3. Արաբական աշխարհի ամենահայտնի բանաստեղծներից մեկի՝ Նիզար Կաբանիի բանաստեղծությունները ներկայացվեցին հայերեն
Դեկտեմբեր 04, 2023 | 11:00
Արաբական աշխարհի ամենահայտնի բանաստեղծներից մեկի՝ Նիզար Կաբանիի բանաստեղծությունները ներկայացվեցին հայերեն
ԵՊՀ արևելագիտության ֆակուլտետի արաբագիտության ամբիոնում տեղի ունեցավ արաբական աշխարհի ամենահայտնի բանաստեղծներից մեկի՝ սիրիացի գրող Նիզար Կաբանիի 100-ամյակին նվիրված միջոցառում՝ Հայաստանում Սիրիայի Արաբական Հանրապետության դեսպանության աջակցությամբ։
Նիզար Կաբանին քաղաքական գործիչ է և բանաստեղծ, որը ստեղծագործել է սիրո, կրոնական, հայրենասիրական թեմաներով՝ իր ստեղծագործություններում անդրադառնալով նաև կանանց իրավունքներին ու ազատություններին՝ ընդգծելով կնոջ դերը արաբական հասարակության մեջ։ Նրա հայրենասիրական բանաստեղծությունների մի մասը նաև երգերի է վերածվել։
Արևելագիտության ֆակուլտետի ուսանողներն արաբերենից հայերեն են թարգմանել Կաբանիի բանաստեղծությունները, որոնք հնչեցին միջոցառմանը։
Ողջույնի խոսքով հանդես եկավ ԵՊՀ զարգացման և նորարարությունների գծով պրոռեկտոր Միքայել Հովհաննիսյանը։ Նա, կարևորելով միջոցառումը, նշեց, որ նմանօրինակ նախաձեռնությունները նպաստում են ուսումնական գործընթացն առավել արդյունավետ դարձնելուն և ուսանողներին փոխանցում են հավելյալ գիտելիքներ ու հմտություններ։
«Գրականությունն ուսումնասիրելն արաբագետի մասնագիտության տեսանկյունից անկյունաքարային նշանակություն ունի, որովհետև գեղարվեստական գրականությունը հնարավորություն է տալիս խորապես ճանաչելու տվյալ երկիրն ու ժողովրդին»,-ասաց պրոռեկտորը՝ հավելելով, որ Նիզար Կաբանին այն հեղինակներից է, որը կարողացել է իր ստեղծագործությունների մեջ միահյուսել ավանդույթն ու ժամանակի զարգացման միտումները։
Հայաստանում Սիրիայի Արաբական Հանրապետության դեսպան Նորա Արիսյանը, շնորհակալություն հայտնելով սիրիական գրականությամբ հետաքրքրված դասախոսներին ու ուսանողներին, կարևորեց ուսանողների գործադրած մեծ ջանքերը․ «Նիզար Կաբանին չէր ցանկանում, որ իր բանաստեղծությունները թարգմանվեն՝ մտավախություն ունենալով, որ թարգմանություններն ամբողջությամբ չեն համապատասխանի բնագրին։ Հայ ուսանողները բավականին բարդ աշխատանք են կատարել, և վստահ եմ, որ նրանց կատարած հայերեն թարգմանությունների շնորհիվ կընձեռվի գրական գործերն ըմբոշխնելու հնարավորություն»։
Արևելագիտության ֆակուլտետի դեկան, պրոֆեսոր Ռուբեն Մելքոնյանը, խոսելով Նիզար Կաբանիի թողած մեծ ավանդից, նշեց, որ նա իր ստեղծագործություններով աշխարհի հետ խոսում է համամարդկային լեզվով, որը ճշմարտության լեզուն է՝ համամարդկային ճշմարիտ արժեքներ դավանելու և դրանք գեղարվեստական գրականության միջոցով աշխարհին քարոզելու սկզբունքով։ Դեկանն ուսումնագիտական գործընթացում կարևորեց նաև արևելյան գրականության ուսումնասիրության անհրաժեշտությունն ապագա արևելագետների համար։
Նշենք, որ միջոցառմանը մասնակցեցին Արևելագիտության ֆակուլտետի պրոֆեսորադասախոսական կազմը, ուսանողները, Հայաստանում Սիրիայի Արաբական Հանրապետության դեսպանատան ներկայացուցիչները։

3. The poems of Nizar Qabbani, one of the most famous poets of the Arab world, presented in Armenian
December 04, 2023 | 11:00
The poems of Nizar Qabbani, one of the most famous poets of the Arab world, presented in Armenian
An event dedicated to the 100th anniversary of the Syrian writer Nizar Qabbani, one of the most famous poets of the Arab world, was held at the Chair of Arabic Studies, the Faculty of Oriental Studies, YSU, with the support of the Embassy of the Syrian Arab Republic to the Republic of Armenia.
Nizar Qabbani was a politician and poet, who wrote on love, religion, and patriotism, addressing women's rights and freedom issues in his works and emphasizing the role of women in Arab society. Some of his patriotic poems were also turned into songs.
Students studying at the Faculty of Oriental Studies translated Qabbani's poems from Arabic into Armenian and presented them at the event.
Mikayel Hovhannisyan, Vice-Rector for Development and Innovation, welcomed the attendees and, emphasizing the importance of the event, noted that initiatives of this kind contribute to making the educational process more effective and provide students with additional knowledge and skills.
"Studying literature is the cornerstone of the profession of Arabic scholar, since fiction provides in-depth knowledge of the country and its people," said the Vice-Rector, adding that Nizar Qabbani is one of those authors who was able to interweave tradition and development trends of that time in his works.
Nora Arisyan, Ambassador of the Syrian Arab Republic to the Republic of Armenia, thanked the professors and students interested in Syrian literature and highlighted the great efforts made by the students. "Nizar Qabbani did not want his poems to be translated, worrying that the translations would not fully correspond to the original. The Armenian students have done quite a difficult job, and I am sure that thanks to their Armenian translations, others will be given the opportunity to learn Qabbani’s literary works."
Dean of the Faculty of Oriental Studies, Professor Ruben Melkonyan, speaking about the great contribution left by Nizar Qabbani, noted that through his works he speaks to the world in a universal language, which is the language of the truth, based on the principle of professing true universal values and spreading them all over the world through fiction. The dean also emphasized the importance of the study of oriental literature for future orientalists.
It should be noted that the teaching staff and students of the Faculty of Oriental Studies, as well as representatives of the Syrian Arab Republic Embassy to the Republic of Armenia participated in the event.