3. «ԵՊՀ-ի դերը մեծ է ուսանողի արձանագրած հաջողություններում»․ Գագիկ Եկմալյան
ԵՊՀ միջազգային հարաբերությունների ֆակուլտետի «Համաշխարհային քաղաքականություն» մագիստրոսական կրթական ծրագրի 2-րդ կուրսի ուսանող Գագիկ Եկմալյանը «Լավագույն ուսանող» մրցույթի հանրապետական (միջբուհական) փուլի արդյունքում հասարակագիտության ոլորտում 3-րդ տեղի մրցանակակիր է։
ՀՀ բուհերի լավագույն առաջադիմությամբ ուսանողների անվանական կրթաթոշակների տրամադրման 2023 թվականի մրցույթը հստակ չափանիշներ ուներ, որոնց հիման վրա որոշվել են տարբեր ոլորտներում լավագույն առաջադիմությամբ ուսանողները։ Հաշվի են առնվել ուսանողների ակադեմիական առաջադիմությունը, հեղինակած հոդվածները, որոնք տպագրվել են ինչպես տեղական, այնպես էլ միջազգային հեղինակավոր ամսագրերում։ Կարևորվել են նաև նրանց՝ գիտաժողովներին մասնակցությունը (զեկուցումը), ուսանողական ինքնավար կառույցներում ընդգրկվածությունը։
Գագիկ Եկմալյանը պատմել է ուսանողական կյանքի ու միջազգային հարաբերությունների ոլորտում մասնագիտանալու՝ դիվանագիտական գործունեություն ծավալելու մասին։
Ուսանողական կառույցներում ընդգրկվածությունը՝ որպես հանրօգուտ գործունեություն
Մագիստրատուրայի երկրորդ կուրսի ուսանող Գագիկ Եկմալյանն ընդգրկված է եղել ուսանողների նախաձեռնությամբ հիմնադրված «Ռազմավարական և անվտանգային հետազոտությունների կենտրոն»-ի կազմում, որի շրջանակում զբաղվել է ՀՀ արտաքին մարտահրավերների վերլուծությամբ, անվտանգային միջավայրի հետազոտությամբ, ինչպես նաև ուսումնասիրել է աշխարհաքաղաքական գործընթացներն ու դրանց հնարավոր ազդեցությունը Հայաստանի վրա։
«Կենտրոնում մեծաթիվ հետազոտություններ ենք կատարել, փորձել ենք վերհանել առկա բոլոր մարտահրավերները թե՛ տարածաշրջանային, թե՛ գլոբալ մակարդակներով։ Հանրությանը հասանելի դարձնելու նպատակով այդ հետազոտությունները հրապարակել ենք նաև էլեկտրոնային հարթակներում»,- ասաց նա։
Ուսանողի գիտահետազոտական աշխատանքը՝ միջազգային պարբերականում
Գագիկ Եկմալյանը մի շարք հոդվածների հեղինակ է, որոնցից երկուսը հրատարակվել են «Տարածաշրջան և աշխարհ» միջազգային գիտական հանդեսում։ Նա իր հոդվածներում ներկայացրել է Հայաստանի արտաքին քաղաքականությանն առնչվող մարտահրավերները, առկա խնդիրներն ու հնարավոր լուծումները։
ԵՊՀ-ի դերը մեծ է ուսանողի արձանագրած հաջողություններում
Գագիկ Եկմալյանը վստահ է, որ ԵՊՀ-ն, լինելով Հայաստանի լավագույն բուհը, մեծ դեր ունի յուրաքանչյուր ուսանողի՝ որպես մասնագետ կայանալու հարցում։
«Առանձնակի կարևորում եմ Միջազգային հարաբերությունների ֆակուլտետի դերը հատկապես դիվանագիտական ոլորտում փորձառու կադրեր պատրաստելու գործում։ Ֆակուլտետի շրջանավարտներից շատերը համալրում են ՀՀ արտաքին քաղաքական գերատեսչության շարքերը՝ պաշտպանելով հայրենիքի շահերը դիվանագիտական ոլորտում»,- ընդգծեց նա։
Համատեղելով ուսումն ու աշխատանքը՝ նախանշվում են հայրենիքի շահերը պաշտպանելու ուղիները
ԵՊՀ-ում ուսանելուն զուգահեռ՝ Գագիկ Եկմալյանն աշխատում է ՀՀ արտաքին գործերի նախարարությունում և շարունակում է մասնագիտանալ դիվանագիտության ոլորտում․ «Այս պահին տեսնում եմ այնպիսի ուղղություններ, որտեղ կարող եմ Հայաստանի շահերը պաշտպանելու համար իմ ներդրումն ունենալ այս բարդ աշխարհաքաղաքական իրավիճակում։ Մեր արտաքին քաղաքական նպատակները հստակ ձևակերպելու և դրանց պաշտպանությանը լծվելու դեպքում շարունակաբար կարձանագրվի դրական արդյունք։ Հասարակությանն առաջին հերթին անհրաժեշտ է անվտանգություն, իսկ արտաքին քաղաքականության ոլորտում արձանագրվող հաջողությունը հասարակության անվտանգության ապահովման գործընթացի գլխավոր բաղադրիչներից է»։
Նշենք, որ Գագիկ Եկմալյանը ՀՀ բուհերի լավագույն առաջադիմությամբ ուսանողների անվանական կրթաթոշակների տրամադրման 2023 թվականի մրցույթում մրցանակային տեղեր զբաղեցրած ԵՊՀ յոթ ուսանողներից է։
Մրցույթի նպատակներից է նպաստել ուսանողների առաջադիմության բարձրացմանը, խթանել մրցակցությունը ուսանողների միջև, բացահայտել և խրախուսել բուհերի այն ուսանողներին, որոնք ցուցաբերել են բարձր առաջադիմություն։

