«Միջազգային հարաբերություններ» մագիստրոսական կրթական ծրագրի տևողությունը 2,5 տարի է, որի ավարտին շրջանավարտն ստանում է միջազգային հարաբերությունների մագիստրոսի աստիճան։ Ծրագիրը նախատեսված է միջազգային հարաբերությունների և հարակից ոլորտների շրջանավարտների համար։
Ընդունելությունը կատարվում է համաձայն ԵՊՀ առկա ուսուցմամբ մագիստրատուրայի 2023-2024 ուստարվա ընդունելության կանոնակարգի:
Կրթական ծրագրի նպատակն է պատրաստել որակյալ մասնագետներ, որոնք կտիրապետեն մասնագիտական հմտություններին և կարողություններին՝ ունակ լինելով աշխատելու միջազգային հարաբերությունների ինչպես պրակտիկ, այնպես էլ փորձագիտական գործունեության բնագավառում, տրամադրել ուսանողներին հիմնարար գիտելիքներ միջազգային հարաբերությունների գործընթացների և միտումների վերաբերյալ՝ պրակտիկ գործունեությունների բնագավառում դրսևորելով քաղաքական գործընթացները համակարգված վերլուծելու կարողություններ:
Ծրագրի շրջանակում զարգանում են ուսանողների գիտահետազոտական և փորձագիտական գիտելիքներն ու հմտությունները՝ ներառելով տեսական-մասնագիտական գիտելիքների ամուր բազան, գիտակարգերի վերլուծական հասկացութային շրջանակները և գործիքակազմը. միջազգային փորձի հիման վրա պատրաստվում են մրցունակ միջազգայնագետներ:
Շրջանավարտները, ավարտելով մագիստրոսական ծրագիրը, հնարավորություն ունեն աշխատանքի անցնելու հետևյալ կառույցներում` Արտաքին գործերի նախարարությունում, միջազգային կառույցներում ու կազմակերպություններում տեղական ինքնակառավարման մարմիններում, հասարակական կազմակերպություններում, գիտահետազոտական կենտրոններում:

4. International Relations
The duration of the “International relations” Master’s program is 2.5 years. Upon the completion of the program, the graduate receives master’s degree in international relations. The program is for the graduates of international relations and related fields.
The admission is carried out according to the regulations for the admission of the YSU Master's degree full-time studies for the 2023/2024 academic year.
The aim of the educational program is to train qualified specialists who will master professional skills and abilities to be capable of working in both practical and expert activities in the field of international relations, to provide students with fundamental knowledge about processes and trends in international relations, demonstrating the abilities to coordinately analyze political processes in the field of practical activity.
Within the framework of the program students develop their research and expert knowledge and skills, including a solid theoretical and professional knowledge base, analytical conceptual frameworks of scientific disciplines and toolbox. Competitive international specialists are trained based on international experience.
Graduates, who have completed the Master's program, have the opportunity to work in the Ministry of Foreign Affairs, international organizations, local self-government bodies, non-governmental organizations, research centers.
The graduates of the program can continue their Ph.D. studies in the faculty of international relations at YSU.