4. Հաշվապահական հաշվառում և աուդիտ
Կրթական ծրագրի ուսուցման ձևը հեռակա է, տևողությունը հեռակա ուսուցման համակարգում` 2 տարի, շնորհվող որակավորումը՝ տնտեսագիտության մագիստրոս:
Ծրագիրը բաղկացած է ընդհանուր, մասնագիտական և կամընտրական դասընթացներից: Մասնագիտական պարտադիր և կամընտրական դասընթացներն ունեն կիրառական նշանակություն և ուղղվածություն, վերաբերում են տնտեսական զարգացման արդի խնդիրներին, մարտահրավերներին և ոլորտային փոփոխությունների կանխատեսումներին, տնտեսական քաղաքականություններին մշակմանը, տնտեսությունում հետազոտությունների և վերլուծությունների իրականացմանը, ճգնաժամային իրավիճակների հաղթահարման գործիքակազմի տիրապետմանը:
Կրթական ծրագրի նպատակն է գրանցել և վերլուծել ֆինանսատնտեսական գործունեության ոլորտին առնչվող տեղեկատվական տվյալները, ձևավորել կազմակերպության հաշվառման քաղաքականությունը, կազմել և վերստուգել ֆինանսական հաշվետվությունները:
Ծրագրի բարեհաջող ավարտին ուսանողն ունակ կլինի ներկայացնելու ֆինանսական, կառավարչական հաշվառման տեսական հիմունքները, սկզբունքները և հիմնախնդիրները, բացատրելու հարկաբյուջետային հարաբերությունների, հարկային, մաքսային վարչարարության նորմատիվ կարգավորման դրույթները, թվարկելու աուդիտորական գործունեության սկզբունքները, ներկայացնելու օրենսդրությունը և  աուդիտորական ստանդարտները, նկարագրելու և դասակարգելու կազմակերպության և պետական գործառույթների բյուջետավորման ընթացակարգերը, ներկայացնելու ժամանակակից ֆինանսական ոլորտի գլոբալ և լոկալ հիմնախնդիրները, ձևակերպելու դրամավարկային քաղաքականության, բանկային գործունեության վերլուծության ժամանակակից մոտեցումները, գործնականում իրականացնելու ֆինանսական, կառավարչական և բանկային հաշվառում, ինչպես նաև միջազգային ստանդարտների հիման վրա կազմել ֆինանսական հաշվետվություններ:
Ուսանողը կկարողանա նաև հաշվարկել յուրաքանչյուր հարկատեսակի գծով բյուջե վճարման ենթակա հարկի գումարը և լրացնել հարկային մարմնի կողմից պահանջվող համապատասխան հաշվետվությունների ձևաթղթերը, կազմել աուդիտի ընթացակարգերը, գնահատել աուդիտորական ռիսկը, գնահատել կազմակերպության ֆինանսների կառավարման արդյունավետությունը, պրակտիկ գործունեության ընթացքում կատարել բանկային հատվածի վարկային և ակտիվային այլ գործառույթների իրականացմանն ուղղված աշխատանքներ, կիրառել գիտելիքները պրակտիկայում, ձևակերպել և լուծել խնդիրներ, համեմատել և վերլուծել տարբեր աղբյուրներից հայթայթված տեղեկատվությունը, ցուցաբերել մասնագիտական հանրության հետ բանավոր և գրավոր հաղորդակցվելու կարողություն, պատրաստել զեկուցումներ, ներկայացնել հետազոտությունների արդյունքները, վարել գիտական բանավեճեր։
Երկրորդ կուրսում ուսանողներն անցնում են 3 շաբաթ տևողությամբ մասնագիտական պրակտիկա գործընկեր կազմակերպություններում և տնտեսության մասնավոր հատվածում։
Ծրագիրը նախատեսված է պետական և ըստ մասնագիտությունների հավատարմագրված/ինստիտուցիոնալ հավատարմագրում անցած ոչ պետական բարձրագույն ուսումնական հաստատությունների բակալավրի, մագիստրոսի կամ դիպլոմավորված մասնագետի որակավորում ունեցող շրջանավարտները, որոնք ցանկանում են զարգացնել մասնագիտական որակները, ստանալ նոր գիտելիքներ և տիրապետել տնտեսական իրավիճակները գնահատելու և առաջացած խնդիրները հաղթահարելու հմտությունների:
Շրջանավարտը կարող է կրթությունը շարունակել կրթության հաջորդ մակարդակում, հասարակական և հումանիտար գիտությունների ոլորտում:

4. Accounting and Audit
The duration of “Accounting and Audit” educational program is 2 years. Upon the completion of the program the graduate receives a Master’s degree in economics.
The program consists of general, professional courses and elective courses. Compulsory professional and elective courses are of applied importance and focus, they are devoted to topical problems of economic development, challenges and forecasting of changes of the area, developing economic policy, conducting research and analysis in the economy, mastering tools for overcoming crisis situations.
General Requirements
Graduates with a bachelor's, master's or graduate degree from other non-governmental universities who have passed state and institutional accreditation in their specialties, have the opportunity to apply for admission to the YSU Master's degree program for the 2023/2024 academic year in full-time and part-time forms.
The aim of the educational program is the registration and analysis of information data related to the field of financial and economic activity, the formation of the accounting policy of the organization, the preparation and re-verification of financial statements:
Upon successful completion of the program, the student will be able to present the theoretical foundations, principles and problems of financial and managerial accounting, explain the provisions of normative regulation of tax and budget relations, tax, customs administration, list the principles of auditing, present legislation and auditing standards, describe and classify the budgeting procedures of the organization and government functions, present global and local problems of the modern financial sphere, formulate the principles of monetary policy, modern approaches to the analysis of banking activities, the implementation of financial, managerial and banking accounting in practice, as well as the preparation of financial statements based on international standards.
The student will also be able to calculate the amount of tax payable to the budget for each type of tax and fill out the appropriate reporting forms required by the tax authority, draw up audit procedures, assess audit risk, evaluate the effectiveness of financial management of the organization, perform work aimed at performing credit and other functions of assets of the banking sector, during practical activities, apply knowledge in practice, formulate and solve problems, compare and analyze information obtained from various sources, demonstrate the ability to communicate verbally and in writing with the professional community, prepare reports, present research results, and conduct scientific discussions.
In the second year, students undergo a 3-week professional internship in partner organizations and in the private sector of the economy.
The program is intended for graduates who have bachelor's, master's or graduate qualifications from non-governmental higher educational institutions accredited in their specialties and who have passed institutional accreditation, who want to develop professional qualities, gain new knowledge and master the skills to assess the economic situation and overcome emerging problems.
The graduate can continue his studies in the next level of education in the field of social sciences and humanities.