3. ԵՊՀ պատվավոր պրոֆեսոր Յուրի Հովհաննիսյանը դասախոսություն կարդաց համալսարանում
ԵՊՀ պատվավոր պրոֆեսոր, լեգենդար գիտնական, Ռուսաստանի ԳԱ իսկական անդամ, ՀՀ ԳԱԱ արտասահմանյան անդամ, Մենդելեևի աղյուսակը վեց տարրով համալրած ակադեմիկոս Յուրի Հովհաննիսյանի դասախոսությունը վերաբերում էր գերծանր միջուկներին և դրանց սինթեզման մեթոդներին:
Յու. Հովհաննիսյանը, դասախոսության սկզբում ներկայացնելով աշխատանքային 65 տարիները, անդրադարձավ գերծանր միջուկների սինթեզմանը, ապա խոսեց իր առաջարկած այն մեթոդների մասին, որոնք այսօր կիրառվում են ամբողջ աշխարհում:
Դասախոսությունից հետո Յու. Հովհաննիսյանը պատասխանեց քննարկվող թեմային առնչվող, ինչպես նաև իր կյանքի հետաքրքիր դրվագներին վերաբերող հարցերի:
Այնուհետև գիտնականը ներկա գտնվեց Դուբնայի միջուկային հետազոտությունների միացյալ ինստիտուտի՝ ԵՊՀ-ում գործող տեղեկատվական կենտրոնի կազմակերպած ցուցահանդեսին, որտեղ ներկայացված էին ինստիտուտի գիտակրթական ծրագրերը, գիտական խմբերի կողմից ծավալվող գործունեությունը և այլն:
Նշենք, որ տեղեկատվական կենտրոնը բացվել է Դուբնայի միջուկային հետազոտությունների միացյալ ինստիտուտի և Ա. Ի. Ալիխանյանի անվան ազգային գիտական լաբորատորիայի միջև ստորագրված եռակողմ համագործակցության համաձայնագրի շրջանակում:

3. YSU Honorary Professor Yuri Oganessian gave a lecture at the university
Yuri Oganessian, YSU honorary professor, legendary scientist, full member of the National Academy of Sciences of Russia, foreign member of the National Academy of Sciences of the Republic of Armenia, and the academician who supplemented Mendeleev's table with six elements, delivered a lecture at YSU. It was dedicated to super-heavy nuclei and their synthesis methods.
Presenting his 65 years of work at the beginning of the lecture, Yuri Oganessian referred to the synthesis of super-heavy nuclei and then talked about the methods suggested by him that are used all over the world today.
After the lecture, Oganessian answered questions regarding the topic, as well as the curious episodes of his life.
The scientist attended the exhibition organized by the Information Center of the Dubna Joint Institute for Nuclear Research operating at YSU, where the institute's research and educational programs, as well as activities carried out by scientific groups, were presented.
It should be noted that the Information Center was opened in the framework of the tripartite cooperation agreement signed between the Dubna Joint Institute for Nuclear Research and the National Scientific Laboratory named after A. I Alikhanyan.