3. ԵՊՀ-ում տրվեց գիտակրթական երկօրյա համաժողովի մեկնարկը
Հունիսի 13-14-ը ԵՊՀ-ում և Հայ-ռուսական համալսարանում անցկացվում է «Գիտության, կրթության և արտադրության ինտեգրումը՝ տնտեսության արդիականացման շարժիչ ուժ» խորագրով հայ-ռուսական գիտակրթական երկօրյա համաժողովը, որի նպատակն է զարգացնել և ամրապնդել Հայաստանի և Ռուսաստանի բուհերի միջև գիտակրթական կապը։
Համաժողովի շրջանակում երկու երկրների առաջատար բուհերի և գիտական հաստատությունների շուրջ 200 պատվիրակներ մասնակցում են պլենար քննարկումների, տարբեր խորագրերով հանդիպումների, հանդես են գալիս զեկուցումներով և նախանշում Հայաստանի և Ռուսաստանի բուհերի միջև գիտակրթական կապն ընդարձակելու ուղիները։
Համաժողովի պաշտոնական բացման արարողության ժամանակ ԵՊՀ ռեկտոր Հովհաննես Հովհաննիսյանը, անդրադառնալով կազմակերպված միջոցառման կարևորությանը, երկու երկրների բուհերի միջև համագործակցության նոր հեռանկարներին և գիտության ու կրթության ոլորտում ուղենշվող բարեփոխումներին, ասաց․ «Բուհերի միջև միջազգային համագործակցությունն այսօր ներառում է նոր ոլորտներ. զարգանում ու կատարելագործվում են ոլորտի հիմնախնդիրները լուծելու  նոր ուղիներ՝ պահպանելով մեր առաջնահերթություններն ու հիմնական սկզբունքները։ Միևնույն ժամանակ՝ այսօր անհրաժեշտություն կա ամրապնդելու գիտական նախագծերի ու կրթական ծրագրերի համատեղ մշակմամբ ու իրականացմամբ միջազգային համագործակցությունը, ինչը պետք է իրականացվի ակադեմիական շարժունության ընդլայնման և կրթության որակի կառավարման համակարգերի զարգացման միջոցով»։
Շարունակելով խոսքը՝ Հ․ Հովհաննիսյանն առանձնակի շեշտեց ԵՊՀ-ի համար բարձրագույն կրթության որակի ապահովման, գրավչության և մրցունակության համատեքստում գործընկեր կրթական հաստատությունների, այդ թվում՝ ռուսաստանյան բուհերի հետ գործակցության ամրապնդումը։
ՀՀ ԿԳՄՍ նախարար Ժաննա Անդրեասյանը, ողջունելով կրթության որակի ապահովման և երկու երկրների գիտակրթական ներուժի զարգացման պատասխանատուների և մասնագետների նախաձեռնությունը, նշեց. «Ուրախ ենք, որ հնարավորություն ունենք ևս մեկ անգամ քննարկելու համագործակցության հեռանկարները և ոլորտում առկա խնդիրները: Հուսով եմ՝ այս երկու օրերի ընթացքում կկարողանանք նախանշել համագործակցության նոր ծրագրեր: Ժամանակակից մարտահրավերներն ամբողջ աշխարհում ավելի են ընդգծում կրթության և գիտության հիմնախնդիրները, քանի որ դրանք հաճախ նաև համարվում են տնտեսության արդիականացման հիմնական շարժիչ ուժը։ Գիտության և կրթության ոլորտում հայ-ռուսական հարաբերությունները շարունակում են զարգանալ՝ արձանագրելով նորանոր նվաճումներ»:
ՌԴ գիտության և բարձրագույն կրթության նախարարի տեղակալ Կոնստանտին Մոգիլևսկին հույս հայտնեց, որ համաժողովը նոր սկիզբ կդնի Հայաստանի և Ռուսաստանի միջև համագործակցային նոր կապերին։
«Հայերեն «բարեկամություն» բառն ամբողջովին արտացոլում է մեր երկրների միջև փոխադարձ կապն ու համագործակցությունը։ Շնորհակալ եմ բոլորին, ովքեր իրենց ներդրումն են ունեցել այս համաժողովի կազմակերպման գործում: Վստահ եմ՝ ունենալու ենք արդյունավետ երկխոսություն․ քննարկելու ենք կրթության ու գիտության ոլորտում համատեղ ծրագրերի իրականացման հարցեր, այդ թվում՝ ուսանողների փոխանակման, գիտահետազոտական ծրագրերի իրականացման առնչությամբ: 34 բարձրագույն ուսումնական հաստատության և 21 գիտական կենտրոնի բազմաթիվ ներկայացուցիչներ այստեղ են՝ հայ գործընկերների հետ խոսելու համատեղ նախագծերի և գործակցության շարունակականության ապահովման մասին»,- ընդգծեց Կոնստանտին Մոգիլևսկին։
