կարգի։
Ընդունելության համար դիմորդն իր ընտրությամբ քննություններ է հանձնում «Կենսաբանություն», «Ֆիզիկա» կամ «Քիմիա» առարկաներից երկուսից:
Ծրագրի նպատակն է պատրաստել միջազգային չափորոշիչներին համապատասխանող բարձրորակ դեղագետ մասնագետներ, որոնք օժտված կլինեն ոլորտի հիմնարար գիտելիքներով, կարողություններով և գործնական հմտություններով, ինչը հնարավորություն կտա նրանց մատուցելու դեղագործական ծառայությունների ողջ սպեկտրը ֆարմացիայի տարբեր ճյուղերում (հանրություն, դեղարտադրություն, առողջապահական կենտրոններ, դեղերի փորձագիտական կենտրոններ, լաբորատորիաներ և այլն):
Ֆարմացիայի ինստիտուտում գործում են մասնագիտական ամբիոններ, որոնք հագեցած են դեղատնային և անալիտիկ ժամանակակից սարքավորումներով, կահավորված ուսումնական և ուսումնագիտական լաբորատորիաներով (դեղատնային և գործարանային տեխնոլոգիայի, դեղաբանության, դեղագրքային անալիզի, դեղագիտական քիմիայի և այլն) և աշխատասենյակներով:
Ինստիտուտում առկա են համակարգիչներով հագեցած լսարաններ, որոնք հնարավորություն են տալիս կազմակերպելու դիդակտիկ նյութերով հագեցած դասախոսություններ, ինչպես նաև հեռուսուցմամբ առցանց դասախոսություններ:
Դասընթացների լիարժեք յուրացման համար ուսանողներին տրամադրվում են նաև էլեկտրոնային նյութեր և գրքեր, իսկ որոշ տպագիր գրքեր և ուսումնամեթոդական ձեռնարկներ ուսանողները հնարավորություն ունեն ձեռք բերելու ԵՊՀ գրադարանից և ֆարմացիայի ինստիտուտի գրասենյակից:
Ֆարմացիայի ինստիտուտում գործող լաբորատորիաները
Դեղերի որակի հսկման և մոնիթորինգի գիտաուսումնական կենտրոնի լաբորատորիա
Ֆարմացիայի գիտահետազոտական կենտրոն
Ֆարմակագնոզիայի ուսումնական լաբորատորիա
Կենսատեխնոլոգիայի լաբորատորիա
Ընդհանուր հիգիենայի ուսումնական լաբորատորիա
Թունաբանական քիմիայի լաբորատորիա
Դեղերի արդյունաբերական արտադրության ուսումնական լաբորատորիա
Դեղերի ներդեղատնային պատրաստման ուսումնական լաբորատորիա
Ֆարմքիմիայի լաբորատորիա
Ֆարմտեխնոլոգիայի և ֆարմացիայի էկոնոմիկայի ու կառավարման ամբիոնի գիտաուսումնական լաբորատորիա
Ծրագրի ավարտին ուսանողն ունակ կլինի ներկայացնելու ֆարմացիայի, առողջապահության և հարակից ոլորտների մասնագիտական աշխատանքի առանձնահատկությունները, ուսումնառության արդի ու հիմնարար հասկացությունները, տեսությունները և մեթոդները, ներկայացնելու դեղերի և դեղագործական հումքի նախագծման, ստեղծման, պատրաստման, անալիզի, շրջանառության սկզբունքները, սահմանելու ֆարմացիայի, առողջապահության ոլորտի, կենսաբժշկական և հարակից բնագավառներում հետազոտական աշխատանքի կատարման հիմունքները:
Ծրագրի ավարտին ուսանողն ունակ կլինի ցուցաբերելու նորարարական ու առաջադեմ մոտեցումներ՝ կիրառելով ստացած գիտելիքը և իմացությունը ֆարմացիայի, առողջապահության և հարակից ոլորտներում մասնագիտական աշխատանքի կամ ուսումնառության ընթացքում ծագած անկանխատեսելի խնդիրները լուծելիս, գործընկերներին, առողջապահության բնագավառի այլ մասնագետներին և ազգաբնակչությանը ներկայացնելու և բացատրելու ֆարմացիայի և առողջապահության ոլորտին առնչվող տեղեկատվությունը, փաստարկները, գաղափարները, խնդիրները և դրանց լուծումները, հավաքելու, պահպանելու, մշակելու, վերլուծելու, մեկնաբանելու և ներկայացնելու տեղեկատվությունը՝ մասնագիտական խնդիրների լուծման նպատակով աշխատանքը դյուրացնելու համար՝ կիրառելով արդի տեղեկատվական տեխնոլոգիաները:
Ծրագրի ավարտին ուսանողն ունակ կլինի բացահայտելու և լուծելու մասնագիտական խնդիրներ վերլուծության և համադրության հիման վրա՝ կիրառելով քննադատական մտածողություն, հետազոտական և ստեղծագործական մոտեցում, աշխատելու թիմում և արդյունավետ համագործակցելու թիմի անդամների հետ՝ պահպանելով էթիկայի և վարվելակերպի նորմերը, օգտվելու մասնագիտական ոլորտի նորմատիվ իրավական փաստաթղթերից, իրականացնելու և կառավարելու մասնագիտական գործառույթներ ու ծրագրեր աշխատանքային կամ ուսումնական անկանխատեսելի միջավայրում` թիմային աշխատանքում ստանձնելով պատասխանատվություն առանձին անհատների համար, որոշելու հետագա մասնագիտական զարգացման կամ աշխատանքի ուղիները:
«Ֆարմացիա» կրթական ծրագրի շրջանավարտները կարող են աշխատանքի անցնել դեղագործության և դրան հարակից մասնագիտական ոլորտներում գործող հետևյալ հաստատություններում` հանրային և հիվանդանոցային դեղատներ (դեղագետ), դեղերի շրջանառության ոլորտը կարգավորող մարմիններ և կառույցներ (ՀՀ առողջապահության նախարարություն, առողջապահական և աշխատանքի տեսչական մարմին, Դեղերի և բժշկական տեխնոլոգիաների փորձագիտական կենտրոն և այլն), դեղերի արտադրություն, արտասահմանյան մատակարարների և դեղարտադրողների հայաստանյան ներկայացուցչություններ (դեղագետ-ներկայացուցիչ), գիտահետազոտական հաստատություններ, դեղագործական կրթություն պահանջող այլ ոլորտներ:
Ծրագրի շրջանավարտները հնարավորություն ունեն «Ֆարմացիա» մասնագիտությամբ շարունակելու ուսումը ինչպես ԵՊՀ ֆարմացիայի ինստիտուտի, այնպես էլ ԵՊԲՀ-ի և ՀՀ ԳԱԱ մասնագիտական տարբեր ինստիտուտների մագիստրատուրայում, Հայաստանի ամերիկյան համալսարանում և այլուր:

