3. Հայկական լեռնաշխարհը հին արևելքի ք.ա. III հազարամյակի երկրորդ կեսի և II հազարամյակի առաջին կեսի գրավոր աղբյուրներում
Հայկական լեռնաշխարհը հին արևելքի ք.ա. III հազարամյակի երկրորդ կեսի և II հազարամյակի առաջին կեսի գրավոր աղբյուրներում
30-08-2023
Մովսիսյան Արտակ Երջանիկի
movsart@mail.ru
20TTSH-047
20966000
Հայկական լեռնաշխարհի Ք.ա. III հազարամյակի և II հազ․ առաջին կեսի պատմությունը հնարավոր է լուսաբանել շումերական, աքադական, հին խուռիական, էբլայական, հին աշուրական, հին և միջին բաբելոնյան և հին խեթական աղբյուրների շնորհիվ։ Դրանց մեծագույն մասը, սակայն, մինչ օրս թարգմանված չէ հայերեն, մեծ թվով բնագրեր ցայսօր չեն մտել հայագիտության շրջանառության մեջ: Այդ բացը լրացնելու նպատակ ունի ներկայացվող ծրագիրը։ Ծրագրի իրականացման պարագայում, որպես վերջնարդյունք, կհրատարակվեն Հայաստանի պատմության մեկուկես հազարամյա պատմաշրջանը լուսաբանող սկզբնաղբյուրների երկու ժողովածու. ա) Ք․ա․ III հազարամյակի սկզբնաղբյուրները Հայկական լեռնաշխարհի մասին, բ) Ք․ա․ II հազարամյակի առաջին կեսի սկզբնաղբյուրները Հայկական լեռնաշխարհի մասին։ Ժողովածուներից բացի կհրատարակենք մի շարք ուսումնասիրություններ՝ հոդվածների տեսքով, և մեկ գիտահանրամատչելի աշխատություն (հայերեն, անգլերեն և ռուսերեն, յուրաքանչյուրը 150 էջ ծավալով), որում կամփոփվեն ուսումնասիրության հիմնական արդյունքները՝ հանրամատչելի լեզվով։ Այն կկրի «Հայկական լեռնաշխարհը Ք.ա. III հազարամյակում և II հազարամյակի առաջին կեսին (ըստ գրավոր աղբյուրների)» վերնագիրը։

3. THE ARMENIAN HIGHLAND IN THE ANCIENT NEAR EASTERN WRITTEN SOURCES FROM THE SECOND HALF OF THE 3RD MILL. TO THE 1ST HALF OF THE 2ND MILL. BC
THE ARMENIAN HIGHLAND IN THE ANCIENT NEAR EASTERN WRITTEN SOURCES FROM THE SECOND HALF OF THE 3RD MILL. TO THE 1ST HALF OF THE 2ND MILL. BC
20TTSH-047
20966000
The history of the Armenian Highland in the III millennium BC and the 1st half of the II millennium BC can be revealed thanks to Sumerian, Akkadian, Old Hurrian, Eblaite, old Assyrian, Old and Middle Babylonian and Old Hittite sources. Most of them, however, have not yet been translated into Armenian, and a large number of original texts are not presently included into Armenian studies. The presented project aims to fill that gap. In case of realization of the project, as a final result two collections of sources covering the 1500-year period of the history of Armenia will be published: a) the sources of the III millennium BC about the Armenian Highland, b) the sources of the 1st half of the II millennium BC about the Armenian Highland. In addition to the collections, we will publish a number of studies in the form of scientific articles, and 1 popular science work (in Armenian, English and Russian, 150 pages each) which will summarize the main results of the study. It will be named "The Armenian Highland in the III millennium and the 1st half of the II millennium BC (according to written sources)".