Բանասիրական ֆակուլտետի ռոմանագերմանական բաժնի հենքի վրա 1991 թ․ կազմավորվել է Ռոմանագերմանական բանասիրության ֆակուլտետը, որը 2019 թ․ վերանվանվել է Եվրոպական լեզուների և հաղորդակցության ֆակուլտետ:
Եվրոպական լեզուների և հաղորդակցության ֆակուլտետն այսօր ծավալում է ուսումնամեթոդական և գիտական բազմաբևեռ գործունեություն՝ ապահովելով գործնական անգլերենի, ֆրանսերենի, գերմաներենի, իսպաներենի և իտալերենի՝ որպես հիմնական և երկրորդ մասնագիտական լեզուների ուսուցում։ Կրթական ծրագրերի շրջանակում ֆակուլտետում դասավանդվում են բանասիրության տարբեր գիտակարգերին, լեզվամշակութաբանական իրողություններին, ինչպես նաև երկրագիտությանն առնչվող առարկաներ, պատրաստվում են միջմշակութային հաղորդակցության, թարգմանական գործի, երկու օտար լեզուների հավասարաչափ տիրապետող մասնագետներ:
Ֆակուլտետում գործում է առկա և հեռակա (վերջինս՝ սկսած 2007 թվականից) ուսուցման եռաստիճան համակարգ՝ բակալավրիատական, մագիստրոսական և ասպիրանտական:
Եվրոպական լեզուների և հաղորդակցության ֆակուլտետում դասախոսում են առաջատար մասնագետներ, որոնց թվում՝ ՀՀ ԳԱԱ թղթակից անդամ, պրոֆեսորներ, գիտությունների դոկտորներ և թեկնածուներ, դոցենտներ։ Ֆակուլտետի դասախոսները՝ որպես հրավիրյալ մասնագետներ, դասախոսություններ են կարդում արտերկրի համալսարաններում, վերապատրաստումներ են անցնում միջազգային հեղինակավոր ուսումնական և գիտական հաստատություններում, ինչպես նաև ներգրավված են միջազգային հետազոտական ծրագրերում ու խմբերում։
Ֆակուլտետն ունի միջազգային և տեղական համագործակցության լայն շրջանակ․ ակտիվորեն համագործակցում է Կրակովի Յագելոնյան համալսարանի (Լեհաստան), Բորիս Գրինչենկոյի անվան համալսարանի (Ուկրաինա), Վենետիկի Կա Ֆոսկարի, Բերգամոյի, Պերուջայի օտարերկրացիների համար և Բոլոնիայի համալսարանների (Իտալիա), Մոսկվայի Մ. Վ. Լոմոնոսովի անվան պետական համալսարանի, Խարկովի Վ. Ն. Կարազինի անվան ազգային համալսարանի, Մոնտենեգրոյի համալսարանի, Գրանադայի, Վալենսիայի, Մադրիդի, Կադիսի, Կոմպլուտենսե, Ալմերիայի, Լա Ռիոխայրի համալսարանների (Իսպանիա), Լյուքսեմբուրգի համալսարանի, Քոբլենցի և Հալլեի համալսարանների (Գերմանիա), Լիլի, Պոլ Վալերի, Մոնպելիեի 3 և Էքս Մարսելի համալսարանների (Ֆրանսիա) հետ:
Միջազգային գործընկերներից զատ՝ ֆակուլտետն ունի նաև տեղական գործընկերներ, որոնց թվում են Երևանի Վ. Բրյուսովի անվան պետական համալսարանը, Հայ-ռուսական համալսարանը, Խաչատուր Աբովյանի անվան հայկական պետական մանկավարժական համալսարանը, Վանաձորի Հ. Թումանյանի անվան պետական համալսարանը, Շիրակի պետական համալսարանը, Մոսկվայի Մ. Վ. Լոմոնոսովի անվան պետական համալսարանի երևանյան մասնաճյուղը։
Ֆակուլտետում ուսանողական առօրյան ավելի հետաքրքիր է դառնում ուսանողական կառույցների ակտիվ գործունեության շնորհիվ։ Բացի դրանից, ֆակուլտետի ուսանողները փոխանակման ծրագրերի շրջանակում հնարավորություն ունեն կրթություն ստանալու արտերկրի հեղինակավոր համալսարաններում։
Հաշվի առնելով այն, որ օտար լեզուներով հաղորդակցությունը նշանակալի դեր ունի ժամանակակից աշխարհում՝ ֆակուլտետում կարևորվում է ոչ միայն լեզվական գիտելիքների ուսուցանումը, այլև հաղորդակցական հմտությունների զարգացումը: Անգլերենից բացի՝ մասնագիտական այլ լեզվի (իսպաներեն, իտալերեն, ֆրանսերեն, գերմաներեն) հավասարաչափ տիրապետումը ֆակուլտետի շրջանավարտներին հնարավորություն է տալիս տեսական գիտելիքները հաջողությամբ կիրառելու գործնականում՝ դրսևորելով միջազգային չափանիշներին համապատասխան ունակություններ և հմտություններ: Ֆակուլտետի տարբեր տարիների շրջանավարտներ աշխատում են ՀՀ և արտերկրի գիտակրթական հաստատություններում, դեսպանատներում, տեղական ու միջազգային կազմակերպություններում, պետական և կառավարման բարձրագույն օղակներում, մասնավոր ձեռնարկություններում և այլուր։

