4. Կիրառական հոգեբանություն
Մագիստրոսական ծրագրի ուսուցման տևողությունը 2,5 տարի է, ուսվարձը՝ տարեկան 560․000 ՀՀ դրամ է։ Կրթական ծրագրի ավարտին ուսանողին շնորհվում է հոգեբանության մագիստրոսի որակավորում՝ կիրառական հոգեբանություն մասնագիտացմամբ։
Ընդունելության քննությունն անցկացվում է բանավոր, մասնագիտական հարցերով տոմսերով՝ ըստ նախապես կազմված հարցաշարի, որը տեղադրված է «Ընդունելություն» բաժնում։
Ծրագրի նպատակն է զարգացնել ուսանողների մասնագիտական կարողությունները` տրամադրելով գիտելիքներ և հմտություններ կառավարման և զարգացման հոգեբանության արդի հիմնախնդիրների, դրանց լուծման ժամանակակից մոտեցումների վերաբերյալ, ձևավորել ուսանողների մոտ մասնագիտական այնպիսի գիտելիքներ և կարողություններ, որոնք անհրաժեշտ են անձի զարգացման տարբեր փուլերում հոգեախտորոշիչ, խորհրդատվական, հոգեթերապևտիկ, լուսավորչական և զարգացնող աշխատանք իրականացնելու համար, իրականացնել կազմակերպություններում առաջացող հոգեբանական խնդիրների գնահատում, կանխատեսում, վերլուծություն, մարդկային ռեսուրսների կառավարում, կազմակերպել և ուղղորդել կազմակերպության գործունեության հոգեբանական խորհրդատվության միջոցով, նպաստել ուսանողների՝ մասնագիտական գիտելիքների և կարողությունների զարգացմանը, կառավարման, կազմակերպական, կրթության (այդ թվում ներառական կրթության), առողջապահության և հոգեբանական ծառայության ոլորտներում մասնագիտական գործունեություն ծավալելու համար:
Ծրագիրը կազմված է  ընդհանուր և մասնագիտական (պարտադիր և կամընտրական) դասընթացներից, և հետազոտական կառուցամասից։ Ընդհանուր կառուցամասում ուսանողն ուսումնասիրում է օտար լեզուն և տեղեկատվական տեխնոլոգիաները մասնագիտական ոլորտում, սովորում հետազոտություն կազմակերպելու հմտություններն ու գործիքները։ Իսկ մասնագիտական կառուցամասում ուսանողն ուսումնասիրում է հոգեբանությանն առնչվող տարբեր բնագավառներ, ինչպես անձի, մանկան, կազմակերպչական, կլինիկական հոգեբանության, այնպես էլ հոգեթերապիայի դասական և ժամանակակից տարբեր ուղղություններ՝ ձեռք բերելով տեսական ու գործնական գիտելիքներ և հմտություններ։ Հետազոտական մասը բաղկացած է պրակտիկայից և մագիստրոսական թեզից։
Տվյալ մագիստրոսական ծրագրի ուսանողների պրակտիկան գիտահետազոտական և գործնական բնույթի ունի և տալիս է լայն հնարավորություն՝ ձեռք բերելու համապատասխան գիտելիքներ և մարզելու իրենց մասնագիտական հմտություններն ու կարողությունները: Պրակտիկան նախատեսվում է անցկացնել տարբեր հաստատություններում՝ վերականգնողական, հոգեբանական, բժշկական, կրթական և գիտահետազոտական։
Ծրագրի շրջանավարտները կարող են շարունակել իրենց ուսումը ԵՊՀ փիլիսոփայության և հոգեբանության ֆակուլտետի ասպիրանտուրայում, կատարել գիտահետազոտական ուսումնասիրություններ, ինչպես նաև աշխատել կրթական, վերականգնողական, հոգեբանական աջակցման կենտրոններում:
«Կառավարման հոգեբանություն» ծրագրի շրջանավարտները հնարավորություն ունեն աշխատանքի անցնելու պետական և ոչ պետական հաստատություններում (ՀՀ բանկեր, ՏՏ ոլորտի ՄՌԿ բաժին, գովազդային գործակալություններ, կրթական և սոցիալական ծրագրեր իրականացնող միջազգային կազմակերպություններ, հեռուստատեսություն, առևտրային, ձեռնարկատիրական, արտադրական կազմակերպությունների համապատասխան ենթակառուցվածքներ)` զբաղեցնելով հետևյալ պաշտոնները.

4. Applied Psychology
The duration of the master's degree program is 2.5 years, the tuition fee is 560,000 AMD per year. Upon completion of the educational program, the student is awarded a master's degree in psychology in the specialty "applied psychology".
The entrance exam is conducted orally according to the pre-prepared questionnaire tickets posted in the "Admission" section.
The purpose of the program is to develop students' professional skills by providing knowledge and skills on topical issues of management and developmental psychology, modern approaches to solving them, to form students' professional knowledge and skills necessary for conducting psychodiagnostics, consulting, psychotherapeutic, educational and developmental work at different stages of personality development, to assess, predict, analyze psychological problems arising in organizations, human resource management, to organize and direct the activities of the organization through psychological counseling, to promote the development of professional knowledge and skills of students for professional activities in the field of management, organization, education (including inclusive education), health care and psychological services.
The program consists of general and professional (compulsory and optional) courses, as well as a research module. In the general module, the student learns a foreign language and information technology in the professional field, learns skills and tools for organizing research. And in the professional module, the student studies various fields related to psychology, such as personality psychology, child, organizational, clinical psychology, both classical and modern areas of psychotherapy, acquiring theoretical and practical knowledge and skills. The research part consists of an internship and a master's thesis.
The internship of students of this master's program is of a research and practical nature and provides various opportunities for obtaining relevant knowledge and developing their professional skills and abilities. The internship is planned to be held in various institutions such as rehabilitation, psychological, medical, educational and research centers.
Career Opportunities
Graduates of the program can continue their Ph.D. studies at the Faculty of Philosophy and Psychology of YSU, conduct research, as well as work in educational, rehabilitation and psychological support centers.
Graduates of the “Management Psychology” program have the opportunity to get a job in government and non-government institutions (banks of the Republic of Armenia, IT HRM department, advertising agencies, international organizations implementing educational and social programs, television, relevant infrastructures of commercial, entrepreneurial, industrial organizations), holding the following positions.