5. Միջուկային ռեակցիաները՝ ԵՊՀ հետազոտողների ուսումնասիրությունների տիրույթում
ԵՊՀ ֆիզիկայի ինստիտուտում գիտնականները պարբերաբար կատարում են նորարարական հետազոտություններ, պատրաստում գիտական հոդվածներ՝ դրանք տպագրելով միջազգային վարկանիշային գիտական հանդեսներում: Միջուկային ֆիզիկայի ամբիոնի վարիչ, ֆ.մ.գ.դ., պրոֆեսոր Անահիտ Բալաբեկյանը մոտ 100 գիտական հոդվածների հեղինակ է:
Անահիտ Բալաբեկյանի՝ միջուկային ռեակցիաների ուսումնասիրությունների մասին պատմող հոդվածները տպագրվել են հեղինակավոր տարբեր պարբերականներում: Համահեղինակությամբ տպագրված «20-70 ՄէՎ էներգիայով ֆոտոնների ազդեցության տակ ֆոտոմիջուկային ռեակցիաների ուսումնասիրությունը 51V, natCu, natMo, 115In և 207Pb իզոտոպներում» («Investigation of photonuclear reactions on isotopes 51V, natCu, natMo, 115In and 207Pb at photon energy Eγmax= 20–70 MeV») հոդվածը հրապարակվել է 2023 թվականին «Radiation Physics and Chemistry» միջազգային Q2 վարկանիշային գիտական ամսագրում:
«Լիցքավորված մասնիկների, նեյտրոնների և ֆոտոնների ազդեցության տակ միջուկային ռեակցիաների ուսումնասիրությունը տեղեկություններ է տալիս ատոմային միջուկների կառուցվածքի և հատկությունների մասին։ Ֆոտոմիջուկային ռեակցիաներն առավել գրավիչ են միջուկի կառուցվածքի մասին տեղեկություններ ստանալու համար, քանի որ իրենց էլեկտրամագնիսական բնույթի պատճառով դրանք չեն ազդում միջուկի կառուցվածքի վրա։ Աստղաֆիզիկական նուկլեոսինթեզը, տեսական մոդելների ստուգումն ու պարզաբանումը մեծապես կախված են միջուկների հետ փոխազդեցության փորձարարական արդյունքներից»,- պատմեց Անահիտ Բալաբեկյանը։
Հետազոտական աշխատանքում մի շարք միջուկների վրա ֆոտոմիջուկային ռեակցիաների ուսումնասիրություն է կատարվել՝ սկսած թեթև միջուկներից մինչև կապար: Ա. Բալաբեկյանը նշեց, որ մի քանի հարստացված թիրախներ են ունեցել, ինչպես նաև որոշ բնական թիրախներ, որոնց հիման վրա ուսումնասիրել են ֆոտոնների ազդեցությամբ տեղի ունեցող միջուկային ռեակցիաները:
«Հոդվածում մասնավորապես մեծ տեղ է գտել ալֆա մասնիկների (մասնիկներ, որոնց միջուկը բաղկացած է 2 պրոտոնից, 2 նեյտրոնից) առաջացման պրոցեսի ուսումնասիրությունը: Միջուկային ֆիզիկայում գոյություն չունի ընդհանուր տեսություն, որը կբացատրի այն ամենը, ինչ տեղի է ունենում ատոմի միջուկներում, ուստի մեր աշխատանքն արդիական ու կարևոր է հենց այդ պատճառով: Որքան շատ փորձարարական տվյալներ առկա լինեն, այնքան դա մեզ կօգնի հասկանալ, թե ինչ կառուցվածք ունեն միջուկները և ինչպես են նրանց միջև տեղի ունենում այդ փոխազդեցությունները: Մեր հետազոտությունը միտված է պարզելու՝ ինչ մեխանիզմով են տվյալ էներգետիկ տիրույթում տեղի ունենում պրոցեսները, ինչ կառուցվածք ունեն այդ միջուկները և ինչպես են առաջանում»,- նշեց պրոֆեսորը:
Հետազոտական աշխատանքի շնորհիվ մասնագետները տվել են ալֆա մասնիկների առաջացման մեխանիզմների մասին հստակ տեղեկություններ՝ ստացված տվյալներով հարստացնելով այն շտեմարանները, որոնցից օգտվում են աշխարհի բոլոր գիտնականները:
«Մենք հանդիպել ենք բազմաթիվ դժվարությունների. լավ արդյունք ստանալու համար ցանկալի է ձեռք բերել թիրախներ, պլանավորել գիտափորձը, գտնել այն բաց տեղերը, որոնց շուրջ կարելի է ուսումնասիրություն կատարել և արդյունքներ գրանցել: Հաճախ հետազոտություններ կատարելը պայմանավորված է լինում անհրաժեշտ սարքավորումների ձեռքբերման հետ, սակայն մենք, միևնույն է, գտնում ենք այլընտրանքային ճանապարհներ հետազոտություններ կատարելու համար»,- ասաց Ա. Բալաբեկյանը՝ հավելելով, որ ներկայում Միջուկային ֆիզիկայի ամբիոնում հետազոտում են նմանատիպ ռեակցիաները պրոտոնների ազդեցության տակ:
Ռեակցիաների ուսումնասիրությունը կատարվում է 112-ից մինչև 124 զանգվածային տիրույթի անագի հարստացված թիրախներում՝ թիրախի կառուցվածքից կախված ռեակցիաների կտրվածքների ուսումնասիրման նպատակով:
Ամբիոնի վարիչն ընդգծեց, որ ԵՊՀ-ն ունի միջազգային կապեր հաստատելու լայն հնարավորություններ, ինչը կնպաստի կրթության որակի բարելավմանը, ինչպես նաև բուհի միջազգայնացմանը: Նրա կարծիքով՝ միջազգային Q2 վարկանիշային գիտական հանդեսում ընդգրկվելը գիտական հանրության կողմից ճանաչվելու և նոր առաջարկներ ստանալու հնարավորություն է:
Նշենք, որ Անահիտ Բալաբեկյանն իր գիտական գործունեության ողջ ընթացքում ուսումնասիրել է միջուկային ռեակցիաները, փոխազդեցությունները տարբեր էներգիաների տակ: Գիտական գործունեությունը շարունակելուց բացի՝ նա մի ցանկություն ունի, որ Հայաստանում ստեղծվի բարձր վարկանիշով այնպիսի հեղինակավոր պարբերական, որտեղ իրենց հոդվածները տպագրել ցանկանան ոչ միայն հայ գիտնականները, այլև միջազգային հետազոտողները:

