4. Հնագիտության և ազգագրության ամբիոն
Երևանի պետական համալսարանի հիմնադրումից հետո` 1921 թ., նշանավոր հնագետ Աշխարհաբեկ Քալանթարը հրավիրվել է համալսարան՝ դասախոսություններ կարդալու: Հենց նույն տարում նա հիմնել է Հին Արևելքի պատմության և հնագիտության ամբիոնը: Հնագիտության առարկայի դասավանդումը նրանից հետո՝ մինչև 1940 թ., շարունակել է Սմբատ Տեր-Ավետիսյանը, այնուհետև դադարեցվել է ամբիոնի գործունեությունը:
1968 թ. մայիսին համալսարանի գիտական խորհրդի որոշմամբ պատմության ֆակուլտետում հիմնադրվել է հնագիտության, աղբյուրագիտության և ազգագրության ամբիոն՝ պրոֆ. Ա. Գ. Աբրահամյանի գլխավորությամբ:
Ամբիոնի գործունեության մեջ կարևոր դեր են խաղացել ականավոր այնպիսի գիտնականների ներգրավվածությունը, ինչպիսիք են Բ. Առաքելյանը, Կ. Ղաֆադարյանը և Բ. Պիոտրովսկին: 1975 թ. ամբիոնը վերանվանվել է հնագիտության և ազգագրության ամբիոն, որը մինչև 1982 թ. ղեկավարել է հնագետ, պրոֆ. Թ. Խաչատրյանը, այնուհետև՝ պրոֆ. Ս. Եսայանը: Նշված ժամանակաշրջանում ամբիոնի աշխատակիցների ջանքերով հետազոտվել են հանգուցային մի շարք հուշարձաններ:
1989 թ. ստեղծվել է ազգագրության ամբիոն, որի ղեկավարությունը ստանձնել են դոց. Յու. Մկրտումյանը, Հր. Խառատյանը, մինչև 2004 թ.` կրկին Յուրի Մկրտումյանը: 2004 թ.-ին հնագիտության և ազգագրության ամբիոնները նորից վերամիավորվել են մեկ ամբիոնի կազմում: 2001-2008 թթ․ հնագիտության ամբիոնի վարիչի պարտականությունները ստանձնել է պրոֆ. Ի. Ղարիբյանը:
Ամբիոնի աշխատակիցները արդյունավետ գիտական և դաշտային հետազոտություններ են իրականացնում ինչպես հանրապետությունում այնպես էլ արտասահմանում։ Նրանց գործունեության ընթացքում պեղվել են քարի դարից մինչև միջնադար նշանավոր բազմաթիվ հուշարձաններ:
Այսօր հնագիտության և ազգագրության ամբիոնում դասավանդում են ճանաչված դասախո-գիտնականներ, ՀՀ ԳԱԱ թղթակից անդամներ, պրոֆեսորներ, դոցենտներ։
Ամբիոնի աշխատակիցները հրատարակում են բազմաթիվ մենագրություններ, դասագրքեր, գիտական հոդվածներ ոչ միայն հանրապետությունում, այլև արտասահմանում, ինչպես նաև ակտիվորեն մասնակցում են հանրապետական և միջազգային գիտաժողովների։
2019 թ. ամբիոնի աշխատակիցների ջանքերով պատմության ֆակուլտետում բացվել է «Հնագիտություն և ազգագրություն» բակալավրիատական կրթական ծրագիրը։
Ամբիոնը սերտ համագործակցում է ԵՊՀ գիտական կենտրոնների և այլ ստորաբաժանումների, մասնավորապես կենսաբանության ֆակուլտետի հետ՝ կատարելով լաբորատոր աշխատանքներ: Ամբիոնի համար հիմնարար կառույցներ են ԵՊՀ հասարակագիտական և հումանիտար հետազոտությունների ինստիտուտի հնագիտական հետազոտությունների և ազգաբանական և մարդաբանական հետազոտությունների լաբորատորիաները։

4. Chair of Archeology and Ethnography
After the establishment of Yerevan State University in 1921, the famous archaeologist Ashkarabek Kalantar was invited to the university to give lectures. In the same year, he founded the Chair of History and Archeology of the Ancient East. After that, Smbat Ter-Avetisyan continued to teach the subject of archeology until 1940, after which the activity of the chair was stopped.
In May 1968, by the decision of the Academic Council of the university, a chair of archaeology, source studies, and ethnography was established in the faculty of history led by prof. A. G. Abrahamyan.
The involvement of prominent scientists such as B. Arakelyan, K. Ghafadaryan, and B. Piotrowski played a major role in the activities of the Chair. In 1975 it was renamed the Chair of Archeology and Ethnography, which until 1982 was led by Archaeologist, prof. T. Khachatryan, then Prof. S. Yesayan. During the mentioned period, many key monuments were investigated by the efforts of the chair's employees.
In 1989 a chair of Ethnography was established, headed by Associate Professor Yu. Mkrtumyan, Hr. Kharatyan, and until 2004 - Yuri Mkrtumyan again. In 2004, the chairs of Archeology and Ethnography were reunited. From 2001-2008 the responsibilities of the chair of archeology were assumed by Prof. I. Gharibyan.
The staff of the Chair carries out effective scientific and field research both in the republic and abroad. During their activities, many notable monuments from the Stone Age to the Middle Ages were excavated.
Today, well-known lecturers-scientists, corresponding members of the National Academy of Sciences of the Republic of Armenia, Professors, and Associate Professors teach at the Chair of Archeology and Ethnography.
The staff of the Chair publishes many monographs, textbooks, and scientific articles not only in the republic but also abroad, as well as actively participates in national and international conferences.
In 2019 with the efforts of the chair's staff, the Undergraduate educational program "Archaeology and Ethnography" was launched in the Faculty of History.
The chair closely cooperates with YSU scientific centers and other departments, particularly the Faculty of Biology, performing laboratory work. The fundamental structures for the chair are the laboratories of archaeological, ethnological, and anthropological research of the YSU Institute of Social Science and Humanities.