Ծրագրի նպատակն է պատրաստել բարձրորակ տնտեսագետ-մասնագետներ, որոնք իրենց մասնագիտական գործունեությամբ կնպաստեն տնտեսության տարբեր ոլորտներում տնտեսական գործունեություն իրականացնող կազմակերպությունների, ֆինանսաբանկային ոլորտի, արտադրական և սոցիալական ենթակառուցվածքների, պետական կառավարման և տեղական ինքնակառավարման համակարգերի զարգացմանը:
Այս ծրագրի հաջող ավարտին ուսանողն ունակ կլինի ներկայացնելու ժամանակակից հավանականային, օպտիմիզացիոն, վիճակագրական, էկոնոմետրիկ մեթոդների կիրառության հիմնական ուղղությունները, ինչպես նաև մեկնաբանելու միկրո- և մակրոտնտեսագիտության հիմնական հասկացությունները, գլոբալ և լոկալ շուկաների հիմնախնդիրները:
Կրթական ծրագրի շրջանավարտները կկարողանան կատարել գործարարության համար անհրաժեշտ տեխնիկատնտեսական հաշվարկներ, գնահատել տարբեր կազմակերպությունների, արտադրաճյուղերի գործունեության տնտեսական արդյունավետությունը, տնտեսագիտական վերլուծություններով և հաշվարկներով նպաստել տնտեսվարող սուբյեկտների կողմից կայացվող որոշումներին և գործնական խնդիրների լուծմանը։
Ծրագրի շրջանավարտները բուհն ավարտելուց անմիջապես հետո կարող են զբաղեցնել հետևյալ պաշտոնները` տնտեսության կառավարման համակարգի աշխատողներ, տնտեսագետներ (այդ թվում՝ սոցիալական ոլորտի), տնտեսական հարցերի գծով խորհրդականներ, տնտեսագետ-վերլուծաբաններ, ուսումնական հաստատություններում ուսուցիչներ և դասախոսներ: Նրանք հնարավորություն կունենան աշխատելու ՀՀ Կառավարությունում, նախարարություններում, պետական այլ գերատեսչություններում, մասնավոր կազմակերպություններում, ՀՀ բարձրագույն ուսումնական հաստատություններում, ինչպես նաև միջազգային կառույցներում:
Ծրագրի շրջանավարտները կարող են իրենց ուսումը շարունակել «Տնտեսագիտություն» մասնագիտության (առանց ընդունելության քննության) և այլ մասնագիտությունների գծով գործող մագիստրոսական ծրագրերում, ինչպես նաև՝ կարճ ժամանակահատվածում ստանալու բակալավրի կամ դիպլոմավորված մասնագետի որակավորում 2-րդ մասնագիտության գծով:

Admission is organized according to the "Regulation of admission to RA state and non-state higher educational institutions (according to the Bachelor's academic program)" approved by the RA Government.
The "Economics" educational program aims to prepare high-quality economists-specialists for organizations performing economic activities in various sectors of the economy, financial and banking sector, production and social infrastructures, state administration, and local self-government systems.
Upon successful completion of this program, the student will be able to present the main directions of application of modern probabilistic, optimization, statistical, and econometric methods, as well as interpret the main concepts of micro- and macroeconomics, problems of global and local markets.
Graduates of the educational program will be able to make the necessary technical and economic calculations for business, evaluate the economic efficiency of the activities of various organizations, and branches of industry, contribute to the decisions made by economic entities, and the solution of practical problems with economic analysis and calculations.
Graduates of the program can occupy the following positions after graduating from the university: an employee of the economic management apparatus, an economist (including the social sector), an adviser on economic issues, an economist-analyst, a teacher, and a lecturer. The graduates can get jobs at the Government of the Republic of Armenia, ministries, other state departments, private sector, higher and public educational institutions of the Republic of Armenia, as well as international organizations.
Graduates of the program have the opportunity to continue their studies in the Master’s program in "Economics" (without an entrance exam) and other specialties, as well as to obtain a Bachelor's degree or a qualified specialist degree in the second specialty in reduced terms.