5. Nuclear reactions in the domain of YSU researchers’ studies
At the YSU Institute of Physics, scientists regularly conduct innovative research, prepare scientific articles, and publish them in internationally ranked scientific journals. Professor Anahit Balabekyan, Head of the Nuclear Physics Chair, Associate Professor of Physico-Mathematical Sciences, is the author of about 100 scientific articles.
Anahit Balabekyan's articles on nuclear reaction investigations were published in various prestigious journals. The co-authored article "Investigation of photonuclear reactions on isotopes 51V, natCu, natMo, 115In and 207Pb at photon energy Eγmax= 20–70 MeV" was published in the international Q2 ranking scientific journal "Radiation Physics and Chemistry" in 2023.
"The study of nuclear reactions at the charged particles, neutrons and photons provides information on the structure and properties of atomic nuclei. Photonuclear reactions are the most attractive for obtaining information about the structure of the nucleus since, due to their electromagnetic nature, they do not affect the structure of the nucleus. Astrophysical nucleosynthesis, verification and clarification of theoretical models mainly depend on experimental results of interactions with nuclei," told Anahit Balabekyan.
In the research work, photonuclear reactions on a number of nuclei were studied. A. Balabekyan mentioned that they had several enriched targets, as well as some natural targets, on the basis of which they studied photon-induced nuclear reactions.
"In particular, the study of the production of alpha particles (particles the nucleus of which consists of 2 protons and 2 neutrons) is the main task of the research. In nuclear physics, there is no general theory that explains everything that happens in the nucleus of an atom, hence our work is relevant and significant. The more experimental data is available, the more it will help us to understand the structure of the nuclei and how these interactions between them occur. Our research is aimed at finding out by what mechanism the processes take place in the given energy domain, what is the structure of these nuclei and how they are formed," noted the professor.
Thanks to the research work, specialists have provided clear information about the mechanisms of alpha particles production, enriching the databases used by all scientists of the world with the obtained data.
"We have faced many difficulties. To get a good result, it is desirable to define targets, plan the scientific experiment, find the gaps about which one may conduct research and record results. Often conducting research is conditioned by the acquisition of necessary equipment, but we still find alternative ways to conduct research," said A. Balabekyan, adding that similar photon-induced reactions are currently being researched at the Chair of Nuclear Physics.
The reactions are studied in tin-enriched targets with masses ranging from 112 to 124 to study the reaction cutoffs depending on the structure of the target.
The head of the chair emphasized that YSU has a wide range of opportunities to establish international relations, which will contribute to quality improvement in education, as well as the internationalization of the university. In her opinion, inclusion in the international Q2 ranking scientific journal is an opportunity to be recognized by the scientific community and receive new proposals.
It should be noted that Anahit Balabekyan studied nuclear reactions and interactions at different energies throughout her scientific activity. In addition to continuing her scientific activities, she has a desire to create a high-ranking prestigious periodical in Armenia, where not only Armenian scientists, but also international researchers would like to publish their articles.