Ֆիզիկամաթեմատիկական կադրերի պատրաստումը Երևանի պետական համալսարանում սկսվել է 1922 թվականից: Հայաստանում ֆիզիկայի զարգացման համար նշանակալի իրադարձություն էր 1933 թ․ համալսարանի կառուցվածքում Ֆիզիկամաթեմատիկական ֆակուլտետի հիմնադրումը` Ֆիզիկայի և Մաթեմատիկայի առանձին բաժիններով:
Ֆիզիկայի զարգացումը խթանելու և նոր կադրերով ապահովելու նպատակով 1959 թ․ համալսարանի Ֆիզիկամաթեմատիկական ֆակուլտետից առանձնացել և կազմավորվել է Ֆիզիկայի ֆակուլտետը, որի առաջին դեկանն էր ՀԽՍՀ ԳԱ թղթակից անդամ Նորայր Քոչարյանը:
1975 թ․ ՀԽՍՀ ԳԱ նախագահ, ակադեմիկոս Վիկտոր Համբարձումյանի օժանդակությամբ Ֆիզիկայի ֆակուլտետից առանձնացել և կազմավորվել է Ռադիոֆիզիկայի ֆակուլտետը, որի հիմնադիրը և առաջին դեկանը եղել է ՀՀ գիտությունների ազգային ակադեմիայի թղթակից անդամ, պրոֆեսոր Յու. Լ. Վարդանյանը:
Այս երկու ֆակուլտետների հենքի վրա էլ 2022 թ․ ձևավորվել է ԵՊՀ ֆիզիկայի ինստիտուտը՝ ՀՀ-ում ժամանակակից ֆիզիկայի մասնագետների պակասը լրացնելու նպատակով։
Ինստիտուտում ուսուցումը կազմակերպվում է եռաստիճան համակարգով՝ բակալավրիատական, մագիստրոսական և ասպիրանտական։
Ֆիզիկայի ինստիտուտի պրոֆեսորադասախոսական կազմը ծավալում է գիտամանկավարժական ակտիվ գործունեություն․ գիտական արդյունքները ներկայացվում են հեղինակավոր գիտաժողովներում, տպագրվում միջազգային գիտական ամսագրերում: Ինստիտուտի դասախոսները՝ որպես հրավիրյալ մասնագետներ, պարբերաբար դասախոսություններ են կարդում արտերկրի համալսարաններում, անցնում են վերապատրաստումներ, ինչպես նաև ներգրավված են միջազգային ու տեղական հետազոտական ծրագրերում։
Ինստիտուտը կայուն կապեր ունի միջազգային գիտական առաջատար կենտրոնների հետ, ինչը շարունակաբար ամրապնդվում է փոխադարձ այցելություններով:
ԵՊՀ ֆիզիկայի ինստիտուտն ունի գործակցային կապեր միջազգային ու տեղական պետական և մասնավոր ընկերությունների, գիտական առաջատար կենտրոնների հետ, որոնց թվում՝ Գերմանիայի արագացուցչային կենտրոնը (DESY), Միջուկային հետազոտությունների եվրոպական կենտրոնը (CERN, Շվեյցարիա), Ջեֆֆերսոնի լաբորատորիան (CEBAF-JLAB, ԱՄՆ), Կայզերսլաուտերնի համալսարանը (Գերմանիա), Սենսորների ինստիտուտը (Ալբորգ, Դանիա), Էլեկտրահաղորդակցության ԳՀԻ-ն, (Տոհոկուի համալսարան, Ճապոնիա), Սոգանգի համալսարանը (Սեուլ, Կորեա), Օսակայի համալսարանը (Ճապոնիա), Միջուկային հետազոտությունների միացյալ ինստիտուտը (JINR, ՌԴ), ՀՀ ԳԱԱ ռադիոֆիզիկայի և էլեկտրոնիկայի (ք. Աշտարակ), Ֆիզիկական հետազոտությունների (ք. Երևան), Կիրառական ֆիզիկայի պրոբլեմների (ք. Աշտարակ) ինստիտուտները, ինչպես նաև «Միացյալ էներգետիկ համակարգեր» ՓԲԸ (United Energy Systems (Russian company that owns Armenia's electricity network), «ԼՏ-ՊԻՐԿԱԼ լազերային տեխնոլոգիաների կենտրոն» ՓԲԸ-ն (LT/Pyrkal cjsc.), Կապի և հաղորդակցության ոլորտի առաջատար ընկերությունները և այլն։
Ֆիզիկայի ինստիտուտի լավագույն ուսանողներն ստանում են անվանական կրթաթոշակներ։
Ֆիզիկայի ինստիտուտում ուսանողական տարիներն ավելի հետաքրքիր դարձնելու նպատակով գործում են ուսանողական տարբեր կառույցներ և ուսանողական խմբակներ։ Ինստիտուտում ուսանողները հնարավորություն ունեն մասնակցելու գործընկեր հաստատություններում կազմակերպվող վերապատրաստման դասընթացների, ինչպես նաև «Էրազմուս+» ծրագրի շրջանակում կրթություն ստանալու եվրոպական համալսարաններում:
Ֆակուլտետի շրջանավարտները հնարավորություն ունեն աշխատելու միջազգային տարբեր գործընկեր կազմակերպություններում, պետական համակարգում, գիտահետազոտական ու կրթական կենտրոններում և այլուր։
