ԵՊՀ-ում 2008 թվականից գործում է «Սերվիս» մասնագիտությունը, իսկ ամբիոնը բացվել է 2013 թ. դեկտեմբերին: Ամբիոնի բացումը դարձել էր հասարակական օբյեկտիվ պահանջ՝ պայմանավորված մասնագիտության նկատմամբ հետաքրքրության ավելացմամբ, «սերվիսային հասարակության ու պետության» ստեղծման հրամայականով:
2013 թվականից Սերվիսի ամբիոնի վարիչն է աշխարհագրական գիտությունների թեկնածու, դոցենտ Սեյրան Սուվարյանը։
Ամբիոնում մշակվել և ներդրվել է ՀՀ-ում առաջին անգամ կիրառվող «Սերվիս» մասնագիտությամբ ամբողջական կրթական փաթեթ:
Շրջանավարտները բակալավրի կրթական ծրագիրն ավարտելուց հետո ստանում են «Սերվիս» մասնագիտության որակավորում (և՛ «Սերվիս», և՛ «Կայուն զբոսաշրջություն» մասնագիտացումների համար), իսկ մագիստրատուրայի կրթական ծրագիրն ավարտելուց հետո համապատասխանաբար ստանում են «Սերվիս» կամ «Զբոսաշրջություն» մասնագիտության որակավորում (ըստ ընտրած ծրագրի)։
Ամբիոնն իրականացնում է «Սերվիս» բակալավրիատական և«Սերվիս», «Կայուն զբոսաշրջություն» մագիստրոսական կրթական ծրագրերը առկա և հեռակա ձևաչափով։
Ամբիոնում աշխատում են բարձր որակավորում ունեցող մասնագետներ՝ աշխարհագրական, տնտեսագիտական, տեխնիկական գիտությունների թեկնածուներ, դոցենտներ և մեկ դոկտոր, պրոֆեսոր:
Ամբիոնին կից գործում է Սերվիսի լաբորատորիան և Փորձառական զբոսաշրջության կենտրոնը:
Գերմանիայի Վիլհեմհաֆենի, Մոսկվայի ԺՀՌՀ (РУДН) և Վառնայի համալսարանների հետ կնքված պայմանագրերի շրջանակում ԵՊՀ «Սերվիս» մասնագիտության բակալավրի շրջանավարտները մագիստրատուրա ընդունվելուց հետո կարող են ուսանել մեկ տարի նշված բուհերում, մեկ տարի՝ ԵՊՀ-ում և ստանալ երկու դիպլոմ։
Շրջանավարտների գերակշիռ մեծամասնությունն աշխատում է իր մասնագիտությամբ, հիմնականում կրթական, մշակութային, ֆինանսաբանկային, առողջապահական, սոցիալական, առևտրային և զբոսաշրջային ծառայությունների ոլորտներում:

The "Service" specialty has been operating at YSU since 2008, and the Chair was established in December 2013. The opening of the Chair had become an objective public requirement due to the increased interest in the profession, and the imperative to create a "service society and state".
Since 2013, the head of the Service Chair has been Ph.D., Associate Professor Seyran Suvaryan.
A complete educational package for the "Service" specialty was developed and implemented in the Chair for the first time in RA.
Graduates receive a qualification in the Service after completing the Bachelor's education program (for both Service and Sustainable Tourism specializations), and after completing the Master's education program, they receive a qualification in "Service" or "Tourism" respectively (according to selected program).
The Chair implements the "Service" (Undergraduate) and "Service", "Sustainable Tourism" (Master's) educational programs in full-time and part-time modes of study.
Highly qualified specialists work in the Chair such as PhDs, Associate Professors, and a Dr. Professor.
The Service Laboratory and Experiential Tourism Center are located adjacent to the Chair.
Within the framework of the agreements signed with the universities of Wilhelmhafen, Moscow (RUDN), and Varna, graduates of YSU "Service" Bachelor's degree can study for a year at the mentioned universities, and another year at YSU while receiving two diplomas.
The vast majority of graduates work in the fields of educational, cultural, financial, banking, health, social, commercial, and tourism sectors.