3. Աստղաֆիզիկոս Դմիտրի Խանգուլյանը դասախոսություններ է կարդացել ԵՊՀ-ում
ԵՊՀ ֆիզիկայի ինստիտուտի կոնֆերենց դահլիճում «Քվանտային հաշվարկի ներածություն» խորագրով դասախոսություններ է կարդացել հայազգի աստղաֆիզիկոս, Ռիկիոյի համալսարանի (Ճապոնիա) դասախոս, պրոֆեսոր Դմիտրի Խանգուլյանը:
Դմիտրի Խանգուլյանը ԵՊՀ էր այցելել հոկտեմբերին կայացած «Տիեզերական ճառագայթների հետազոտում գերբարձր էներգիայի գամմա ճառագայթման միջոցով» միջազգային գիտաժողովի շրջանակում, որից հետո ևս մեկ ամիս մնացել է Հայաստանում՝ ԵՊՀ ֆիզիկայի ինստիտուտի պրոֆեսորադասախոսական կազմի ներկայացուցիչների և ուսանողների համար դասախոսություններ կարդալու նպատակով:
Դասախոսությունների ժամանակ բանախոսն անդրադարձել է ընդհանուր քվանտային հաշվարկների նկատմամբ հետաքրքրություն առաջացնող գործոններին, քվանտային մեխանիկայի աքսիոմատիկ կառուցմանը, քվանտային համակարգիչների կառուցման սկզբունքների նկարագրությանը, մի շարք քվանտային ալգորիթմների առավել խոր ուսումնասիրությանը (քվանտային որոնում և քվանտային տելեպորտացիա), քվանտային սիմուլյատորների և քվանտային համակարգիչների ծրագրավորմանը և այլ թեմաների:
Կարևորելով Երևանի պետական համալսարանի հետ համագործակցությունը՝ Դմիտրի Խանգուլյանը նշեց. «ԵՊՀ ֆիզիկայի գիտահետազոտական ինստիտուտի գլխավոր գիտաշխատող, ԳԱԱ արտասահմանյան անդամ, Դուբլինի առաջատար հետազոտությունների ինստիտուտի պրոֆեսոր Ֆելիքս Ահարոնյանի հետ ունեցածս երկարամյա համագործակցության շնորհիվ ԵՊՀ-ում մասնակցել եմ գիտաժողովների, բայց առաջին անգամ էի դասախոսում, ինչն ինձ համար յուրօրինակ փորձառություն էր»:
Այցի շրջանակում Դմիտրի Խանգուլյանը ԵՊՀ ֆիզիկայի ինստիտուտի գործընկերների հետ քննարկել է համագործակցության հեռանկարները, մասնավորապես՝ հետազոտական համատեղ ծրագրերի, հաճախակի փոխադարձ այցելությունների և երկարաժամկետ դասախոսությունների հնարավորությունները:
Շեշտելով իր գրանցած հաջողություններում համալսարանական կրթության կարևորությունը՝ աստղաֆիզիկոսն ընդգծեց. «Քայլելով ժամանակակից աշխարհի մարտահրավերներին համընթաց՝ անհրաժեշտ է կրթական համակարգում ավանդական մեթոդներից բացի կիրառել նաև նորագույն մեթոդներ և տեխնոլոգիաներ, որոնք դյուրին կդարձնեն ուսուցման գործընթացը և կբարձրացնեն դրա արդյունավետությունը»:
Նշենք, որ համալսարանում այսօրինակ դասախոսությունների անցկացումը նպաստում է գործընկերային կապերի ամրապնդմանը և հետազոտական նոր ծրագրերի նախաձեռնմանն ու իրականացմանը:

November 30, 2023 | 11:58
Armenian astrophysicist, lecturer at Rikyo University (Japan), professor Dmitri Khangulyan gave lectures titled "Introduction to Quantum Computing" in the conference hall of YSU Institute of Physics.
Dmitry Khangulyan visited YSU within the framework of the international conference "Studying Cosmic Rays using Ultra High Energy Gamma Radiation" held in October, after which he stayed in Armenia for another month to give lectures to the teaching staff and students of the YSU Institute of Physics.
During the lectures, the speaker referred to the factors that arouse interest in general quantum computing, the axiomatic formulation of quantum mechanics, the description of the principles of building quantum computers, deeper study of a number of quantum algorithms (quantum search and quantum teleportation), the programming of quantum simulators and quantum computers and other topics.
Emphasizing the cooperation with Yerevan State University, Dmitry Khangulyan noted. "Thanks to my long-term cooperation with Felix Aharonyan, chief researcher of the YSU Research Institute of Physics, foreign member of NAS and professor of the leading research institute of Dublin, I participated in scientific conferences at YSU, but it was my first time lecturing, which was a unique experience for me."
During the visit, Dmitry Khangulyan discussed the prospects of cooperation with colleagues from the YSU Institute of Physics, in particular, the possibilities of joint research programs, frequent mutual visits and long-term lectures.
Emphasizing the importance of university education in his recorded successes, the astrophysicist emphasized. "Keeping up with the challenges of the modern world, it is necessary to apply the latest methods and technologies in the educational system in addition to the traditional methods, which will make the learning process easier and increase its effectiveness."
It should be noted that holding such lectures at the university contributes to the strengthening of partnership ties and the initiation and implementation of new research programs.