3. Վայրի աճող բուսատեսակների ֆիզիկաքիմիական հատկությունների ուսումնասիրում, կենսաակտիվ միացությունների անջատում և արտադրական տարբեր բնագավառներում կիրառման հնարավորության ուսումնասիրում
Վայրի աճող բուսատեսակների ֆիզիկաքիմիական հատկությունների ուսումնասիրում, կենսաակտիվ միացությունների անջատում և արտադրական տարբեր բնագավառներում կիրառման հնարավորության ուսումնասիրում
Պետրոսյան Հայկ Ռազմիկի
haykpetrosyan2@gmail.com
22YR-1D023
17400000
Ծրագիրը նվիրված է Հայաստանում վայրի աճող, չուսումնասիրված կամ քիչ ուսումնասիրված բուսատեսակներից մի շարք կենսաակտիվ միացությունների (ԿԱՄ) անվտանգ, ամբողջական լուծամզման տեխնոլոգիաների մշակմանը, որոնք շնորհիվ իրենց կենսաբանական, ինպես նաև ֆիզիկաքիմիական ազդեցության լայն սպեկտրի, մեծ կիրառություն ունեն դեղագործության, սննդի, կոսմետոլոգիայի, մաքրող միջոցների և այլ բնագավառներում։ Հայաստանի Հանրապետությունը բուսատեսակների եզակի հարստությամբ է օժտված, ինչը, զուգակցելով դեղերի, սննդի, կոսմետկայի շուկայում էկոլոգիապես մաքուր բիոարտադրանքի պահանջարկի հետ, նպաստում է կենսաակտիվ միացությունների արտադրությունը կազմակերպելու գաղափարի ընդլայնմանը։ Որպես կանոն, բույսերից կենսաակտիվ քիմիական միացությունների բազմազանության արտադրությունն ավելի քիչ ծախսատար է, իսկ դրանց կիրառման կողմնակի ազդեցությունները առավել փոքր են: Հիմք ընդունելով հայաստանյան և միջազգային շուկաների պահանջարկը, այս ծրագրի շրջանակներում նախատեսվում է ուսումնասիրել դեղամիջոցների, սննդային, մաքրող, կոսմետիկ միջոցների փոքրածավալ արտադրության հնարավորությունը՝ օգտագործելով Հայաստանում վայրի աճող բուսական բազմազանությունը։

3. The study of the physicochemical properties of wild plants, the isolation of bioactive compounds and the study of the possibility of application in various fields of production
The study of the physicochemical properties of wild plants, the isolation of bioactive compounds and the study of the possibility of application in various fields of production
22YR-1D023
The project is dedicated to the development of safe technologies for the complete extraction of a number of bioactive substances (BAS) from wild-growing, unstudied or little-studied plant species of Armenia, which, due to a wide range of biological, as well as physico-chemical effects, are widely used in pharmaceuticals, food industry, cosmetology, cleaning funds and other areas. Republic of Armenia is endowed with a unique wealth of plant species, which, combined with the demand for environmentally friendly bio-products in the market of medicines, food and cosmetics, contributes to the expansion of the idea of