5. ԵՊՀ-ում ստացած գիտելիքները՝ ի նպաստ հայկական մշակույթի հանրահռչակման
ԵՊՀ պատմության ֆակուլտետի արվեստաբանության բաժնի առաջին կուրսի ուսանող Մերի Կիսիբեկյանը Ստրասբուրգի Սուրբ Ծննդյան տոնավաճառում ներկայացրել է հայկական մշակույթն ու ժողովրդական վարպետների աշխատանքները։
Եվրոպայում մեծ ճանաչում ունեցող Ստրասբուրգի Սուրբ Ծննդյան տոնավաճառին Հայաստանն առաջին անգամ է մասնակցել։ Ծրագիրն իրականացվել է ՀՀ ԿԳՄՍՆ նախաձեռնությամբ, ԵԽ-ում Հայաստանի մշտական ներկայացուցչության համագործակցությամբ և Հովհաննես Շարամբեյանի անվան ժողովրդական արվեստների թանգարանի համակարգմամբ։
Արվեստաբանություն մասնագիտությամբ ուսանելուն զուգահեռ՝ Մերի Կիսիբեկյանն աշխատում է Հովհաննես Շարամբեյանի անվան ժողովրդական արվեստների թանգարանում՝ որպես գիտաշխատող։
«Աշխատանքս սերտ կապ ունի իմ մասնագիտության հետ, և Պատմության ֆակուլտետում ստացած գիտելիքներս գործնականում կիրառում եմ թանգարանում։ Գիտելիքներս ինձ հնարավորություն տվեցին մեր արվեստն ու մշակույթը լավագույնս ներկայացնելու միջազգային հանրությանը»,- ասաց արվեստաբանության բաժնի ուսանողը։
Ստրասբուրգի ցուցահանդեսին տարբեր երկրների մշակույթի կողքին ներկայացվել են ավելի քան 60 հայ ժամանակակից վարպետների՝ շուրջ 400 ձեռագործ աշխատանքներ։ Վարպետներն իրենց գործերում պահպանել են ժողովրդական արվեստների ու արհեստների ավանդույթները:
«Տաղավարում ներկայացրել էինք հայկական ժողովրդական արվեստներն ու արհեստները, այդ թվում՝ գորգագործությունը, ասեղնագործությունը, փայտագործությունը, տիկնիկագործությունը, որոնց միջոցով զբոսաշրջիկներին հնարավորություն ընձեռվեց ճանաչելու հայկական մշակույթը։ Այցելուների հոսքը Ստրասբուրգ շատ մեծ էր։ Մեր տաղավարին ոչ միայն ֆրանսիացիներ էին մոտենում, այլև տարբեր երկրներից ժամանած զբոսաշրջիկներ։ Նրանց հետաքրքրությունը շատ մեծ էր հայկական մշակույթի նկատմամբ»,- պատմեց Մերի Կիսիբեկյանը։
Ուսանողը, խոսելով հայ վարպետների ներկայացրած աշխատանքներից, նշեց, որ հայկական տաղավարում զբոսաշրջիկների համար ամեն ինչ յուրահատուկ էր․ «Այցելուները մեծ հետաքրքրություն էին ցուցաբերում Կաղանդ պապի կերպարի, հայկական ավանդական թռչնակերպ աղամանների, փայտե դաղդղանների (թալիսման) և ազգային յուրահատկությունն արտացոլող այլ ցուցանմուշների նկատմամբ»։
Նշենք, որ Ստրասբուրգում տոնավաճառն անցկացվել է դեկտեմբերին։
Հավելենք, որ ԵՊՀ-ի և Հովհաննես Շարամբեյանի անվան ժողովրդական արվեստների թանգարանի միջև եղած համագործակցության շնորհիվ ԵՊՀ պատմության ֆակուլտետի ուսանողները հնարավորություն ունեն թանգարանային և ուսումնաարտադրական պրակտիկա անցնելու թանգարանում։

5. The knowledge gained at YSU in favor of the popularization of Armenian culture
Mery Kisibekyan, a first-year student from the Department of Art Studies, YSU Faculty of History, presented Armenian culture and the works of national artists at Strasbourg Christmas market.
For the first time, Armenia took part in the European-famous Strasbourg Christmas market. The project was implemented by the initiative of the RA Ministry of Education, Science, Culture and Sports, with the cooperation of the Permanent Representation of Armenia to the Council of Europe and the coordination of the Museum of Folk Art named after Hovhannes Sharambeyan.
Along with studying, Mery Kisibekyan works as a researcher at the Museum of Folk Art named after Hovhannes Sharambeyan.
"My work is closely related to my profession, and I practically apply the knowledge I received at YSU in the museum. My knowledge provided me the opportunity to present our art and culture to the international community in the best way possible," said the student from the Department of Art Studies.
Alongside the culture of different countries, around 400 handicrafts of more than 60 Armenian modern artists were presented at the exhibition in Strasbourg. The artists preserved the traditions of folk arts and crafts in their works. "At the booth, we presented Armenian folk arts and crafts, including carpet weaving, embroidery, woodworking and doll making, due to which tourists got acquainted with the Armenian culture. The visitor flows to Strasbourg were very high. Not only French people approached our booth, but also tourists from different countries. They were extremely interested in Armenian culture," said Mery Kisibekyan.
Referring to the Armenian artists’ works presented at the exhibition, the student noted that everything was unique for the tourists at the Armenian booth. "Visitors showed great interest in the image of Kaghand Pap (Christmas Grandfather or Armenian Santa Claus), traditional Armenian bird-shaped salt bowls, wooden daghdghan (or wooden amulet) and other exhibits reflecting national uniqueness."
Strasbourg Christmas market was held in December.
It is noteworthy that thanks to the cooperation between YSU and the Museum of Folk Art named after Hovhannes Sharambeyan, YSU students are provided with the opportunity to have educational practice in the museum.