Մագիստրոսական կրթական ծրագրի ուսումնական պլանը ձևավորված է ընդհանուր, մասնագիտական, մասնագիտացման, կամընտրական դասընթացներից և գիտահետազոտական կառուցամասից: Ավարտական կուրսում ուսանողներն անցնում են 2 ամիս տևողությամբ մասնագիտական պրակտիկա կազմակերպություններում:
Մագիստրոսական ծրագրի ուսուցման հիմնական նպատակն է աջակցել աշխատաշուկայի պահանջներին համապատասխան մրցունակ կառավարիչ-առաջնորդների պատրաստմանը, որոնց հատուկ է ստեղծարար կառավարչական գործելաոճը: Ուսումնառության ընթացքում ուսանողները ձեռք կբերեն գործնական հմտություններ կազմակերպություններում իրական խնդիրներ լուծելու նպատակով` կիրառելով կառավարչական տարբեր մեթոդներ, հնարքներ, մոդելներ և այլ գործիքակազմ:
Ծրագրի ավարտին մագիստրանտը կկարողանա կազմակերպություններում ներդնել ISO 9001:2015 միջազգային չափանիշներին համապատասխան  որակի և ռիսկերի կառավարման համակարգերի ձևավորման պահանջները և տեխնոլոգիան, իրականացնել կազմակերպությունների գործարար գործընթացների վերլուծությունը, վերակազմակերպումը և համակարգումը, ախտորոշել և գնահատել կազմակերպությունների անվճարունակությունը՝ իրականացնելով վարկանշման մեթոդաբանություն, իրականացնել ոչ լրիվ տեղեկատվության առկայության պայմաններում որոշումների ընդունում և կանխատեսումներ, համակարգորեն վերլուծել և գնահատել կազմակերպական միջավայրում՝ բացարձակապես աշխատանքային հանգամանքներում իր և գործընկերների վարքագիծը, կիրառել անձնակազմի խթանման և գնահատման գործիքակազմ և բացահայտել առաջնորդին բնորոշ գծերն իրավիճակներին համապատասխան:
Ծրագրի շրջանավարտներն աշխատում են որպես տարբեր ոլորտների կազմակերպությունների ղեկավարներ, նախագծերի, անձնակազմի, ֆինանսական, լոգիստիկայի, ռիսկերի կառավարման մասնագետներ, բիզնես խորհրդատուներ (բիզնես խնդիրների բացահայտում և լուծման ուղիների մշակում, որակի կառավարման համակարգի մշակում և ներդրում, կազմակերպությունների վարկանշում)։
Կարիերայի հնարավորություններ
Մագիստրոսական ծրագիրը հաջողությամբ ավարտած շրջանավարտները մասնագիտորեն պատրաստված կլինեն աշխատանքի և կկարողանան աշխատել որպես կառավարման բոլոր մակարդակների ղեկավարներ և փորձագետ-վերլուծաբաններ՝ տարբեր ոլորտներում մասնագիտացված կազմակերպություններում, իրենց բիզնես գաղափարները գործնական կյանքում իրագործողներ և սեփական կազմակերպությունների հիմնադիրներ, գիտության և կրթության զարգացման մեջ ներգրավված կազմակերպությունների և ուսումնական հաստատությունների ղեկավարներ, փորձագետ-վերլուծաբաններ և խորհրդատուներ, ֆինանսական վերլուծաբաններ, ռիսկերի կառավարիչներ, կազմակերպությունների վարկանշման մեջ ներգրավված մասնագետներ, կազմակերպության կոնտրոլինգի մասով պատասխանատուներ, պրոյեկտ-մենեջերներ:

The curriculum of the Master's educational program consists of general, professional, specialized, elective courses and a research module. During the final year, students undergo a 2-month professional internship in organizations.
Admission Requirements
Graduates with bachelor's, master's, or graduate qualifications from other non-governmental universities who have passed state and institutional accreditation in their specialties, have the opportunity to apply for admission to the YSU Master's degree program for the 2023/2024 academic year in full-time and part-time forms of study.
The main purpose of the Master's degree is to help prepare competitive leadership managers in accordance with the requirements of the labor market, who have a creative managerial style of work. During the training, students will acquire practical skills in order to solve real problems in organizations, using various management methods, techniques, models and other tools.
Upon completion of the program, the graduates will be able to implement requirements and technologies for the development of quality and risk management systems in organizations in accordance with international standards ISO 9001:2015, analyze, reorganize and coordinate business processes of organizations, diagnose and assess the insolvency of organizations by implementing a ranking methodology, make decisions and forecasts in the presence of incomplete information, systematically analyze and evaluate their and their colleagues’ behavior in the organizational environment-absolutely in the workplace - apply tools for encouraging and evaluating staff and identify traits inherent in a leader, depending on the situation.
Graduates of the program work as managers of organizations in various sectors, specialists in projects, personnel, finance, logistics, risk management, business consultants (identification of business problems and development of ways to solve them, development and implementation of a quality management system, rating of organizations).
Graduates who have successfully completed the master's program will be professionally prepared for work and will be able to work as managers and expert analysts at all levels of management in organizations specializing in various fields, implementing their business ideas in practice and founders of their own organizations, heads of organizations and educational institutions involved in the development of science and education, expert analysts and consultants, financial analysts, risk managers, specialists involved in the rating of organizations, responsible for organizational control, project managers.