4. Ազգային անվտանգություն
«Ազգային անվտանգություն» մագիստրոսական կրթական ծրագրի տևողությունը 2 տարի է, որի ավարտին շրջանավարտն ստանում է քաղաքագիտության մագիստրոսի աստիճան։ Ծրագիրը նախատեսված է քաղաքագիտության և հարակից ոլորտների շրջանավարտների համար։
Ընդունելությունը կատարվում է համաձայն ԵՊՀ առկա ուսուցմամբ մագիստրատուրայի 2023-2024 ուստարվա ընդունելության կանոնակարգի: Քաղաքագիտություն մասնագիտության շրջանակում ընդունելությունն անցկացվում է առանց քննությունների, իսկ հարակից մասնագիտություններով դիմորդները հանձնում են քաղաքագիտություն մասնագիտության բակալավրի ավարտական ամփոփիչ քննությունը:
Կրթական ծրագրի նպատակն է պատրաստել մասնագետներ, որոնք պատկերացում կունենան ազգային անվտանգության համալիր ապահովմանն ուղղված ուղղակի և անուղղակի գործոնների մասին, զարգացնել ուսանողների հմտությունները՝ տվյալ ոլորտին առնչվող հիմնախնդիրները վերլուծելու և համակարգելու համար, ուսանողներին ունակ դարձնել որոշումներ կայացնելու և կանխատեսումներ կատարելու ազգային անվտանգության համակարգի զարգացման ուղղությամբ:
«Ազգային անվտանգություն» ծրագրի շրջանավարտները կարող են աշխատանքի անցնել հասարակական-քաղաքական ոլորտում գործող մարմիններում (ՀՀ Ազգային ժողովի աշխատակազմ, տեղական ինքնակառավարման մարմիններ, պետական կառավարման գերատեսչություններ, պետական և հատուկ ծառայության համակարգեր, գիտահետազոտական կենտրոններ, ՀՀ արտասահմանյան ներկայացուցչություններ, միջազգային և հասարակական տարբեր կազմակերպություններ, զանգվածային լրատվական միջոցներ, ռազմավարական հետազոտությունների կենտրոններ) որպես փորձագետներ, վերլուծաբաններ, գիտաշխատողներ, հրահանգիչներ, պատգամավորների օգնականներ, քաղծառայողներ:

4. National Security
The duration of the "National Security" Master's degree program is 2 years, at the end of which the graduate receives a Master's degree in Political Science. The program is intended for graduates of political science and related fields.
The admission is carried in accordance with the YSU Master's degree admission regulations for the year 2023-2024. Admission for Political Science major students is conducted without exams, while applicants with related majors take the final exam that is intended for the Bachelor’s students of Political Science.
The program aims to prepare specialists who will have an understanding of the direct and indirect factors aimed at the comprehensive provision of national security, to develop students' skills to analyze and coordinate issues related to the given field, to make students capable of making decisions and making predictions in the direction of the development of the national security system.
Graduates of the "National Security" program can work in bodies operating in the socio-political sphere (the staff of the RA National Assembly, local self-government bodies, state administration departments, state and special service systems, research centers, foreign representations of the RA, various international and non-governmental organizations, mass media, strategic research centers) as experts, analysts, researchers, instructors, deputies' assistants, civil servants.
Graduates of the program can continue their studies in the Postgraduate program of the Faculty of International Relations of YSU.