3. Գիտական հետազոտություն՝ միտված հակաքաղցկեղային դեղամիջոցների արդյունավետության բարձրացմանը
Հակաքաղցկեղային դեղերի համատեղ կիրառությունը, բացի քաղցկեղային օջախների վրա ազդելուց, շատ հաճախ վնասում է նաև առողջ օրգանները և հյուսվածքները: Այդպիսի համակցությունների առավել անվնաս չափաբաժիններ ստեղծելու նպատակով ԵՊՀ կենսաբաններն ուսումնասիրում են բլեոմիցին-ցիսպլատին հակաքաղցկեղային համակցված քեմոթերապիայի ազդեցությունը լյարդի և ուրցագեղձի վրա:
Ակնկալվող տվյալները հնարավորություն կտան մշակելու նշված քեմոթերապիայի նոր և անվտանգ սխեմաներ, որոնք կկանխեն ուռուցքների  աճը և միաժամանակ հնարավորինս քիչ կողմնակի բացասական ազդեցություն կթողնեն առողջ հյուսվածքների և օրգանների վրա։
ԵՊՀ կենսաբանության գիտահետազոտական ինստիտուտի կառուցվածքային կենսաֆիզիկայի միջֆակուլտետային գիտահետազոտական լաբորատորիայում իրականացվող «Հակաքաղցկեղային ալկիլացնող դեղերի համակցված ներգործությունը ԴՆԹ-ի կառուցվածքը և փաթեթավորումը կարգավորող ֆերմենտների ակտիվության վրա» գիտական թեման երեք տարի ժամկետով ֆինանսավորում է ՀՀ ԿԳՄՍՆ բարձրագույն կրթության և գիտության կոմիտեն:
2021 թվականից իրականացվող գիտական նախագիծն ուղղված է բլեոմիցինի և ցիսպլատինի համատեղ ազդեցության ուսումնասիրությանը բջջակորիզային ԴՆԹ-ի կառուցվածքի, քրոմատինի փաթեթավորման և այն կարգավորող ԱԿՖ-ռիբոզ պոլիմերացման վրա:
Գիտական խմբի ղեկավար, ԵՊՀ կենսաֆիզիկայի ամբիոնի ասիստենտ, կ.գ.թ. Անուշ Ասատրյանը, անդրադառնալով գիտական թեմայի կարևորությանը, շեշտեց. «Հիմնվելով մեր կատարած ուսումնասիրությունների վրա՝ կարող ենք ասել, թե որ համակցությունը ինչպես և ինչ խտությամբ է անհրաժեշտ օգտագործել՝ հնարավորինս քիչ կողմնակի ազդեցություններով առավելագույն դրական և բուժիչ ազդեցություն ունենալու համար»։
Նախագծի շրջանակում տպագրվել է երկու գիտական հոդված միջազգային բարձր վարկանիշ ունեցող պարբերականներում: Այժմ գիտական խումբն աշխատում է մեկ այլ հոդվածի ուղղությամբ:
Գիտական խմբի անդամներն են ԵՊՀ կառուցվածքային կենսաֆիզիկայի միջֆակուլտետային գիտահետազոտական լաբորատորիայի ավագ գիտաշխատող Իրինա Արծրունին, ԵՊՀ ենթաբջջային կառուցվածքների կենսաֆիզիկայի գիտահետազոտական լաբորատորիայի գիտաշխատող Մարիետա Միքաելյանը, ԵՊՀ մոլեկուլային ֆիզիկայի ամբիոնի ավագ լաբորանտ, մագիստրոս Լուսինե Ասլանյանը: Նախագծի արտասահմանյան խորհրդատուն է ԵՊՀ կենսաբանության ֆակուլտետի շրջանավարտ, Իլինոիսի համալսարանի բժշկական քոլեջում (ԱՄՆ) գիտության գծով պրոֆեսորի ասիստենտ, կ.գ.թ. Լուսինե Դեմիրխանյանը:
Դրամաշնորհային ծրագրի շրջանակում Լուսինե Դեմիրխանյանը երկու շաբաթով այցելել է ԵՊՀ կենսաբանության ֆակուլտետ՝ կատարվող գիտական գործընթացներին անձամբ ծանոթանալու, մասնագիտական քննարկումների, փորձի փոխանակման և համագործակցության հեռանկարներն ուղենշելու նպատակով:
Մեզ հետ զրույցում կարևորելով այս համագործակցությունը՝ Լ. Դեմիրխանյանը նշեց. «Շատ լավ հիշողություններ ունեմ ԵՊՀ-ում սովորելու, աշխատելու տարիներից, իսկ 13 տարի անց հարազատ ֆակուլտետի գործընկերներիս հետ կրկին գիտական գործունեություն ծավալելը և ոլորտը զարգացնելու նպատակով արտերկրում կիրառվող նոր մեթոդները Հայաստանում ներդնելն ինձ համար չափազանց ուրախալի և սպասված են»:
Անուշ Ասատրյանն ասաց, որ ապագայում նախատեսում են խորացնել համագործակցությունը՝ երիտասարդ գիտաշխատողներին, ասպիրանտներին հնարավորություն տալով գնալու Իլինոիսի համալսարան և այնտեղ կատարելու հետազոտություններ: Լուսինե Դեմիրխանյանն էլ ընդգծեց, որ ԵՊՀ գործընկերների հետ քննարկել են առաջիկայում այլ դրամաշնորհների դիմելու և գիտական նոր ուղղություններ զարգացնելու հնարավորությունները:
Նշենք, որ ԵՊՀ կատարած այցի ընթացքում Լ. Դեմիրխանյանը կարդացել է դասախոսություն՝ «Ենթաստամոքսային գեղձի քաղցկեղի հետազոտության ու բուժման հնարավորությունները: Տարածքային գենոմիքսի տեխնիկան՝ որպես վստահելի մեթոդ ենթաստամոքսային գեղձի կոլոիդ կարցինոմայի կառուցվածքի ու միկրոշրջապատի ուսումնասիրման համար» թեմայով, որին ներկա էին ԵՊՀ կենսաբանության ֆակուլտետի պրոֆեսորադասախոսական կազմի ներկայացուցիչներ, ասպիրանտներ և ուսանողներ:

