Մաթեմատիկոս մասնագետների պատրաստումը ԵՊՀ-ում սկսվել է 1924 թ. Հասարակագիտական ֆակուլտետի ֆիզիկամաթեմատիկական ենթաբաժնում, որը 1933 թ. դարձել է Ֆիզիկամաթեմատիկական ֆակուլտետ: 1959 թ. այն տրոհվել է՝ ձևավորելով Ֆիզիկայի և Մեխանիկամաթեմատիկական ֆակուլտետները:
1963 թ. Մեխանիկամաթեմատիկական ֆակուլտետում բացվել է մաթեմատիկական կիբեռնետիկայի մասնագիտությունը, որի հիման վրա 1972 թ. ստեղծվել է Կիրառական մաթեմատիկայի և ինֆորմատիկայի ֆակուլտետը: 1988 թ․ Մեխանիկամաթեմատիկական ֆակուլտետը բաժանվել է երկու առանձին՝ Մեխանիկայի և Մաթեմատիկայի ֆակուլտետների, իսկ 2007 թ. նրանք վերամիավորվել են՝ ձևավորելով Մաթեմատիկայի և մեխանիկայի ֆակուլտետը:
Մաթեմատիկայի և մեխանիկայի ֆակուլտետում գործում է առկա ուսուցման եռաստիճան համակարգ՝ բակալավրիատական, մագիստրոսական և ասպիրանտական։
Ֆակուլտետում դասավանդում են հանրապետության անվանի և առաջատար մասնագետներ, որոնք վերապատրաստումներ են անցնում միջազգային հեղինակավոր ուսումնական և գիտական հաստատություններում, ինչպես նաև ներգրավված են տեղական ու միջազգային հետազոտական ծրագրերում։
Ֆակուլտետը գործակցային լայն կապեր ունի մաթեմատիկայի և մեխանիկայի ուղղությամբ մի շարք խոշոր կենտրոնների, բուհերի և գիտահետազոտական հիմնարկների հետ, որոնց թվում՝ ՀՀ ԳԱԱ մեխանիկայի և մաթեմատիկայի ինստիտուտները, Մոսկվայի Մ. Վ․ Լոմոնոսովի անվան պետական համալսարանը, Ռուսաստանի ԳԱ Վ. Ստեկլովի անվան մաթեմատիկայի ինստիտուտը, Ռուսաստանի ԳԱ մեխանիկայի պրոբլեմների ինստիտուտը, Ուկրաինայի ԳԱԱ մեխանիկայի և կիրառական մաթեմատիկայի պրոբլեմների ինստիտուտը, Փարիզի համալսարանը, Լե Մանի համալսարանը (Ֆրանսիա), Ստոկհոլմի թագավորական տեխնոլոգիական ինստիտուտը (Շվեդիա), Այովայի պետական համալսարանը (ԱՄՆ), Կառլի համալսարանը (Չեխիա), Տամպերեի տեխնոլոգիական համալսարանը (Ֆինլանդիա) և այլն։
Ֆակուլտետում ուսանողական կյանքը առավել հետաքրքիր և արդյունավետ անցկացնելուն նպաստում է ուսանողական կառույցների ակտիվ գործունեությունը։ Փոխանակման ծրագրերի շրջանակում ֆակուլտետի ուսանողները հնարավորություն ունեն կրթություն ստանալու արտերկրի հեղինակավոր համալսարաններում։
Ֆակուլտետի շրջանավարտները ստանում են մաթեմատիկայի, մեխանիկայի, վիճակագրության, ֆինանսական մաթեմատիկայի բակալավրի և մագիստրոսի որակավորում և հնարավորություն ունեն իրենց գիտելիքներն ու հմտությունները կիրառելու գիտահետազոտական տարբեր հիմնարկներում, միջնակարգ և բարձրագույն մասնագիտական ուսումնական հաստատություններում, հանրակրթական դպրոցներում, ՏՏ ոլորտի ընկերություններում, ֆինանսական, քաղաքական, արտադրության կառավարման և այլ ոլորտներում:

The training of mathematicians at YSU started in 1924, in the physical-mathematical sub-department of the Faculty of Social Sciences, which in 1933 became a physics-mathematics faculty. In 1959, it was split, forming the faculties of Physics and Mechanics-Mathematics.
In 1963, the specialty of mathematical cybernetics was opened in the Faculty of Mechanics and Mathematics, based on which, in 1972, the Faculty of Applied Mathematics and Informatics was established. In 1988, the Faculty of Mechanics and Mathematics was divided into two separate faculties: Mechanics and Mathematics, and in 2007, they reunited to form the Faculty of Mathematics and Mechanics.
The faculty operates a three-level education system: Undergraduate, Master's, and Postgraduate.
Outstanding and leading specialists of the republic teach at the faculty, who undergo training in prestigious international educational and scientific institutions and are also involved in local and international research programs.
The faculty has wide cooperation ties in the field of mathematics and mechanics with numerous large centers, universities, and scientific research institutions, among which are the Institutes of Mechanics and Mathematics of the National Academy of Sciences of the Republic of Armenia, Moscow State University named after Lomonosov, V. Steklov Institute of Mathematics and Institute of Problems of Mechanics of the National Academy of Sciences of Russia, Institute of Applied Problems of Mechanics and Mathematics of the National Academy of Sciences of Ukraine, Universities of Paris, and Le Mans (France), Royal Stockholm Institute of Technology (Sweden), Iowa State University (USA), Charles University (Czech Republic), Tampere University of Technology (Finland) and others.
Student life at the faculty is facilitated by the activity of student organizations. Within the framework of exchange programs, students of the faculty have the opportunity to study at prestigious universities abroad.
Undergraduate students can participate in the courses of the pedagogic educational block (on a paid basis) and receive the qualification of a pedagogue.
Graduates of the faculty receive bachelor's and master's degrees in mathematics, mechanics, statistics, and financial mathematics and have the opportunity to apply their knowledge and skills in various research institutions, secondary and higher professional educational institutions, public schools, IT companies, financial, political, production management, etc.