3. YSU has significant role in the student's successes – Gagik Ekmalyan
Gagik Ekmalyan, a 2nd-year student of the "World Politics" master's educational program of the YSU Faculty of International Relations, won the 3rd place award in the field of social sciences as a result of the republican (inter-university) stage of the "Best Student" competition.
The 2023 competition for providing nominal scholarships to students with the best progress of RA universities had definite criteria, based on which the students with the best progress in various fields were determined. Students' academic progress and authored articles, which were published in both local and international authoritative journals, were taken into account. Importance is given to their participation (reporting) in conferences and inclusion in student autonomous institutes.
Gagik Ekmalyan talked about his student life, his specialization in the field of international relations and conducting diplomatic activities.
Enrollment in student institutes as a public benefit activity:  Gagik Ekmalyan, a second-year master's student, was included in the staff of "Strategic and Security Research Center" established by the students' initiative, within the framework of which he was engaged in the analysis of Armenia's external challenges, research of the security environment, and also studied geopolitical processes and their possible impact on Armenia.
"At the center, we have conducted a lot of research and tried to raise all the existing challenges both at the regional and global levels. To make it available for the public, we have also published these studies on electronic platforms," he said.
Student's research work in an international periodical:  Gagik Ekmalyan is the author of a number of articles, two of which were published in the Scientific-analytical journal "Region and World". In his articles, he presented challenges related to Armenia's foreign policy, existing problems and possible solutions.
YSU has a significant role in the student's successes: Gagik Ekmalyan is sure that YSU, being the best Armenian university, has a significant role in the development of each student as a specialist.
"I particularly emphasize the role of the Faculty of International Relations in establishing experienced personnel, especially in the diplomatic sphere. Many of the faculty's graduates join the ranks of the RA Ministry of Foreign Affairs, protecting the interests of the homeland in the diplomatic sphere," Gagik Ekmalyan emphasized.
Combining study and work, the ways to protect the interests of the motherland are indicated: Along with studying at YSU, Gagik Yekmalyan works in the RA Ministry of Foreign Affairs and continues to specialize in the field of diplomacy. "At this moment, I see directions where I can contribute to protect the interests of Armenia in this complex geopolitical situation. If we distinctly formulate our foreign policy goals and commit to their protection, a positive result will be recorded continuously. First of all, the society needs security, and the success recorded in the field of foreign policy is one of the main components of the process of ensuring the security of the society."
It should be noted that Gagik Ekmalyan is one of the seven YSU students who took prize places in the 2023 competition for providing nominal scholarships to students with the best progress in RA universities.
One of the goals of the competition is to contribute to the improvement of students' progress, to promote competition among students and to identify and encourage the students with high progress.