4. Ազգային անվտանգություն
«Ազգային անվտանգություն» մագիստրոսական կրթական ծրագրի տևողությունը 2 տարի է, որի ավարտին շրջանավարտն ստանում է քաղաքագիտության մագիստրոսի աստիճան։ Ծրագիրը նախատեսված է քաղաքագիտության և հարակից ոլորտների շրջանավարտների համար։
Ընդունելությունը կատարվում է համաձայն ԵՊՀ առկա ուսուցմամբ մագիստրատուրայի 2023-2024 ուստարվա ընդունելության կանոնակարգի: Քաղաքագիտություն մասնագիտության շրջանակում ընդունելությունն անցկացվում է առանց քննությունների, իսկ հարակից մասնագիտություններով դիմորդները հանձնում են քաղաքագիտություն մասնագիտության բակալավրի ավարտական ամփոփիչ քննությունը:
Ծրագրի նպատակն է պատրաստել մասնագետներ, որոնք խոր պատկերացում կունենան ազգային անվտանգության համալիր ապահովմանն ուղղված ուղղակի և անուղղակի գործոնների մասին, զարգացնել ուսանողների հմտությունները՝ տվյալ ոլորտին առնչվող հիմնախնդիրները վերլուծելու և համակարգելու համար,  ուսանողներին ունակ դարձնել կայացնելու որոշումներ և կատարելու կանխատեսումներ ազգային անվտանգության համակարգի զարգացման ուղղությամբ:
«Ազգային անվտանգություն» ծրագրի շրջանավարտները կարող են աշխատանքի անցնել հասարակական-քաղաքական ոլորտում գործող մարմիններում:
Շրջանավարտները կարող են աշխատել որպես փորձագետներ, վերլուծաբաններ, գիտաշխատողներ, հրահանգիչներ, պատգամավորների օգնականներ, քաղծառայողներ հետևյալ կառույցներում.

4. National Security
“National Security” master’s program lasts 2 years. At the end of the program the graduate receives master’s degree in political science. The program is for the graduates of political science and related fields.
The admission is carried out according to YSU Master’s degree full-time studies admission regulations of the 2023-2024 academic year. Within the framework of political science specialty the admission is conducted without exams, and the applicants of related professions take the final summative bachelor’s degree exam in political science.
The program aims to train specialists who will have a deep understanding of direct and indirect factors aimed at ensuring comprehensive national security, develop student’s skills in analyzing and coordinating issues related to this area, make students capable of making decisions and forecasts regarding the development of the national security system.
The graduates of “National security” program can work in bodies operating in the socio-political sphere.
The graduates can work as experts, analysts, instructors, researchers, deputy’s assistants, civil servants in the following organizations:
• RA National Assembly staff,
• local self-government bodies
• state administration agencies ,
• state and special service systems
• research centers,
• RA foreign representations,
• international and non-governmental organizations,
• mass media,
• strategic research centers
The graduates of the program can continue their Ph.D. studies in the faculty of international relations at YSU.