4. Faculty of European Languages and Communication
The Faculty of Romance and Germanic Philology was established in 1991 based on the Chair of English Philology at the Faculty of Armenian Philology. It was renamed the Faculty of European Languages and Communication in 2019.
The Faculty of European Languages and Communication carries out multifaceted educational and scientific activities. It runs courses with a major in English, French, German, Spanish, and Italian as a second language. The study programs offered at the faculty cover a wide range of subjects in the field of linguistics from translation studies, cross-cultural communication to stylistics and lexicology, from area studies, applied linguistics to English for specific purposes, etc.
The faculty provides a three-tier system of full-time and part-time (the latter since 2007) education: undergraduate, graduate, and postgraduate.
The teaching faculty includes corresponding members of NAS RA, doctors, PhD lecturers, full professors, associate and assistant professors, etc. The faculty regularly invites leading specialists from overseas universities to deliver lectures and give master classes. The faculty members are also given a chance to participate in various scientific activities at local and international levels. They undergo training at prestigious international educational and scientific institutions, take part in international research programs, and co-author scholarly papers, which are published in various high-ranked scientific journals.
The faculty cooperates with various international HEIs such as Jagiellonian University in Krakow (Poland), Boris Grinchenko University (Ukraine), Venice Ca'Foscari, Bergamo Universities, Universities for Foreigners of Perugia and Bologna (Italy), Moscow M. V. Lomonosov State University, Kharkiv V.N. Karazin National University, University of Montenegro, Universities of Granada, Valencia, Madrid, Cádiz, Complutense, Almeria, La Riojaire (Spain), University of Luxembourg, Universities of Koblenz and Halle (Germany), Universities of Lille, Paul Valery, Montpellier 3 and Aix-Marseille (France), etc.
The faculty is also in close cooperation with local HEIs among them Brusov State University, Russian-Armenian University, Khachatur Abovyan Armenian State Pedagogical University, Vanadzor H. Tumanyan State University, Shirak State University, Yerevan branch of Moscow Lomonosov State University.
Students’ daily life at the faculty becomes even more interesting owing to the educational and cultural events organized by the student councils. Students of the faculty have a chance to study at leading universities abroad as part of exchange programs. They can get a teacher’s qualification by participating in the courses of the pedagogical study block (on a paid basis).
Considering that communication in foreign languages plays a significant role in the modern world, the faculty prioritizes not only language teaching but also the development of communication skills. In addition to their language of choice, the equal mastery of a second foreign language enables faculty graduates to successfully apply theoretical knowledge in practice demonstrating competences and skills that are in line with the international standards. The faculty graduates work in scientific and educational institutions of Armenia and abroad, embassies, local and international organizations, state and government positions, private enterprises, and elsewhere.