Ռուսաստանի ռեկտորների միության նախագահ, Մ. Վ. Լոմոնոսովի անվան Մոսկվայի պետական համալսարանի ռեկտոր, ՌԴ ԳԱ ակադեմիկոս Վիկտոր Անտոնի Սադովնիչին խոսեց հայ-ռուսական համագործակցության շրջանակում իրականացված գիտակրթական համատեղ աշխատանքների էականության և ապագայում սպասվող նախագծերի մասին:
«Անցյալ ամսվա վերջում հանդիպում ունեցանք ԵՊՀ ռեկտորի հետ և քննարկեցինք մեր համալսարանների համագործակցության շրջանակի ընդլայնման հնարավորությունները: Այսօր ուրախ ենք ԵՊՀ-ում երկկողմ հուշագիր կնքելու կապակցությամբ և մեծ սիրով կընդունենք բոլոր այն առաջարկները, որոնք միտված կլինեն կրթության և գիտության զարգացմանը»,- նշեց Վ․ Ա․ Սադովնիչին և հավելեց․ «Հայ-ռուսական գիտակրթական հաջորդ համաժողովը կանցկացվի Մ. Վ. Լոմոնոսովի անվան Մոսկվայի պետական համալսարանում»:
Համաժողովի շրջանակում կազմակերպվել էր նաև Հայաստանի և Ռուսաստանի տարբեր համալսարանների ռեկտորների միջև երկկողմ բանակցություն, որի ժամանակ նրանք քննարկել են համագործակցային կապերի ընդլայնման հնարավորությունները, ինչպես նաև տեղի է ունեցել ՀՀ և ՌԴ գիտությունների ազգային ակադեմիաների երիտասարդ գիտնականների խորհրդի նիստ։
Համաժողովի առաջին օրվա ավարտին ՀՀ և ՌԴ բուհերի միջև ստորագրվել են համագործակցության փաստաթղթեր․ գիտակրթական համագործակցության շրջանակում Երևանի պետական համալսարանի և Մ. Վ. Լոմոնոսովի անվան Մոսկվայի պետական համալսարանի միջև կնքվել է հուշագիր՝ իրավականորեն արձանագրելով երկու երկրների միջև բարձրագույն կրթության ոլորտում իրականացվող բարեփոխումներն ու ապագա ծրագրերը։
Այսօր անցկացվում են լիագումար և նստաշրջանների ձևաչափով հանդիպումներ՝ «Գիտության ոլորտում համագործակցության առաջնահերթ ոլորտներ», «Կրթությունը՝ որպես Ռուսաստանի և Հայաստանի միջև կայուն համագործակցության գործոն», «Միջին մասնագիտական կրթության համակարգի զարգացում. երկկողմ համագործակցության նոր հնարավորությունները», «Նորարարական համագործակցությունը՝ որպես տնտեսության արդիականացման գործոն», «Ռուսաստանի Դաշնության տարածքում հայոց լեզվի ուսումնասիրման և Հայաստանի Հանրապետության տարածքում ռուսաց լեզվի ուսումնասիրման համար բարենպաստ պայմանների ստեղծում», «Ռուսաստանի և Հայաստանի միջև գիտական համագործակցության վեկտորները՝ Ռուսաստանի գիտության տեղեկատվական կենտրոնի և ՀՀ գիտության կոմիտեի փորձի օրինակով» խորագրերով:
Նշենք, որ Հայ-ռուսական համաժողովը կրթության և գիտության ոլորտում միջազգային համագործակցության զարգացմանն ուղղված Ռուսաստանի՝ ռեկտորների միության պլանավորած աշխատանքների մի մասն է: 2000 թվականից ի վեր՝ Ռուսաստանի ռեկտորների միության հովանու ներքո անցկացվել է ավելի քան 80 համաժողով՝ Ռուսաստանի և արտասահմանյան բուհերի ավելի քան 6000 ռեկտորների մասնակցությամբ։

3. A two-day scientific and educational conference launched at YSU
On June 13-14, YSU and the Russian – Armenian University will host a two-day Armenian-Russian scientific-educational conference on "Integration of Science, Education, and Production as the Driving Force of Economy Modernization", which aims to develop and strengthen the scientific-educational connection between Armenian and Russian universities.
