3. «Ամերիկագիտություն» կրթական ծրագրի առաջին շրջանավարտները հանդիպեցին ՀՀ-ում ԱՄՆ դեսպանի հետ
ԵՊՀ ամերիկյան հետազոտությունների կենտրոնում տեղի ունեցավ «Ամերիկագիտություն» մագիստրոսական կրթական ծրագրի շրջանավարտների դիպլոմների հանձնման արարողությունը, որին հաջորդեց Հայաստանում ԱՄՆ արտակարգ և լիազոր դեսպան Քրիստինա Ալիսոն Քվինի հետ հանդիպումը։
Դեսպանի հետ հանդիպման նպատակն էր քննարկել Հայաստանում ԱՄՆ դեսպանատան աջակցությամբ իրականացվող կրթական ծրագրի կարևորությունն ու առանձնահատկությունները, ինչպես նաև վերհանել հետագա համագործակցության զարգացման ուղիները։
Հանդիպմանը ներկա էին նաև կրթական ծրագրի ղեկավար Վահագն Ագլյանը, ծրագրի շրջանակում դասավանդող ԵՊՀ դասախոսները, որոնք ներկայացրին կրթական ծրագրի առանձին բաղադրատարրեր, ինչպես նաև անդրադարձան ԱՄՆ-ի, ամերիկագիտության և առհասարակ հայ-ամերիկյան հարաբերությունների հանդեպ հետաքրքրվածությանը, որը տարեցտարի աճում է՝ կրթական ծրագրում ներգրավելով ավելի շատ ուսանողների։
Հանդիպման ավարտին հարցուպատասխանի միջոցով երկուստեք ներկայացրին իրենց հետաքրքրող հարցերի պատասխանները, ինչպես նաև շրջանավարտների կարիերայի և հետբուհական կրթության հեռանկարները։
Քրիստինա Քվինն այնուհետև հանդիպեց ԵՊՀ ռեկտոր Հովհաննես Հովհաննիսյանի հետ՝ քննարկելու ԱՄՆ կրթական հաստատությունների և Հայաստանում ԱՄՆ դեսպանատան հետ համագործակցության ընդլայնման հնարավորությունները։ Հանդիպման ընթացքում ուրվագծվեցին նոր կապերի հաստատման, հետազոտական ծրագրերի, ուսանողների փոխանակման ծրագրերի ու ակադեմիական համատեղ նախաձեռնությունների իրականացման ուղիները, որոնք անկասկած կխթանեն միջմշակութային փոխանակումն ու ակադեմիական գերազանցությունը:
ԵՊՀ ռեկտորը շնորհակալություն հայտնեց դեսպանին՝ երկու երկրների միջև կրթական կապերի ամրապնդման գործում ցուցաբերած մեծ հետաքրքրության համար:
Նշենք, որ «Ամերիկագիտություն» մագիստրոսական կրթական ծրագիրն իրականացվում է Արիզոնայի պետական համալսարանի հետ համագործակցության շրջանակում՝ ներառյալ դասավանդողների կարգավիճակում ASU (School of Social Transformation) դասախոսական կազմի, ինչպես նաև Fulbright ծրագրերի ASU հետազոտողների և դասախոսների ներգրավումը։ Ավելին՝ կրթական ծրագրի դասախոսական կազմի ներկայացուցիչները մեծ ծրագրի մեկնարկի նախաշեմին Արիզոնայի պետական համալսարանում անցել են վերապատրաստման հատուկ ծրագիր և մշակել «Ամերիկագիտություն» կրթական ծրագրում ընդգրկված դասընթացները։

3. The first graduates of the "American Studies" educational program met the US Ambassador to Armenia
June 20, 2023 | 18:18
The first graduates of the "American Studies" educational program met the US Ambassador to Armenia
The graduation ceremony of the graduates of the "American Studies" master's educational program was held at the YSU American Studies Center, which was followed by a meeting with the US Ambassador Extraordinary and Plenipotentiary to Armenia Kristina Alison Kvien.
The purpose of the meeting with the Ambassador was to discuss the importance and features of the educational program implemented with the support of the US Embassy in Armenia, as well as to highlight ways of developing further cooperation. The head of the educational program Vahagn Aglyan, YSU professors teaching within the framework of the program were also present at the meeting and presented individual components of the educational program, as well as referred to the interest to America, American studies and Armenian-American relations in general, which is growing year by year, involving more students in the educational program.
At the end of the meeting, through a question-and-answer session, both sides presented the answers to the questions they were interested in, as well as the career and post-graduate education perspectives of the graduates.
Then, Kristina Kvien met YSU Rector Hovhannes Hovhannisyan to discuss opportunities to expand cooperation with US educational institutions and the US Embassy in Armenia. During the meeting, the ways of implementing research programs, student exchange programs and joint academic initiatives were outlined, which will undoubtedly promote intercultural exchange and academic excellence.
YSU rector thanked the Ambassador for her great interest in strengthening educational ties between the two countries.
It should be noted that the "American Studies" master's program is implemented within the framework of cooperation with Arizona State University, including the involvement of ASU (School of Social Transformation) teaching staff as teachers, as well as ASU researchers and professors of Fulbright programs. Moreover, the representatives of the teaching staff of the educational program, at the beginning of the project, went through a special training program at Arizona State University and developed the courses included in the "American Studies" educational program.