4. Ընտանիքի հոգեբանություն
«Ընտանիքի հոգեբանություն» կրթական ծրագրի ընդունելությունն իրականացվում է բանավոր քննության հիման վրա: Քննության հարցաշարը տեղադրված է «Ընդունելություն» բաժնում:
Ծրագրի նպատակն է նախապատրաստել ընտանեկան հոգեբանության և հոգեբանական խորհրդատվության ոլորտում տեսամեթոդաբանական և կիրառական խնդիրներով զբաղվող մասնագետներ, որոնք ունակ կլինեն գիտական տեսանկյունից ուսումնասիրելու ընտանիքի՝ որպես մեկ ամբողջության զարգացման օրինաչափությունները, կառուցվածքային բաղադրիչները, տիպերը, դերային համակարգը և այլն, ինչպես նաև կազմակերպելու հոգեբանական աջակցության ծառայություն՝ իրականացնելով ընտանեկան խնդիրների հոգեբանական խորհրդատվություն, վարքային և հուզական ոլորտների հոգեախտորոշիչ, հոգեկարգավորիչ, կանխարգելիչ և հոգեթերապևտիկ աշխատանքներ՝ ընտանիքի անդամների, ամուսնական զույգի, ամբողջ ընտանիքի հետ:
Ծրագրի շրջանակում ստացած գիտելիքները և կարողությունները հնարավորություն են տալիս շրջանավարտներին իրականացնելու անհատական և (կամ) խմբային խորհրդատվական, հոգեախտորոշիչ և հոգեկանխարգելիչ աշխատանքներ։ Շրջանավարտները տարբեր հաստատություններում կարող են իրականացնել անհատական, ընտանեկան, խմբային խորհրդատվություն, ինչպես նաև իրականացնել ամուսնական հարաբերությունների, ծնող-երեխա հարաբերությունների հոգեբանական գնահատման և վերականգնողական աշխատանքներ և այլն։
«Ընտանիքի հոգեբանություն» ծրագրի շրջանավարտները կարող են աշխատել որպես ընտանեկան հոգեբան-խորհրդատու, խմբային հոգեբան-խորհրդատու, ամուսնական հարաբերությունների հոգեբան-խորհրդատու, ծնող-երեխա միջանձնային հարաբերությունների հոգեբան-խորհրդատու, տարիքային տարբեր խմբերի անհատական խորհրդատվության մասնագետ, թրեյնինգավար, քոուչ հետևյալ հաստատություններում՝
• պետական և ոչ պետական կառույցներում, որոնք ամբողջությամբ կամ մասնակի կապված են ընտանիքին հոգեբանական աջակցության՝ լայն կամ նեղ մասնագիտական ծառայությունների մատուցման հետ (հանրապետական մանկավարժահոգեբանական կենտրոն, տարածքային մանկավարժահոգեբանական աջակցման կենտրոններ (ՏՄԱԿ), ՀՕՖ երեխաների աջակցության կենտրոն, «Հույսի կամուրջ» ՀԿ, Յունիսեֆ և ՄԱԿ միջազգային կազմակերպություններ, «ՍՕՍ մանկական գյուղեր», «Օրրան» բարեգործական ՀԿ, հանրակրթական միջնակարգ և ավագ դպրոցներ, նախակրթարաններ, սահմանափակ կարողություններով երեխաների խնամքի կենտրոններ, ծերերի խնամքի կենտրոններ),
• կրթական հաստատություններում, որոնք պատրաստում են ընտանեկան հոգեբանական աջակցության ոլորտի մասնագետներ (ԵՊՀ, ՀՊՄՀ, ԵՊՀ ԻՄ, «Ուրարտու» համալսարան, Հայ-ռուսական համալսարան, Վանաձորի, Գյումրիի և Գորիսի համալսարաններ), գերատեսչական տարբեր պատկանելություն ունեցող  հոգեբանական խորհրդատվության կենտրոններում (ՀՀ աշխատանքի և սոցիալական հարցերի նախարարության, ԿԳՄՍ նախարարության, առողջապահության նախարարության, արդարադատության նախարարության, արտակարգ իրավիճակների նախարարության, ՀՀ ոստիկանության ներքո գործող կենտրոններ),
• երեխաների և ընտանիքի աջակցման սոցիալ-բժշկական և հոգեբանական կենտրոններում («Շենգավիթ» բժշկական կենտրոն, Մոր և մանկան առողջության պահպանման գ/հ կենտրոն, Մուրացանի հիվանդանոց՝ շաքարային դիաբետ ունեցող երեխաների ընտանիքներ, Արյունաբանական կենտրոն՝ քաղցկեղով հիվանդ երեխաների կենտրոն, պալիատիվ խնամքի համակարգում),
• կազմակերպություններում, որոնք մշակում և իրականացնում են սոցիալական բնույթի նախագծեր ժամանակակից ընտանիքներին օգնելու և աջակցելու նպատակով (Հոգեսոցիալական վերականգնողական կենտրոն, «Ռեքավերի» քոլեջ, Կանանց իրավունքների պաշտպանության կենտրոն, Ընտանեկան բռնության կանխարգելման կենտրոն),
• ընտանիքի տարաբնույթ հիմնախնդիրների վերաբերյալ հետազոտական աշխատանքներ իրականացնող հաստատություններում (ԵՊՀ անձի և մասնագիտական գործունեության գ/հ լաբորատորիա, ԵՊՀ փորձարարական հոգեբանության գ/հ լաբորատորիա, ԵՊՄՀ հոգեբանամանկավարժական գ/հ լաբորատորիաներ):
