3. ԵՊՀ գիտնականների հետազոտությունները՝ ամենաբարձր ազդեցության գործակից ունեցող գիտական պարբերականներում
Դեկտեմբեր 27, 2023 | 15:17
ԵՊՀ գիտնականների հետազոտությունները՝ ամենաբարձր ազդեցության գործակից ունեցող գիտական պարբերականներում
ԵՊՀ հետազոտողները և գիտնականները միջազգային առաջատար պարբերականներում հրապարակում են գիտական հոդվածներ՝ իրենց հետազոտություններով նպաստելով գիտության տարբեր ճյուղերի զարգացմանը։ 2023 թ․ ԵՊՀ հետազոտողները տպագրել են 1494 գիտական հոդված, որից 243-ը՝ ինդեքսավորվող «Scopus» շտեմարանում ընդգրկված միջազգային հեղինակավոր հանդեսներում։
Էրիկ Դավթյանը ԵՊՀ այն հետազոտողներից է, որի հոդվածները հրապարակվում են միջազգային բարձր վարկանիշ ունեցող գիտական պարբերականներում։ ԵՊՀ միջազգային հարաբերությունների և դիվանագիտության ամբիոնի ասիստենտ, պ․գ․թ․ Է․ Դավթյանի «Լինել փոքր մեծ ակումբում․ վերհանելով Հայաստանի դերակատարությունը Եվրասիական տնտեսական միությունում» վերտառությամբ հոդվածը հրատարակվել է ամենաբարձր՝ Q1 վարկանիշ ունեցող պարբերականներից մեկում՝ «Հարավ-արևելաեվրոպական և սևծովյան հետազոտություններ» գիտական հանդեսում։ Հետազոտությունը վերաբերում է Հայաստանի վարած քաղաքականությանը Եվրասիական տնտեսական միությունում։
Խոսելով հոդվածի բովանդակությունից՝ է․ Դավթյանը նշեց․ «Հայաստանն օգտագործել է ԵԱՏՄ-ի ինստիտուցիոնալ առանձնահատկությունները, որպեսզի այն հարցերը, որոնք մինչ այդ քննարկվել էին հայ-ռուսական միջկառավարական ձևաչափով, տեղափոխի ԵԱՏՄ հարթակ։ Հոդվածում հանգամանալից ներկայացրել եմ թեման՝ առանձնացնելով կոնկրետ օրինակներ և խնդիրներ»։
Հեղինակը, անդրադառնալով հոդվածի գրաքննական գործընթացին, տեղեկացրեց, որ շուրջ 9 ամիս աշխատել է հոդվածի ուղղությամբ․ այն սկսել է գրել, երբ Ցյուրիխի համալսարան է հրավիրվել որպես հետազոտող, ավարտել ԵՊՀ վերադառնալուց հետո։
Միջազգային հարաբերությունների և դիվանագիտության ամբիոնի ասիստենտը ևս մեկ գիտական հոդված ունի միջազգային բարձր՝ Q1 վարկանիշ ունեցող «Կովկասյան ուսումնասիրություն» հանդեսում։ «Գործելու կարողությունը և փոքրության ընկալումները․ հասկանալով Վրաստանի արտաքին քաղաքական վարքը» հոդվածը ներկայացնում է Վրաստանի արտաքին քաղաքական մոտեցումները տարբեր ժամանակաշրջաններում։ Հոդվածում նա ուսումնասիրել է, թե Վրաստանի տարբեր ղեկավարներ ինչպես են ընկալել Վրաստանը՝ որպես փոքր պետություն։ Էրիկ Դավթյանն ընդգծեց, որ հետազոտությունները բերել են այն եզրահանգման, որ Վրաստանում եղել են քաղաքական գործիչներ, որոնք ավելի թերահավատ էին հավակնոտ արտաքին քաղաքականություն ունենալու հարցում, ուստի կողմ էին ավելի փոխզիջումային քաղաքական վարք ունենալուն, որոշներն էլ հակառակ կարծիքն են ունեցել․ «Ելնելով սեփական պետության կարողությունների վերաբերյալ իշխող էլիտայի պատկերացումներից՝ փոխվել է արտաքին քաղաքական վարքը՝ փոխզիջումայինից մինչև հակամարտային քաղաքական վարքագիծ»։
Էրիկ Դավթյանն իր գիտական հոդվածներից մեկում անդրադարձել է նաև Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտությանը, մասնավորապես՝ միջազգային հանրության արձագանքի և պատերազմի գնալու Ադրբեջանի որոշման միջև եղած պատճառահետևանքային կապին։ Այս հետազոտությունը հրատարակվել է 2023 թ․ մարտին Q2 վարկանիշ ունեցող «Պոստկոմունիզմի հիմնահարցեր» հանդեսում՝ «Դասեր, որ տանում են դեպի պատերազմ․ սովորելը արտաքին քաղաքականությունում և ռազմական էսկալացիան Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտությունում» վերտառությամբ։
Հեղինակի հետազոտության հիմնական արդյունքն այն է, որ մինչև 2020 թ․ Հարավային Կովկասում ազդեցություն ունեցող միջազգային դերակատարների արձագանքը բավարար չի եղել էսկալացիաներին դիմագրավելու հարցում, ինչը 2020 թ․ հանգեցրել է լայնամասշտաբ պատերազմի։
Ներկայում նա համահեղինակությամբ ուսումնասիրում է 2020 թ․ Արցախյան պատերազմից հետո Հարավային Կովկասի անվտանգային ճարտարապետության փոխակերպումը․ «Ռուսաստանը, Թուրքիան, Արևմուտքը Հարավային Կովկասում միշտ համարվել են ազդեցիկ դերակատարներ։ Ուսումնասիրում ենք, թե իրենց միջև ուժային հարաբերակցությունը ինչպես է փոխվել 2020 թ․ պատերազմից հետո, և դա ինչպես է ազդում Հարավային Կովկասի վրա»,- ասաց Էրիկ Դավթյանը։ Պատերազմից հետո Հարավային Կովկասում տեղի ունեցող փոփոխությունները ներկայացնող գիտական հոդվածը այժմ գրախոսման փուլում է։
Էրիկ Դավթյանը, խոսելով միջազգային ճանաչում ունեցող վերոնշյալ հանդեսներից, ընդգծեց, որ տարբեր երկրների գիտնականներ, կարևորելով այդ հանդեսների հրապարակումները, գիտական նորարարություններին հետևելու համար նաև նմանօրինակ հանդեսներում են նյութերի որոնում իրականացնում։