Այս ամենը նպաստավոր պայմաններ է ստեղծում ուսանողության համար ինչպես գիտության զարգացման արդիական օրինաչափություններն ըմբռնելու, այնպես էլ աշխատանքային հետագա գործունեության հնարավոր ուղիներում կողմնորոշվելու տեսանկյունից:

The training of mathematical physicists at Yerevan State University began in 1922. In 1933, a significant event in the development of physics in Armenia was the establishment of the physics and mathematics faculty in the structure of the university with separate departments of physics and mathematics.
In 1959, to promote the development of physics and provide new staff the Faculty of Physics was separated from the Faculty of Physics and Mathematics of the university and the first dean of the newly formed faculty was Norayr Kocharyan, Corresponding Member of the Academy of Sciences of ASR.
With the assistance of Academician Victor Hambardzumyan, the President of the Academy of Sciences of the Republic of Armenia, in 1975, the Faculty of Radiophysics was separated from the Faculty of Physics. The founder and the first dean of the faculty was a corresponding member of the RA National Academy of Sciences, Professor Yu. L. Vardanyan.
Based on those two faculties, in 2022, the YSU Institute of Physics was formed to fill the lack of modern physics specialists in RA.
The institute organizes education in a three-level system: Undergraduate, Master's, and Postgraduate.
The faculty of the Institute of Physics carries out scientific and educational activities, research results are presented at prestigious conferences, and published in international scientific journals. The professors of the institute, as guest specialists, regularly give lectures at foreign universities, undergo training, and are also involved in international and local research programs.
The institute has stable ties with leading international scientific centers, which are continuously strengthened by mutual visits.
The YSU Institute of Physics has cooperative relations with international and local public and private companies and leading scientific centers, including the Deutsches Elektronen-Synchrotron (DESY), the European Center for Nuclear Research (CERN, Switzerland), the Jefferson Laboratory (CEBAF-JLAB, USA), the University of Kaiserslautern (Germany), Institute of Sensors (Aalborg, Denmark), Institute of Electrical Communications (Tohoku University, Japan), Sogang University (Seoul, South Korea), Osaka University (Japan), Joint Institute for Nuclear Research (JINR, RF), Institutes of radio physics and electronics (Ashtarak city), Physical Research (Yerevan), Applied physics problems (Ashtarak city) of NAS of RA, as well as Synopsys Inc (Yerevan), National Instruments AEM LLC. (National Instruments Armenia Corporation), "United Energy Systems" CJSC (Russian company that owns Armenia's electricity network), "Integra Technologies" LLC (Integra Technologies), "LT-PIRKAL Laser Technology Center" CJSC (LT/Pyrkal CJSC), etc.
All this creates favorable conditions for students both from the point of view of understanding the modern patterns of science development and orientation in possible ways of further work activities.