4. Թյուրքագիտություն
Արևելագիտության ֆակուլտետի թյուրքագիտության ամբիոնի բակալավրիատական կրթությունն իրականացվում է «Թյուրքագիտություն» կրթական ծրագրով:
Արևելագիտության ֆակուլտետ ընդունվելու համար դիմորդը հանձնում է մրցութային երկու քննություն «Հայոց պատմություն» (գրավոր) և «Հայոց լեզու» (գրավոր) կամ «Օտար լեզու» (գրավոր) առարկաներից։
«Թյուրքագիտություն» կրթական ծրագրի ընդունելության վերաբերյալ տեղեկությունը տեղադրված է «Ընդունելություն» բաժնում:
Ստանալով բարձրագույն մասնագիտական կրթություն՝ ուսանողները ձեռք են բերում անհրաժեշտ գիտելիքներ և գործնական հմտություններ՝ աշխատաշուկայում պահանջված ու մրցունակ մասնագետ լինելու համար: «Թյուրքագիտություն» կրթական ծրագրում ուսանողները սովորում են 4 տարի՝ ստանալով ինչպես ընդհանուր, այնպես էլ մասնագիտական ու նեղ մասնագիտական գիտելիքներ:
«Թյուրքագիտություն» կրթական ծրագրի շրջանակում ուսանողներն ուսումնասիրում են թուրքերենի և ադրբեջաներենի գրական, գիտական և խոսակցական բառապաշարի առանձնահատկությունները, ձեռք են բերում գրավոր և համաժամանակյա (հերթականությամբ) թարգմանության հմտություններ, ուսումնասիրում են թյուրքական ժողովուրդների ծագումնաբանության, պատմության, գրականության, ժամանակակից քաղաքական գործընթացների հիմնահարցերը։ Ուսումնառության ընթացքում ուսանողների մոտ ձևավորվում են վերլուծական կարողություններ Թուրքիայի և Ադրբեջանի (մասնավորապես Հարավկովկասյան և Մերձավորարևելյան) պատմության և արդի քաղաքականության հիմնահարցերը վերլուծելու առումով: Ադրբեջաներենի և ադրբեջանագիտական առարկաների դասավանդման գծով ֆակուլտետն ունի մենաշնորհային դիրք։
Արևելագիտության ֆակուլտետի «Թյուրքագիտություն» կրթական ծրագիրը հանրապետության թյուրքագիտական դպրոցի ամենապահանջված կրթական ծրագիրն է: Այն բաղկացած է ընդհանուր, մասնագիտական պարտադիր և կամընտրական դասընթացներից: Մասնագիտական պարտադիր և կամընտրական դասընթացների բովանդակությունը վերաբերում է տարածաշրջանային արդի հիմնախնդիրների վերլուծության, թյուրքագիտության, լեզվաբանության և մշակութաբանության հիմնահարցերին:
Շրջանավարտները կարող են իրենց մասնագիտական գիտելիքները կիրառել և´ պետական, և´ մասնավոր բնագավառներում: Մասնավորապես` ՀՀ նախագահի աշխատակազմում, ՀՀ արտաքին գործերի, պաշտպանության, ԿԳՄՍ նախարարություններում, ՀՀ ազգային անվտանգության ծառայությունում, գիտական, վերլուծական ոլորտներում, հեռուստառադիոընկերություններում, տուրիզմի, բիզնեսի ոլորտում: Շրջանավարտների մի մասը հնարավորություն ունի գիտակրթական գործունեություն ծավալելու ՀՀ այնպիսի կարևոր գիտական կենտրոններում, ինչպիսիք են ՀՀ գիտությունների ազգային ակադեմիան, Մ. Մաշտոցի անվան Մատենադարանը, Երևանի պետական համալսարանը և այլ պետական ու մասնավոր բուհեր, գիտահետազոտական ինստիտուտներ:

The Undergraduate Education of the Chair of Turkology of the Faculty of Oriental Studies is carried out according to the "Turkology" educational program.
To be admitted to the Faculty of Oriental Studies, the applicant should pass two competitive exams in the subjects "Armenian History" (written) and "Armenian Language" (written) or "Foreign Language" (written).
Information on admission to the "Turkology" educational program can be found in the "Admissions" section.
By receiving higher professional education, students acquire the necessary knowledge and practical skills to be sought-after and competitive specialists in the labor market. The duration of the "Turkology" educational program is 4 years, during which students receive both general, professional, and narrow professional knowledge.
Within the framework of the "Turkology" educational program, students study the features of the literary, scientific, and spoken vocabulary of the Turkish and Azerbaijani languages, acquire written and simultaneous translation skills, and study the problems of the genealogy, history, literature, and modern political processes of the Turkic peoples. During study, students develop analytical abilities in terms of analyzing the history and current political issues of Turkey and Azerbaijan (in particular, the South Caucasus and the Middle East). Let us note that the faculty has a monopoly in the teaching of Azerbaijani language and Azerbaijani studies.
The "Turkology" educational program of the Faculty of Oriental Studies is the most popular educational program of its kind in the republic. It consists of general, professional compulsory, and optional courses. The content of professional compulsory and optional courses refers to the analysis of current regional problems, Turkic studies, as well as linguistic and cultural studies.
Graduates can apply their professional knowledge in both public and private sectors. In particular, in the RA President's staff, the RA Ministries of Foreign Affairs, Defense, the ESCS Ministry, the RA National Security Service, scientific and analytical fields, television and radio companies, tourism, and business. Some of the graduates have the opportunity to carry out scientific and educational activities in such important scientific centers of RA as RA National Academy of Sciences, Matenadaran named after M. Mashtots, Yerevan State University, and other state and private universities, and research centers.