5. ԱՄՆ Սեյնթ Ջոնս համալսարանի պրոֆեսորը դասախոսություն կարդաց ԵՊՀ-ում
ԵՊՀ պատմության ֆակուլտետում ԱՄՆ Սեյնթ Ջոնս համալսարանի (Նյու Յորք) պրոֆեսոր, Ֆորդհեմի համալսարանի աստվածաբանության դոկտոր տեր Աբրահամ Մանուկ քահանա Մալխասյանը հանդես եկավ «Եկեղեցու դերը Սփյուռքի համայնքային կյանքում» թեմայով դասախոսությամբ՝ ներկայացնելով Սփյուռքում առկա մարտահրավերներն ու եկեղեցու ծավալած հայապահպան գործունեությունը:
ԵՊՀ պատմության ֆակուլտետի դեկան Մխիթար Գաբրիելյանը, խոսելով այսօրինակ դասախոսությունների մասին, նշեց. «Անհրաժեշտ է գիտական ոլորտում համեմատաբար հաճախակի անդրադարձ կատարել Սփյուռքի հիմնահարցերին: Սփյուռքը Հայաստանի անբաժան մասն է, և ինչպես պատմությունն է ցույց տվել, արհեստականորեն բաժանված լինելով հանդերձ Հայաստան-Սփյուռք ամուր կապը պահպանվում է»:
Դասախոսության ժամանակ տեր Աբրահամ Մանուկ քահանա Մալխասյանը, ներկայացնելով հայկական եկեղեցու հոգևոր-մշակութային և գիտակրթական գործունեությունը, ասաց․ «Սփյուռքում մենք մեր հայրենի հողի վրա չենք. այնտեղ տևական ժամանակ բնակություն հաստատելով՝ շատ հեշտ է մոռանալ ազգայինը և անձնատուր լինել զանազան գայթակղությունների։ Այդուհանդերձ, մենք փորձում ենք ցույց տալ մեր ժողովրդին, որ հայ մնալու, ազգային արժեքները պահպանելու լավագույն միջոցներից մեկը հայկական եկեղեցի այցելելն է, քանի որ հայ եկեղեցին ու հայկական մշակույթն անքակտելիորեն կապված են և հարատևում են մեկը մյուսով»։
Տեր Աբրահամ Մանուկ քահանա Մալխասյանը դասախոսությանը ներկա ուսանողներին պատգամեց Հայկական սփյուռքն ընդունել որպես Հայաստանի անբաժան մասնիկ` ընդգծելով, որ Սփյուռքում շատերն ապրում են Հայաստանի հոգսերով: Նա ուսանողներին հորդորեց շարունակել ինքնակրթվել նաև համալսարանն ավարտելուց հետո։
«Մենք ապրում ենք այնպիսի տարածքում, որը տարբեր ազգերի մշակույթների խաչմերուկում է, և մշակութային փոխազդեցությունը բնութագրական է տարածաշրջանի ազգերի համար: Դարերի ընթացքում մենք մեր հայրենիքի առջև ծառացած մարտահրավերները հաղթահարել և ազգային ինքնությունն ու դիմագիծը կարողացել ենք պահպանել հենց քրիստոնեության և քրիստոնեական ճշմարիտ արժեքներ դավանելու շնորհիվ»,- հավելեց նա:
Դասախոսության ավարտին ներկաները հնարավորություն ունեցան իրենց հետաքրքրող հարցերն ուղղելու քահանային:
Նշենք, որ միջոցառմանը ներկա էին «Հայոց պատմություն», «Սփյուռքագիտություն» և «Հայագիտություն» մագիստրոսական կրթական ծրագրերի ուսանողներ, Պատմության ֆակուլտետի պրոֆեսորադասախոսական կազմի ներկայացուցիչներ և թեմայով հետաքրքրված այլ անձինք։

5. Professor from St. John's University, USA, gave a lecture at YSU
Pastor Fr. Abraham Manuk Malkhasyan, a professor from St. John's University (New York), USA, and Doctor of Theology at Fordham University, gave a lecture on "The Role of the Church in the Community Life of the Diaspora" at the YSU Faculty of History, speaking on the challenges in the Diaspora and activities carried out for the preservation of the Armenian nation by the church.
Mkhitar Gabrielyan, the Dean of the YSU Faculty of History, referring to such lectures, noted. "It is necessary to frequently speak on Diaspora issues in the scientific field. The diaspora is an integral part of Armenia, and as history has shown, despite being artificially divided, the strong connection between Armenia and the Diaspora continues to be preserved. Therefore, organizing events related to the preservation of national values is important both for students and specialists working in the same sphere."
During the lecture pastor Ft. Abraham Manuk Malkhasyan, presenting the spiritual-cultural and scientific-educational activities of the Armenian Church, said. " In the diaspora, we are not on our native land. Settling there for a long time, one can easily forget the national values and indulge in various temptations. Nevertheless, we are trying to show our people that one of the best ways to remain Armenian and preserve national values is to visit the Armenian church, since the Armenian church and the Armenian culture are inextricably linked and perpetuate each other."
Pastor Ft. Abraham Manuk Malkhasyan gave a message to the students to accept the Armenian Diaspora as an inseparable part of Armenia, emphasizing that many people in the Diaspora concern themselves about Armenia. He urged the students to continue self-education even after graduating from the university.
"We live in an area that is at the intersection of cultures of different nations, and cultural interaction is characteristic of the nations of the region. Over the centuries, we have been able to overcome the challenges that our homeland has been facing and preserve our national identity and image precisely due to Christianity and professing true Christian values," he added.
At the end of the lecture, the attendees had the opportunity to put questions to the priest.
It should be noted that among the attendees were students studying "Armenian History", " Diaspora Studies" and "Armenology" master's educational programs, representatives of the teaching staff of the Faculty of History and other persons interested in the topic.