Ծրագրի շրջանավարտները հնարավորություն ունեն շարունակելու իրենց ուսումը ԵՊՀ փիլիսոփայության և հոգեբանության ֆակուլտետի ասպիրանտուրայում։

4. Family Psychology
Admission to the "Family Psychology" educational program is carried out based on an oral examination. The questionnaire can be found in the "Admission" section.
The program aims to prepare specialists dealing with video-methodological and applied problems in the field of family psychology and psychological counseling, who will be able to study the family development patterns, structural components, types, role system, etc. as a whole from a scientific point of view, as well as to organize a psychological support service by implementing family psychological counseling, psychodiagnostic, psycho-regulatory, preventive and psychotherapeutic work in behavioral and emotional spheres with family members, married couples, and whole families.
The knowledge and abilities gained within the program enable the graduates to carry out individual and (or) group counseling, psychodiagnosis, and psychotherapeutic work. Graduates can conduct individual, family, and group counseling in various institutions, as well as conduct psychological assessment and rehabilitation of marital relations, parent-child relations, etc.
Graduates of the "Family Psychology" program work as family, group, or marital relationship psychologist-consultants, parent-child interpersonal relations psychologist-consultants, specialists in individual counseling of different age groups, trainers, and coaches. Most of the graduates get jobs:
• At state and non-state organizations that are related to the provision of psychological support to the family, (Republican Pedagogical-Psychological Center, Territorial Pedagogical-Psychological Support Centers (TPAC), Children's Support Center of the Russian Orthodox Church of Ukraine, "Hope Bridge" NGO, UNICEF and the United Nations international organizations, "SOS Children's Villages", "Orran" charitable NGO, secondary and high schools, preschools, care centers for children with disabilities, care centers for the elderly).
• In educational institutions that train specialists in the field of family psychological support (YSU, ASPU, YSU Ijevan Branch, "Urartu" University, Armenian-Russian University, Vanadzor, Gyumri and Goris universities), in psychological counseling centers with different departmental affiliations (Centers operating under the MLSA, ESCS, Health, Justice, and Emergency Situations Ministries, the RA Police),
• In socio-medical and psychological centers for children and family support (Shengavit Medical Center, Maternal and Child Health Protection Center, Muratsan Hospital, families of children with diabetes, Hematology Center, Center for children with cancer, palliative care system),
• In organizations that develop and implement social projects to help and support modern families (Psychosocial Rehabilitation Center, "Recovery" College, Women's Rights Protection Center, Family Violence Prevention Center),
• In institutions researching various family issues (The YSU Personality and Professional Activity Research Laboratory, The YSU Research Laboratory of Experimental Psychology, and The YSU psychological-pedagogical research laboratories).
Graduates of the program have the opportunity to continue their studies at the YSU Faculty of Philosophy and Psychology.