3. Ժամանակակից էկոլոգիապես առավել անվտանգ կենցաղային քիմիական միջոցների, տեխնիկական սպասարկման միջոցների արդյունավետ արտադրական տեխնոլոգիաների մշակում և ներդնում
Ժամանակակից էկոլոգիապես առավել անվտանգ կենցաղային քիմիական միջոցների, տեխնիկական սպասարկման միջոցների արդյունավետ արտադրական տեխնոլոգիաների մշակում և ներդնում
30-09-2023
Մարտիրյան Արմեն Իգնատիոսի
armart@ysu.am
21APP-2E008
24000000
Ներկայացված նախագիծն ընդգրկում է կենցաղային քիմիական միջոցների և տեխնիկական սպասարկման միջոցների արտադրության նոր, ժամանակակից, էկոլոգիապես առավել անվտանգ և արդյունավետ տեխնոլոգիաների մշակում և ներդրում, գործող տեխնոլոգիաների կատարելագործում, կիրառվող հումքերի փոխարինում նոր բարձրորակ հումքով, ինչպես նաև արտերկրից ներկրվող պատրաստի արտադրանքի փոխարեն նոր արտադրության կազմակերպում տեղում՝ խթանելով հայրենական արտադրության զարգացմանը: Նոր հումքի և արտադրանքի ուսումնասիրություններն իրականացվելու են բարձրարդյունավետ հեղուկ քրոմատոգրաֆիայի, էլեկտրոնային կլանման սպեկտրոսկոպիայի, ատոմային աբսորբցիոն սպեկտրոսկոպիայի, խտաչափության և մածուցիկաչափության մեթոդներով: Հետազոտությունները թույլ կտան ապահովել օգտագործվող հումքի և պատրաստի արտադրանքի համապատասխանությունը գործող նորմերին, տեխնիկական ցուցանիշներին, ինչպես նաև թույլ կտան բարձրացնել դրանց որակն ու էկոլոգիական ցուցանիշները: Ծրագրի շրջանակներում նախատեսվում է ստեղծել նաև համատեղ լաբորատորիա Յունիքիմ ՍՊԸ-ի հետ՝ առավել արդյունավետ տեխնոլոգիաների մշակման, որակի վերահսկման և ոլորտի նոր մասնագետների պատրաստման համար:

3. Development and implementation of modern, environmentally friendly and effective production technologies of household chemicals and chemical materials of technical service
Development and implementation of modern, environmentally friendly and effective production technologies of household chemicals and chemical materials of technical service
21APP-2E008
24000000
This project includes the development and implementation of new, modern, environmentally friendly and effective technologies of production of household chemicals and chemical materials of technical service, improvement of current technologies, and replacement of current raw materials by new high-grade ones. The organization of production of products that are able to replace the imported ones is also included in the project promoting the development of domestic production. The study of new raw materials and products will be performed by high performance liquid chromatography, UV-Vis absorption spectroscopy, atomic absorption spectroscopy, densitometry and viscosimetry. The studies will allow to provide the correspondence of raw materials and products to the current standards, technical indexes, as well as will increase their quality and environmental significance. In the frame of the project, the new laboratory jointly with "Unichem" LLC will be created. The purpose of this laboratory is the development of more effective production technologies, quality control and preparation of new specialists of this area.