3. Scientific research aimed at improving the effectiveness of anti-cancer drugs
The combined use of anticancer drugs, in addition to affecting cancer centers, very often also damages healthy organs and tissues. To create harmless doses of such combinations, YSU biologists are studying the effects of bleomycin-cisplatin anticancer chemotherapy on the liver and thymus.
The expected results will make it possible to develop new and safe chemotherapy regimens that will prevent the growth of tumors and at the same time will leave the least possible negative side effects on healthy tissues and organs.
The research on "Combined effect of anti-cancer alkylating drugs on the activity of enzymes regulating the structure and packaging of DNA" carried out in the interfaculty research laboratory of structural biophysics of the YSU Biology Research Institute is funded by the Committee of Higher Education and Science of the RA ESCS Ministry for a period of three years.
The research project implemented in 2021 is aimed at studying the combined effect of bleomycin and cisplatin on the structure of cytosolic DNA, chromatin packaging, and ADP-ribose polymerization, which the latter regulates.
Referring to the importance of the research topic, head of the research group, Assistant Professor of YSU Biophysics Chair, Ph.D. Anush Asatryan, emphasized, "Based on the studies we have done, we can say which combination should be used, as well as how and in what concentration to have the maximum positive and healing effect with the least possible side effects."
Within the framework of the project, two scientific articles were published in high-ranking international periodicals. Now the research team is working on another article.
The members of the research group are the senior researcher of the YSU Interfaculty Research Laboratory of Structural Biophysics Irina Artsruni, the researcher of the YSU Subcellular Structures Biophysics Research Laboratory Marieta Mikaelyan, and the senior laboratory assistant of the YSU Molecular Physics Chair, Master’s degree student Lusine Aslanyan. The foreign consultant of the project is the graduate of the Faculty of Biology of YSU, a Science Assistant to the Professor at the Medical College of the University of Illinois (USA), Ph.D. Lusine Demirkhanyan.
As part of the grant program, Lusine Demirkhanyan visited the YSU Faculty of Biology for two weeks to personally be acquainted with the ongoing scientific processes, professional discussions, exchange of experience, and outline the perspectives of cooperation.
Highlighting this cooperation, L. Demirkhanyan mentioned, "I have very good memories from the years of studying and working at YSU, and after 13 years, carrying out scientific activities again with my colleagues from the faculty and introducing the new methods used abroad to develop the field in Armenia is extremely happy and expected for me."
Anush Asatryan mentioned that the team plans to deepen the cooperation by giving young researchers and post-graduate students the opportunity to visit the University of Illinois and conduct research there. Lusine Demirkhanyan also emphasized that the possibilities of applying for other grants and developing new research directions in the near future were discussed with YSU colleagues.
It should be noted that during the visit to YSU, L. Demirkhanyan gave a lecture on "Possibilities of pancreatic cancer research and treatment. Regional genomics technique as a reliable method for studying the structure and microenvironment of pancreatic colloid carcinoma", which was attended by representatives of YSU Faculty of Biology faculty, graduates and students.