4. Անգլերեն լեզու, ֆրանսերեն լեզու և հաղորդակցություն
«Անգլերեն լեզու, ֆրանսերեն լեզու և հաղորդակցություն» ծրագրին կարող են դիմել միջնակարգ, նախնական կամ միջին մասնագիտական կրթության վկայական ունեցող դիմորդները: Դիմորդը հանձնում է ընդունելության քննություն «Օտար լեզու» («Ֆրանսերեն» կամ «Անգլերեն» (գրավոր)) և «Հայոց լեզու և գրականություն» (գրավոր) առարկաներից:
Կրթական ծրագրի նպատակն է զարգացնել ուսանողների հաղորդակցական հմտությունները, տեսությունը և պրակտիկան համադրելու և գնահատելու ունակությունը, պատրաստել գործնական հաղորդակցության ոլորտի բարձրակարգ և մրցունակ մասնագետներ, որոնք ազատ կտիրապետեն ֆրանսերենին, ինչպես նաև տվյալ լեզվով գործնական, միջմշակութային և միջանձնային հաղորդակցման մշակույթին, զարգացնել ուսանողների ֆրանսիալեզու հաղորդակցության իրազեկությունն իր բոլոր բաղադրիչներով՝ խոսքային, լեզվամշակութային, ճանաչողական և այլն, տրամադրել տեսական գիտելիքներ և գործնական հմտություններ՝ հաշվի առնելով լեզվի ուսուցման ժամանակակից մեթոդները:
Առաջարկվող ծրագիրը մշակվել է արդի աշխատաշուկայի պահանջներին համապատասխան: Առարկայացանկն ընտրվել է գործաբանական տեսանկյունից՝ կարևորելով ուսումնառության արդյունքում ստացած գիտելիքները գործնականում կիրառելու հնարավորությունը: Ծրագրային կողմնորոշիչներ են ծառայել նաև արտասահմանյան հետևյալ համալսարանների համապատասխան մագիստրոսական ծրագրերի մոդելները՝ Պոլ Վալերի Մոնպելիե 3 համալսարան («Արվեստ», «Գրականություն», «Լեզու»), Էքս ան Պրովանսի համալսարան («Միջմշակութային հաղորդակցություն. լեզու, գրականություն, արվեստ»), Լիլի համալսարան («Կիրառական լեզուներ»), Ֆրանշ Կոնտե համալսարան («Կիրառական լեզվաբանություն»):
Ուսումնառությանն օժանդակում են նաև և Ֆրանկոֆոնիայի համալսարանական կազմակերպությունը (AUF), Ֆրանկոֆոնիայի միջազգային կազմակերպությունը (OIF), «Էրազմուս+» ծրագիրը և այլ ծրագրեր, որոնք նպաստում են դասախոսների և ուսանողների շարժունությանը:
Շրջանավարտները երկու եվրոպական լեզուներով հաղորդակցվելու ժամանակակից հմտությունների և համապատասխան ռազմավարության կիրառման շնորհիվ կկարողանան դիմակայել շուկայական մրցակցությանը և իրենց տեղն ապահովել ժամանակակից աշխատաշուկայում: Կարևորվում և խրախուսվում են նաև քննադատական և վերլուծական հմտությունները, որոնք անհրաժեշտ նախապայմաններ են հետագա աշխատանքային գործունեության համար: Շրջանավարտները հնարավորություն ունեն աշխատելու մասնագիտական ուղղվածություն ունեցող տարբեր հաստատություններում և ձեռնարկություններում, հանրապետական և միջազգային տարբեր կազմակերպություններում, ինչպես օրինակ՝ ՄԱԿ, Ֆրանսիական դեսպանություն, Ալիանս Ֆրանսեզ և այլն:

4. English language, French language and Communication
Applicants with a diploma of secondary, primary, or secondary vocational education can apply for the "English language, French language and communication" program. The applicant should pass an entrance exam in the "Foreign language" ("French" or "English" (written)) and "Armenian language and literature" (written).
The program aims to develop students' ability to combine and evaluate communication skills, theory, and practice, to prepare high-level and competitive professionals in the field of practical communication who will be fluent in French, as well as the culture of practical, intercultural, and interpersonal communication in the given language, to develop students' awareness of French-language communication in all its aspects, its components: verbal, linguistic, cognitive, etc., to provide theoretical knowledge and practical skills, taking into account modern language teaching methods.
The program has been developed following the requirements of the modern labor market. The curriculum was chosen from a pragmatic point of view, emphasizing the possibility of applying the knowledge gained as a result of practice. The models of the respective Master's programs of the following foreign universities also served as program orientations: University Paul Valery Montpellier 3 ("Arts", "Literature", "Language"), University of Aix-en-Provence ("Intercultural communication: language, literature, art"), Lille University ("Applied Languages"), Franche-Comte University ("Applied Linguistics").
The Francophonie University Association (AUF), the International Organization of the Francophonie (OIF), the “Erasmus+” program, and other programs that promote the mobility of professors and students, also support the study.
Graduates will be able to face the market competition and secure their place in the modern labor market thanks to modern communication skills in two European languages and the use of appropriate strategies. Critical and analytical skills are also emphasized and encouraged, which are prerequisites for further work activities. Graduates have the opportunity to work in various professionally oriented institutions and enterprises, in various republican and international organizations, such as the United Nations, French Embassy, Alliance Française, etc.