Within the framework of the conference, around 200 delegates from the leading universities and scientific institutions of the two countries participate in plenary discussions, and meetings with different topics, make presentations and outline the ways to expand the scientific and educational connections between the universities of Armenia and Russia.
During the opening ceremony of the conference, YSU rector Hovhannes Hovhannisyan, referring to the importance of the event, the new perspectives of cooperation between the universities of the two countries, and the indicated reforms in the field of science and education, noted, "Today the international cooperation between universities includes new fields, new ways of solving the issues of the sector are developed and improved while keeping our priorities and basic principles. At the same time, today there is an urge to strengthen international cooperation through the joint development and implementation of research projects and educational programs, which should be applied through the expansion of academic mobility and the development of education quality management systems.
Continuing the speech, H. Hovhannisyan particularly emphasized the strengthening of cooperation with partner educational institutions, including Russian universities, in the context of quality assurance, attractiveness, and competitiveness of higher education for YSU.
Welcoming the initiative of the officials and specialists in ensuring the quality of education and development of the scientific and educational potential of both countries, Zhanna Andreasyan, the Minister of Education, Science, Culture, and Sport of the Republic of Armenia, noted, "We are glad to have the opportunity to discuss the prospects of cooperation and the issues in the field once again. I hope that during these two days, we will outline new cooperation programs. Contemporary challenges around the world further emphasize the issues of education and science, as they are often also considered the main driving force of economic modernization: Armenian-Russian relations in the field of science and education continue to develop, recording new achievements."
Deputy Minister of Science and Higher Education of the Russian Federation, Konstantin Mogilevsky, expressed hope that the forum will give a new start to new cooperative ties between Armenia and Russia.
"The Armenian word for "friendship" (բարեկամություն) completely reflects the mutual connection and cooperation between our countries. Let me thank everyone who contributed to the organization of this conference. I am sure that we will have a fruitful dialogue: discussing the issues of implementation of joint programs in the field of education and science, including student exchange programs, and the implementation of scientific research programs. "Many representatives of 34 higher education institutions and 21 scientific centers are here to discuss joint projects and ensure the continuity of cooperation with our Armenian partners," emphasized Konstantin Mogilevsky.
President of the Union of Rectors of Russia, Rector of Moscow State University named after M. V. Lomonosov, academician of the Russian Academy of Sciences Viktor Sadovnichi spoke about the significance of scientific and educational joint works carried out within the framework of Armenian-Russian cooperation and future projects.
"At the end of last month, we had a meeting with the Rector of YSU and discussed the possibilities of expanding the scope of cooperation between our universities. Today, we are happy to sign a bilateral memorandum at YSU and we will gladly accept all proposals aimed at the development of education and science," said V. A. Sadovnichi and added, "The next Armenian-Russian scientific and educational conference will be held in M. V. Lomonosov Moscow State University".
Within the framework of the conference, a bilateral negotiation was also organized between the rectors of different universities of Armenia and Russia, during which they discussed the possibilities of expanding cooperative ties, as well as a meeting of the Council of Young Scientists of the National Academies of Sciences of both the Republic of Armenia and the Russian Federation was held.
At the end of the first day of the conference, cooperation documents were signed between RA and RF universities, in particular, a memorandum was signed between Yerevan State University and Moscow State University after M. V. Lomonosov, which recorded the reforms and plans in the field of higher education between the two countries.
Today, plenary and session meetings are being held on "Priority areas of cooperation in the field of science", "Education as a factor of stable cooperation between Russia and Armenia", "Development of the secondary vocational education system, "New opportunities for bilateral cooperation", "Innovative cooperation as a factor of economic modernization", "Creation of favorable conditions for the study of the Armenian language in the territory of the Russian Federation and the study of the Russian language in the territory of the Republic of Armenia", "Vectors of scientific cooperation between Russia and Armenia, based on the experience of the Russian Science Information Center and RA Science Committee".
It should be noted that the Armenian-Russian forum is a part of the activities planned by the Russian Union of Rectors aimed at the development of international cooperation in the field of education and science. Since 2000, under the auspices of the Russian Union of Rectors, more than 80 conferences have been held with the participation of more than 6,000 rectors of Russian and foreign universities.