4. Անգլերեն լեզու, իսպաներեն լեզու և հաղորդակցություն
Համաձայն «ՀՀ պետական և ոչ պետական բարձրագույն ուսումնական հաստատություններ ընդունելության (ըստ բակալավրի կրթական ծրագրի) կարգի» ՀՀ Կառավարության որոշման (26 ապրիլի, 2012 թվականի N 597–ն)՝ դիմորդները հանձնում են ընդունելության քննություններ «Անգլերեն» (գրավոր) կամ «Իսպաներեն» (գրավոր) և «Հայոց լեզու» (գրավոր) առարկաներից:
Կրթական ծրագրի հիմնական նպատակն է ուսանողներին տալ հիմնարար գիտելիքներ իսպաներենին և անգլերենին առնչվող բանասիրական, թարգմանաբանական, երկրագիտական և հարակից այլ գիտակարգերի վերաբերյալ՝ պատրաստելով իսպաներեն և անգլերեն գործնական հաղորդակցության ոլորտի բարձրակարգ և մրցունակ մասնագետների: «Անգլերեն լեզու, իսպաներեն լեզու և հաղորդակցություն» կրթական ծրագրում ուսանելիս զարգանում են ուսանողների հաղորդակցական հմտությունները:
Կրթական ծրագրի որակյալ մասնագետների շնորհիվ ապահովվում է միջմշակութային, լրագրային, զբոսաշրջային, համացանցային, տեսալսողական և հաղորդակցության այլ ոլորտներում գործածվող անգլերենի և իսպաներենի հենքային գիտելիքների ուսուցումը, որը հնարավորություն է ընձեռում երկլեզու լայն գործունեություն ծավալելու աշխատաշուկայում։
Կրթական ծրագրի շրջանավարտներն իրենց մասնագիտությամբ կարող են աշխատել հետևյալ պետական և ոչ պետական հաստատություններում՝ ՀՀ կրթության, գիտության, մշակույթի և սպորտի և այլ նախարարություններում, ՄԱԿ-ի գրասենյակում, դեսպանատներում, հյուպատոսություններում, միջազգային այլ կառույցներում, ՀՀ բանկերում, նոտարական գրասենյակներում, մասնավոր ընկերություններում, միջնակարգ ու մասնավոր ուսումնական հաստատություններում, գործարար և ինովացիոն տեխնոլոգիաների հաղորդակցության տարբեր ոլորտներում, տուրիստական կազմակերպություններում և այլն:
Ծրագրի շրջանավարտները հնարավորություն ունեն իրենց ուսումը շարունակելու ԵՊՀ, ինչպես նաև ուսումնական այլ հաստատությունների մագիստրատուրայում։

4. English, Spanish and communication
By the RA Government's Decision (No. 597 of April 26, 2012) "Regulations for Admission to RA State and Non-State Higher Education Institutions (according to the Bachelor's Program)", applicants should take entrance exams in "English" (written) or "Spanish" ( written) and "Armenian language" (written).
The main goal of the educational program is to provide students with fundamental knowledge of philology, translation, geography, and other related disciplines related to Spanish and English, preparing high-quality and competitive professionals in the field of practical communication in Spanish and English. Students' communication skills are developed while studying in the "English Language, Spanish Language and Communication" educational program.
Thanks to the qualified specialists of the educational program, the basic knowledge of English and Spanish used in intercultural, journalistic, touristic, Internet, audio-visual, and other fields of communication is ensured, which provides an opportunity to carry out a wide range of bilingual activities in the labor market.
Graduates of the educational program can work in the following state and non-state institutions: RA Ministry of Education, Science, Culture, and Sports, the UN office, embassies, consulates, other international organizations, RA banks, notary offices, private companies, secondary schools and in private educational institutions, in various fields of communication of business and innovative technologies, in tour organizations, etc.
Graduates of the program have the opportunity to continue their studies at YSU, as well as at the Master's programs of other educational institutions.