3. Օրգանական թափոններից կենսազանգվածի և կենսաէներգիայի փոխակերպման կենսաքիմիական ուղիների բնութագրումը և օքսիդավերականգողական կարգավորումը
Օրգանական թափոններից կենսազանգվածի և կենսաէներգիայի փոխակերպման կենսաքիմիական ուղիների բնութագրումը և օքսիդավերականգողական կարգավորումը
Փոլադյան Աննա Արշակի
apoladyan@ysu.am
21AG-1F043
156000000
Ներկայումս մեծ հետաքրքրություն է ներկայացնում օրգանական թափոնների մշակումը և կենսավառելիքի, կենսաէլեկտրաէներգիայի, միաբջիջ սպիտակուցների, ֆերմենտների և այլնի՝ որպես բարձրարժեք արտադրանքի ստացումը: Ծրագրի նպատակն է հետազոտել օրգանական թափոնների կենսափոխարկման ընթացքում կենսաքիմիական ուղիները, հիմնական ֆերմենտների դերը և օքսիդավերականգնողական կարգավորումը՝ կենսազանգվածի և կենսաէներգիայի արտադրության խթանման համար։ Ծրագրի ընթացքում իրականացվելու է ՀՀ-ում հասանելի արտադրական և գյուղատնտեսական թափոնների նախամշակում, ինչպես նաև ուսումնասիրվելու է դրանց հետագա յուրացումը կիրառական և կենսատեխնոլոգիական նշանակություն ունեցող մի շարք մանրէների կողմից: Որոշվելու են բակտերիաների կենսազանգվածի, կենսաէներգիայի (կենսաջրածին, կենսաէթանոլ և կենսաբութանոլ) և խմորման այլ վերջնանյութերի արտադրությունը։ Կբացահայտվի թափոնների կենսաքիմիական փոխակերպումների և կենսազանգվածի ձևավորման մեջ օքսիդավերակնգնողական պոտենցիալի (ՕՎՊ) դերը: Կուսումնասիրվի մշակված օրգանական թափոնների յուրացման ընթացքում հետաքրքրություն ներկայացնող վերջնանյութերի խթանված արտադրության համար պատասխանատու հիմնական ֆերմենտների ակտիվությունները և դրանց օքսիդավերականգնողական կարգավորումը: Ավելին, կիրականացվի ֆերմենտների մեկուսացում ջրածնային վառելիքային սարքի գործարկման համար, և արդյունքում կստեղծվի վառելիքային սարքի նախատիպը:

3. Characterization and redox regulation of biochemical pathways during the conversion of organic wastes into biomass and bioenergy
Characterization and redox regulation of biochemical pathways during the conversion of organic wastes into biomass and bioenergy
21AG-1F043
Nowadays, the valorization of organic wastes to produce value-added products, biofuel, bioelectricity, single-cell proteins, enzymes, etc. is of great interest. The project aims to understand the role of key bioenergetic enzymes and to examine the state-of-the-art redox regulation of biochemical pathways for enhanced biomass and bioenergy production upon the conversion of organic wastes. The pretreatment of industrial and agricultural wastes available in Armenia and their further utilization by a variety of highly applicative microbes with biotechnological importance will be done. Bacterial biomass, bioenergy (bioelectricity, biohydrogen, bioethanol, or biobutanol), and other fermentation products will be obtained. The role of oxidation-reduction potential (ORP) for bacterial biomass formation and biochemical processes on wastes will be considered. Identification of activities and redox regulation of some key enzymes responsible for the enhanced generation of products of interest during utilization of the pretreated organic wastes will be conducted. Moreover, purification of enzymes for the operation of the hydrogen fuel cell will be implemented, and an FC prototype will be set up.