Հավելենք, որ 2023 թ․ ԵՊՀ համայնքին հասանելի են դարձել միջազգային և ներբուհական այնպիսի թվային հարթակներ, ինչպիսիք են «Scopus», «Research4Life», «EBSCO», «MathSciNet» միջազգային բազաները, ինչպես նաև էլեկտրոնային հեղինակավոր այլ ռեսուրսներ։ Ձեռք է բերվել նաև «Brill», «JSTOR», «World Scientific» շտեմարաններից օգտվելու ժամանակավոր հասանելիություն։

December 27, 2023 | 15:17
YSU researchers and scientists publish scientific articles in leading international periodicals, promoting the development of various branches of science with their research. In 2023, YSU researchers published 1494 scientific articles, 243 of which were indexed in authoritative international journals included in the "Scopus" database.
Erik Davtyan is one of the YSU researchers whose articles are published in international high-ranking scientific periodicals. Assistant of the YSU Chair of International Relations and Diplomacy, Candidate of Historical Sciences, E. Davtyan's article titled "Being a Small Club in a Big Club: Highlighting the Role of Armenia in the Eurasian Economic Union" was published in the scientific journal "South-Eastern European and Black Sea Studies", one of the periodicals with Q1 rating. The research refers to the policy of Armenia in the Eurasian Economic Union.
Speaking about the content of the article, E. Davtyan mentioned: "Armenia used the EAEU's institutional features to transfer the issues that were previously discussed in the Armenian-Russian intergovernmental format to the EAEU platform. In the article, I presented the topic in detail, highlighting specific examples and problems."
The author, referring to the censoring process of the article, informed that he worked on the article for about 9 months. He started writing it when he was invited to the University of Zurich as a researcher and finished it after returning to YSU.
The assistant of the Chair of International Relations and Diplomacy has another scientific article published in "Caucasian Studies" journal with Q1 rating.  The article titled "Ability to Act and Perceptions of Smallness. Understanding Georgia's Foreign Policy Behavior" presents Georgia's foreign policy approaches in different periods. In the article, he studied how different leaders of Georgia perceived Georgia as a small state. Erik Davtyan emphasized that the research led to the conclusion that there were politicians in Georgia who were more sceptical about having a pretentious foreign policy, so they were in favor of having a more compromising political behavior, and some had the opposite opinion. "Based on the ideas of the ruling elite about the capabilities of their own state, foreign political behavior has changed from compromising to conflicting political behavior."
In one of his scientific articles, Erik Davtyan also referred to the Nagorno Karabakh conflict, in particular, the cause-and-effect relationship between the international community response and Azerbaijan's decision to start the war. This research titled "Lessons That Lead to War. Learning in Foreign Policy and Military Escalation in Nagorno-Karabakh Conflict" was published in March 2023 in "Problems of Post-Communism" journal with Q2 rating.
The main finding of the author's research implies that until 2020, the response of the international actors with influence in the South Caucasus was not enough to prevent the escalations, which led to a full-scale war in 2020.
Currently, he is co-authoring a study on the transformation of the security architecture of the South Caucasus after the 2020 Artsakh war. "Russia, Turkey and the West have always been considered influential actors in the South Caucasus. We are studying how the balance of power between them has changed after the 2020 war, and how it affects the South Caucasus," said Erik Davtyan. The scientific article on the changes taking place in the South Caucasus after the war is currently in the recension phase.
Erik Davtyan, referring to the above-mentioned internationally known journals, emphasized that scientists from different countries, valuing the publications of these journals, also search for materials in similar journals to follow scientific innovations.
It should be noted that since 2023 the YSU community has had access to such international and intra-university digital platforms as "Scopus", "Research4Life", "EBSCO", "MathSciNet" international databases, as well as other authoritative electronic resources. Temporary access to "Brill", "JSTOR", "World Scientific" databases has also been obtained.