ԵՊՀ աստվածաբանության ֆակուլտետը հիմնադրել է բանասիրության և փիլիսոփայության դոկտոր, պրոֆեսոր Շահե արքեպիսկոպոս Աճեմյանը 1995 թ․։ Ֆակուլտետը Հայաստանում աստվածաբանության, կրոնագիտության և եկեղեցաբանության մասնագետների պատրաստման եզակի կենտրոն է։ Սկզբում այն ուներ երկու ամբիոն՝ Աստվածաբանության ու Կրոնի պատմության և տեսության։ 2007 թ. ստեղծվել է նաև Հայ եկեղեցու պատմության և եկեղեցաբանության ամբիոնը, որը 2022 թ․ միավորվել է Աստվածաբանության ամբիոնին։
Ֆակուլտետում գործում է ուսուցման եռաստիճան համակարգ՝ բակալավրիատական, մագիստրոսական և ասպիրանտական։
Ֆակուլտետում դասավանդում են հանրապետության անվանի ու առաջատար մասնագետներ, որոնք ծավալում են գիտամանկավարժական ակտիվ գործունեություն։ Ֆակուլտետի դասախոսները՝ որպես հրավիրյալ մասնագետներ, դասախոսություններ են կարդում արտերկրի համալսարաններում, վերապատրաստումներ են անցնում միջազգային հեղինակավոր ուսումնական և գիտական հաստատություններում։
ԵՊՀ աստվածաբանության ֆակուլտետում տպագրվում է «Աստվածաբանական և կրոնագիտական հոդվածների ժողովածուն», որտեղ հրատարակվում են թե՛ ԵՊՀ-ի և թե՛ հանրապետության մյուս բուհերի գիտնականների աշխատանքները։
Ֆակուլտետը սերտ համագործակցում է Եվրոպական մի շարք համալսարանների, հատկապես Մարտին Լյութերի անվան համալսարանի հետ (Գերմանիա)։ Ֆակուլտետի շրջանավարտները հնարավորություն ունեն ուսումը շարունակելու այս համալսարանում։
Ֆակուլտետում պարբերաբար դասախոսություններով հանդես են գալիս Ֆրանսիայի, Գերմանիայի և եվրոպական այլ երկրների հրավիրյալ մասնագետներ։
Ուսանողները հնարավորություն ունեն ստանալու մանկավարժի որակավորում՝ մասնակցելով մանկավարժական կրթաբլոկի դասընթացներին (վճարովի հիմունքով)։ Ուսանողների մասնագիտական պրակտիկան կազմակերպվում է ՀՀ ԳԱԱ հնագիտության և ազգագրության ինստիտուտում և Հայաստանի պատմամշակութային տարբեր վայրերում։ Ուսանողական առօրյան առավել հետաքրքիր է դառնում ուսանողական կառույցների ակտիվ գործունեության շնորհիվ։
Աստվածաբանության ֆակուլտետում գործում է եզակի մատենագրությամբ «Աճեմյան» գրադարանը։
Աստվածաբանության ֆակուլտետի տարբեր տարիների շրջանավարտներ աշխատում են ՀՀ պետական համակարգի մի շարք ոլորտներում, գիտական, կրթական, մշակութային և այլ բնագավառներում։

4. About the Faculty
Doctor of Philology and Philosophy, Professor Shahe Archbishop Achemyan founded the YSU Faculty of Theology in 1995. The faculty is a unique center for training specialists in theology, religious studies, and ecclesiology in Armenia. Initially, it had two departments: theology and history, and the theory of religion. In 2007 the department of history and ecclesiology of the Armenian Church was also created, which was merged with the department of theology in 2022.
The faculty has a three-level education system: Undergraduate, Master's, and Postgraduate.
Famous and leading specialists of the Republic, who carry out active scientific and pedagogical activities, teach in the faculty. The professors of the faculty, as guest specialists, give lectures at foreign universities; and undergo training in prestigious international educational and scientific institutions.
The "Collection of Articles on Theological and Religious Studies" is published at the YSU Theology Faculty, where the works of scientists from both YSU and other universities of the Republic are published.
Students of the faculty have the opportunity to receive a pedagogue’s qualification by participating in the courses of the pedagogical educational block (on a paid basis). Students' professional practice is organized in the Institute of Archeology and Ethnography of the National Academy of Sciences of RA, and in various historical and cultural places of Armenia. Student daily life becomes more interesting thanks to the activity of student organizations.
The faculty closely cooperates with many European universities, especially Martin Luther University (Germany). Many graduates of the faculty continue their studies at this university. Invited experts from France, Germany, and other European countries regularly give lectures at the faculty.
The "Achemian" library with a unique bibliography operates in the Faculty of Theology.
Graduates of the Faculty of Theology of different years, work in many fields of the RA state agencies, in scientific, educational, cultural, and other spheres.