«Տնտեսագիտություն» բակալավրիատական կրթական ծրագրի նպատակն է պատրաստել բարձրորակ տնտեսագետ-մասնագետներ տնտեսության տարբեր ոլորտներում տնտեսական գործունեություն իրականացնող կազմակերպությունների, ֆինանսաբանկային ոլորտի, արտադրական և սոցիալական ենթակառուցվածքների, պետական կառավարման և տեղական ինքնակառավարման համակարգերի տարբեր օղակների համար:
Առկա ուսուցման բակալավրի բոլոր կրթական ծրագրերում ութերորդ կիսամյակում կազմակերպվում է մասնագիտական պրակտիկա ՀՀ մասնավոր և պետական կազմակերպություններում ու գերատեսչություններում:
Ծրագրի շրջանավարտները բուհն ավարտելուց անմիջապես հետո կարող են զբաղեցնել հետևյալ պաշտոնները` տնտեսության կառավարման ապարատի աշխատող, տնտեսագետ (այդ թվում՝ սոցիալական ոլորտի), տնտեսական հարցերի գծով խորհրդական, տնտեսագետ-վերլուծաբան, ուսուցիչ և դասախոս: Նրանք կարող են աշխատել ՀՀ Կառավարությունում, նախարարություններում, պետական այլ գերատեսչություններում, մասնավոր հատվածում, ՀՀ բարձրագույն և հանրակրթական ուսումնական հաստատություններում, ինչպես նաև միջազգային կառույցներում:
Ծրագրի շրջանավարտները հնարավորություն ունեն ուսումը շարունակելու «Տնտեսագիտություն» մասնագիտության (առանց ընդունելության քննության) և այլ մասնագիտությունների գծով գործող մագիստրոսական ծրագրերում, ինչպես նաև կրճատված ժամկետներում՝ ստանալու բակալավրի կամ դիպլոմավորված մասնագետի որակավորման աստիճան՝ 2-րդ մասնագիտության գծով:

The "Economics" educational program aims to prepare high-quality economists-specialists for organizations performing economic activities in various sectors of the economy, financial and banking sector, production and social infrastructures, state administration, and local self-government systems.
In all the full-time Bachelor's education programs, in the eighth semester, a professional internship is organized in private and state organizations and departments of the Republic of Armenia.
Graduates of the program can occupy the following positions after graduating from the university: an employee of the economic management apparatus, an economist (including the social sector), an adviser on economic issues, an economist-analyst, a teacher, and a lecturer. The graduates can get jobs at the Government of the Republic of Armenia, ministries, other state departments, private sector, higher and public educational institutions of the Republic of Armenia, as well as international organizations.
Graduates of the program have the opportunity to continue their studies in the current Master's programs in "Economics" (without an entrance exam) and other specialties, as well as in reduced terms to obtain a Bachelor's degree or a qualified specialist degree in the second specialty.