Admission to the "Pharmacy" educational program is carried out by the admission procedure approved by the Government of the Republic of Armenia.
For admission, the applicants take exams of their choice in two of the subjects "Biology", "Physics" or "Chemistry".
The program aims to train high-quality pharmacists meeting international standards, who will be endowed with fundamental knowledge, abilities, and practical skills of the field, which will enable them to provide the entire spectrum of pharmaceutical services in various branches of pharmacy (public, pharmaceutical production, health centers, drug expert centers, laboratories, etc.)
The Institute of Pharmacy has professional chairs equipped with modern pharmacy and analytical equipment, equipped educational and research laboratories (pharmacy and factory technology, pharmacology, pharmacology analysis, pharmaceutical chemistry, etc.), and offices.
The institute has classrooms equipped with computers, which make it possible to organize lectures equipped with didactic materials, as well as televised online lectures.
To master the courses fully, students are also provided with electronic materials and books, and students can purchase some printed books and educational manuals from the YSU library and the office of the Institute of Pharmacy.
Laboratories operating at the Institute of Pharmacy
• Laboratory of the Scientific and Educational Center for Drug Quality Control and Monitoring
• Pharmaceutical Research Center
• Pharmacognosy Educational Laboratory
• Biotechnology Laboratory
• General Hygiene Teaching Laboratory
• Toxicological Chemistry Laboratory
• Industrial Drug Production Educational Laboratory
• In-pharmacy Drug Preparation Training Laboratory
• Pharmaceutical Chemistry Laboratory
• Pharma Technology and Pharmacy Economics and Management Scientific and Educational laboratory of the Chair
Upon completing the program, the student will be able to present the characteristics of the professional work of pharmacy, health care and related fields, modern and fundamental concepts, theories, and study methods, to present the principles of design, creation, preparation, analysis, circulation of drugs and pharmaceutical raw materials, to define the principles of pharmacy, health care, biomedical and the research basics in related fields.
At the end of the program, the student will be able to demonstrate innovative and advanced approaches, applying the gained knowledge and understanding in pharmacy, healthcare, and related fields in solving unforeseen problems arising during professional work or studies, to present and explain information, arguments, ideas, problems and their solutions related to pharmacy and healthcare to colleagues, other healthcare professionals and the public, to collect, store, process, analyze, interpret and present information to facilitate work to solve professional issues, using modern information technologies.
The graduates will be able to identify and solve professional problems based on analysis and combination, applying critical thinking, research, and creative approach, work in a team and cooperate effectively with team members, observe the norms of ethics and conduct, use normative legal documents of the professional field, implement and manage professional functions and programs in an unpredictable working or study environment, assuming responsibility for individuals in teamwork, determining further professional development or work paths.
Graduates of the educational program work in the following institutions operating in pharmacy and related professional fields: public and hospital pharmacies (pharmacist), regulatory bodies and structures in the field of drug circulation (Ministry of Health of the Republic of Armenia, Health and Labor Inspection Body, Centre of Drug and Medical Technology Expertise, etc.), drug production, Armenian representative offices of foreign suppliers and drug manufacturers (pharmacist-representative), scientific research institutions, other fields requiring pharmaceutical education.
Graduates of the program have the opportunity to continue their studies in the specialty "Pharmacy" both at the YSU Institute of Pharmacy, at the YSU Master's program, and at various professional institutes of the National Academy of Sciences of the Republic of Armenia, at the American University of Armenia, etc.