4. Մշակութաբանություն
ԵՊՀ մշակութաբանության բաժինը՝ որպես պատմության ֆակուլտետի առանձին ստորաբաժանում, գործում է 2002-2003 ուսումնական տարվանից: Բաժնի ուսումնական ծրագրերի կազմողն ու դասընթացների իրականացման պատասխանատուն Մշակութաբանության ամբիոնն է, որը բացվել է 2007 թ. հունվարին: Ամբիոնի փորձառու մասնագետները դասավանդում են համահամալսարանական «Մշակութաբանություն» առարկան՝ ներկայացնելով մշակույթի ոլորտին առնչվող տեսական և պրակտիկ հիմնական գիտակարգեր:
Ընդունելությունը կատարվում է «Հայոց լեզու և գրականություն» (գրավոր), «Օտար լեզու» (գրավոր) կամ «Հայոց պատմություն» (գրավոր) առարկաների քննությունների արդյունքների հիման վրա:
Ծրագրի նպատակն է պատրաստել մշակութաբանության, մշակույթի տեսության և պատմության, մշակութային քաղաքականության և ժամանակակից մշակութային գործընթացների, պատմության և մշակութաբանության դասավանդման ոլորտների մասնագետներ:
«Մշակութաբանություն» բաժնում մասնագիտական ուսուցումը կատարվում է երեք հիմնական համալիրներով:
Մշակույթի տեսության համալիրը ներառում է մշակութաբանության ներածություն, մշակույթը հումանիտար գիտությունների համակարգում, մարդաբանություն, մշակութային մարդաբանություն, վիզուալ մարդաբանություն, պատմական մարդաբանություն, առօրեականության մշակույթ, մշակույթի փիլիսոփայություն, հնագիտություն, ազգագրություն, թանգարանագիտություն և մշակույթը հետազոտող մի շարք այլ գիտական համակարգեր:
Մշակույթի պատմության համալիրը ներառում է համաշխարհային մշակույթի, տարածաշրջանի մշակույթների և հայ մշակույթի պատմությունը:
Մշակութային քաղաքականության և ժամանակակից մշակութային գործընթացների համալիրը ներառում է մշակութային քաղաքականություն և մշակութային ժառանգություն, քաղաքականություն և մշակույթ, գենդեր և մշակույթ, հայ ինքնություն, ժամանակակից կրոնածիսական և քաղաքային մշակույթ, մշակութային զբոսաշրջություն և այլ դասընթացներ:
Ուսումնառության ավարտին ուսանողները կունենան հետևյալ կարողությունները և հմտությունները.
• մշակույթի մասին բազմաբնույթ գիտելիքի համակարգում և տեսական վերլուծություն, մշակույթի իրողությունների ճիշտ համակցում կոնկրետ պատմական դարաշրջանի հետ, կատարելու մշակութաբանական վերլուծություններ և ուսումնասիրություններ,
• համաշխարհային և հայ մշակույթների պատմական զարգացումների օրինաչափությունների վերլուծություն կատարելու,
• հումանիտար և սոցիալական գիտությունների զարգացման և դրանցում մշակութային ֆենոմենների ուսումնասիրության արդի միտումների վերաբերյալ ընդհանուր գիտելիքներ,
• մշակութային քաղաքականության սկզբունքների, հիմնաձևերի և մոդելների իմացություն, մշակույթի կառավարման սկզբունքների և պրակտիկաների իմացություն,
• հնագիտական հուշարձանների և ազգագրական իրողությունների ճանաչում, նկարագրում և բնութագրում,
• մշակութային ժառանգության հանրահռչակման, թանգարանացման, թանգարանների դերի ու գործառույթների վերաբերյալ համակարգված իմացություններ,
• մշակութային լանդշաֆտը, բացօթյա սրբավայրերն ու կոթողները ճանաչելու, նկարագրելու, պահպանության վիճակը բնութագրելու կարողություններ։
Մշակութաբանության ամբիոնի շրջանավարտները ստանում են մշակույթի տեսաբանների և մշակույթի պատմության հետազոտողների, մշակութային մենեջերների, ներկա մշակութային գործընթացների փորձագետների որակավորում, ինչը հնարավորություն է տալիս նրանց աշխատանքի անցնելու ՀՀ ԿԳՄՍ նախարարությունում, գիտահետազոտական հիմնարկներում, ՀՀ քաղաքացիական ծառայության ոլորտում, ՀՀ Կառավարության աշխատակազմի համապատասխան բաժիններում, մարզային մշակութային կենտրոններում, Հայաստանի տարբեր թանգարաններում, զբոսաշրջային կազմակերպություններում, սոցիալական հետազոտություններ իրականացնող հասարակական կազմակերպություններում, ԶԼՄ-ում, ինչպես նաև սոցիալական, մշակութային և հասարակական ծրագրեր իրականացնող միջազգային կառույցներում:

The Department of Cultural Studies of YSU, as a separate unit of the Faculty of History, has been operating since the 2002-2003 academic year. The chair of Cultural Studies, which was established in January 2007, is responsible for the compilation and implementation of the department courses. Experienced specialists in the department teach the all-university subject "Cultural studies", presenting theoretical and practical main disciplines related to the field of culture.
Admission is based on the results of exams in the "Armenian Language and Literature" (written), "Foreign Language" (written) or "Armenian History" (written).
The program aims to train specialists in the fields of cultural studies, cultural theory and history, cultural policy, and modern cultural processes, teaching history, and cultural studies.
Professional training in the Department of "Cultural Studies" is carried out in three main complexes:
• The Complex of Cultural Theory Includes an introduction to cultural studies, culture in the humanities system, anthropology, cultural anthropology, visual anthropology, historical anthropology, culture of everyday life, philosophy of culture, archaeology, ethnography, museology, and many other scientific systems investigating culture.
• The Cultural History Complex includes the history of world culture, regional cultures, and Armenian culture.
• The Complex of Cultural Policy and Contemporary Cultural Processes includes cultural policy and cultural heritage, politics and culture, gender and culture, Armenian identity, contemporary religious and urban culture, cultural tourism, and other courses.
Upon the completion of the program, students will have the following abilities and skills:
Systematization and theoretical analysis of multidisciplinary knowledge about culture, the correct combination of the realities of culture with a specific historical era, to perform cultural analyses and studies,
• Analyze the patterns of historical developments of world and Armenian cultures,
• General knowledge about the development of humanities and social sciences and current trends in the study of cultural phenomena in them,
• Knowledge of the principles, principles, and models of cultural policy, knowledge of the principles and practices of cultural management, recognition, description, and characterization of archaeological monuments and ethnographic realities,
• Systematic knowledge of the popularization of cultural heritage, museumization, the role and functions of museums,
• Abilities to recognize, describe, and characterize the state of preservation of the cultural landscape, outdoor sanctuaries, and monuments.
Graduates of the Department of Cultural Studies receive the qualifications of cultural theorists and researchers of cultural history, cultural managers, and experts of current cultural processes, which enables them to work in the RA ESCS Ministry, in the field of the RA Civil Service, in relevant departments of the RA Government, in regional cultural centers, various museums of Armenia, tourism, non-governmental organizations that carry out social research, mass media, as well as in international organizations that carry out social, cultural and public programs.