4. Ամերիկագիտություն
«Ամերիկագիտություն» մագիստրոսական կրթական ծրագիրն իրականացվում է Հայաստանում ԱՄՆ դեսպանատան (ԱՄՆ պետքարտուղարության) կողմից ֆինանսավորվող «Ամերիկյան հետազոտություններ» ծրագրի շրջանակում՝ 2020 թ. ԵՊՀ-ում ստեղծված ամերիկյան հետազոտությունների կենտրոնի կողմից։
«Ամերիկագիտություն» մագիստրոսական կրթական ծրագիրն իրականացվում է Արիզոնայի պետական համալսարանի հետ համագործակցության շրջանակում՝ ներառյալ դասավանդողների կարգավիճակում ASU (School of Social Transformation) դասախոսական կազմի, ինչպես նաև Fulbright ծրագրերի ASU հետազոտողների և դասախոսների ընդգրկմամբ։ Ավելին՝ կրթական ծրագրի դասախոսական կազմի ներկայացուցիչները մեծ ծրագրի մեկնարկի նախաշեմին մեկնել էին Արիզոնայի պետական համալսարան՝ անցնելու վերապատրաստման հատուկ ծրագիր և մշակելու «Ամերիկագիտություն» կրթական ծրագրում ընդգրկված դասընթացները։
«Ամերիկագիտություն» մագիստրոսական կրթական ծրագրի ընդունելության քննության ձևաչափը՝ բանավոր։
2023-2024 ուսումնական տարվա ընդունելության ժամանակացույց
Առաջին փուլ
• Փաստաթղթերն ընդունվում են 2023 թ. հունիսի 1-30-ը՝ մինչև ժամը 18:00-ն:
• Ընդունելության քննություններն անցկացվելու են 2023 թ. հուլիսի 4-ին:
Երկրորդ փուլ
• Փաստաթղթերն ընդունվում են 2023 թ. հուլիսի 3-ից օգոստոսի 15-ը՝ մինչև ժամը 18:00-ն:
• Ընդունելության քննություններն անցկացվելու են 2023 թ. օգոստոսի 22-ին և 23-ին:
Առաջարկվող մագիստրոսական կրթական ծրագիրը ՀՀ բարձրագույն կրթության համակարգում առաջինն է իր տեսակի մեջ։ Վերջինիս հիմնական նպատակն է պատրաստել այնպիսի մասնագետներ, որոնք կկարողանան ձեռք բերված գիտելիքներն ու կարողությունները գործնականում կիրառել ԱՄՆ-ի հետ կապված տարբեր ոլորտներում՝ ամերիկյան քաղաքականություն և տնտեսություն, մեդիադաշտ և հանրային կարծիք, ԱՄՆ կառավարական համակարգ և հանրային քաղաքականություն, մշակույթ, աշխարհագրություն և այլն:
Ամերիկագիտությունը (American Studies)՝ որպես առանձին գիտակարգ և մագիստրոսական կրթական ուղղություն, վաղուց արդեն կայացած կրթական և ակադեմիական ոլորտ է։
Ծրագրի առավելություններն են՝
- մասնագիտական կարիերայի հնարավորությունների ստեղծում միջազգային
հարաբերությունների բնագավառում, ԱՄՆ-ի հետ կապված կամ ամերիկյան հովանու ներքո գործող միջազգային կազմակերպություններում, ամերիկյան մշակութային և հասարակական կառույցներում, ինչպես նաև ամերիկյան բիզնեսին
և կորպորատիվ ինստիտուտներին առնչվող ոլորտներում,
- պրակտիկայի հնարավորություններ,
- կրթաթոշակի շնորհման հնարավորություն ուսման վարձի մասնակի փոխհատուցման նպատակով,
- Արիզոնայի պետական համալսարանի կողմից իրականացվող հավաստագրային կարճաժամկետ կրթական ծրագրին մասնակցելու հնարավորություն (Certificate Program)։
Ամերիկյան հետազոտությունների կենտրոնի կողմից առաջարկվող «Ամերիկագիտություն» կրթական ծրագրի հիմնական դասընթացներն ունեն հետևյալ ուղղվածությունները․
• ԱՄՆ արտաքին քաղաքականություն,
• Մերձավոր Արևելքում և հարակից տարածքներում ամերիկյան ռազմավարական շահեր,
• ԱՄՆ էներգետիկ քաղաքականություն և շրջակա միջավայր,
• ԱՄՆ Կառավարություն և հանրային քաղաքականություն,
• քաղաքատնտեսություն, բիզնես և ԱՄՆ կորպորացիաներ,
• ամերիկյան հասարակություն, տարածաշրջանային քաղաքականություն և ամերիկահայ սփյուռք,
• ԱՄՆ Սահմանադրություն և դատական համակարգ,
• ԱՄՆ հանրային և սոցիալական լրատվամիջոցներ և զանգվածային հաղորդակցություն,
• հասարակագիտության հետազոտության մեթոդներ,
• մասնագիտական (ակադեմիական) գրագրություն:
«Ամերիկագիտություն» մագիստրոսական կրթական ծրագրի շրջանավարտները կարող են աշխատել ԱՄՆ-ին առնչվող տարբեր բնագավառներում։

The "American Studies" Master's degree program is implemented by the Center for American Studies established at YSU in 2020, in the framework of the "American Studies" program funded by the US Embassy in Armenia (US Department of State).
The Master's degree program is implemented within the framework of cooperation with Arizona State University, including the ASU (School of Social Transformation) teachers, as well as ASU researchers and professors from Fulbright programs. Moreover, the representatives of the teaching staff of the educational program visited Arizona State University to undergo a special training program and develop the courses included in the "American Studies" educational program.
The entrance exam for the "American Studies" Master's degree program is oral.
Admission schedule for the 2023-2024 academic year
First phase
Documents are accepted from June 1-30, 2023, until 18:00.
The entrance exams will be held on July 4, 2023.
Second stage
Documents are accepted from July 3 to August 15, 2023, until 18:00.
The entrance exams will be held on August 22 and 23, 2023.
The program is the first of its kind in the RA higher education system. It aims to train specialists who will be able to apply the acquired knowledge and abilities in practice in various fields related to the US: American politics and economy, media and public opinion, US government system and public policy, culture, geography, etc.
American Studies, as a separate discipline and Master's educational direction, is a long-established educational and academic field.
The benefits of the program are:
• Creation of professional career opportunities internationally in the field of relations, in international organizations related to the USA or operating under American auspices, in American cultural and public structures, as well as in the fields related to American business and corporate institutions,
• Internship opportunities,
• The possibility of receiving a scholarship for partial compensation of the tuition fee,
• Opportunity to participate in the short-term certificate educational program implemented by the Arizona State University (Certificate Program).
The main courses of the "American Studies" educational program offered by the Center for American Studies have the following directions:
• US foreign policy
• American strategic interests in the Middle East and surrounding areas,
• US Energy Policy and the Environment,
• US Government and Public Policy,
• Political economy, business, and US corporations,
• American society, regional politics, and American Armenian diaspora,
• US Constitution and Judicial System,
• US public and social media and mass communication,
• Social science research methods,
• Academic writing.
Graduates of the "American Studies" Master's degree program can work in various fields related to the United States.