3. ԵՊՀ-ի և «Լիդիան Արմենիայի» միջև կնքվել է մտադրությունների հուշագիր
ԵՊՀ ռեկտոր Հովհաննես Հովհաննիսյանը և «Լիդիան Արմենիա» ընկերության գործադիր տնօրեն Հայկ Ալոյանն այսօր ստորագրել են մտադրությունների հուշագիր՝ միավորելու իրենց ջանքերը երկրաբանության, հանքարդյունաբերության, հանքավայրերի շահագործման, լեռնամետալուրգիական, հիդրոերկրաբանության և այլ ոլորտներում որակյալ մասնագետներ պատրաստելու, գիտահետազոտական համատեղ աշխատանքներ ու կրթագիտական այլ ծրագրեր իրականացնելու համար։
Հուշագրի շրջանակում կողմերը համատեղ կազմելու են աշխատակիցների որակավորման բարձրացման ծրագրեր, կատարելու են փորձարարական, գիտական, հետազոտական ու կրթական աշխատանքներ, կազմակերպելու են կառուցվածքային առանձին ստորաբաժանումների համատեղ քննարկումներ, խորհրդատվություններ, վերապատրաստման ու որակավորման բարձրացման դասընթացներ և այլ միջոցառումներ։
Բացի դրանից՝ ԵՊՀ աշխարհագրության և երկրաբանության ֆակուլտետի ու ֆակուլտետում գործող Կայուն զարգացման կենտրոնի փորձագետների ու ընկերության մասնագետների համատեղ ուսումնասիրությունների արդյունքում մշակվելու են տեխնոլոգիական մեթոդներ, կազմակերպվելու են դրանց ստացման լաբորատոր և արտադրական եղանակների փորձարկումներ։
Աշխարհագրության և երկրաբանության ֆակուլտետի ուսանողների շրջանում հանքարդյունաբերության գործունեության վերաբերյալ գործնական գիտելիքների ձեռքբերման արդյունավետությունը բարձրացնելու նպատակով համատեղ մշակվելու են դասընթացներ և դաշտային պրակտիկ աշխատանքներ։ Բացի դրանից՝ ուսանողները հնարավորություն են ստանալու իրենց  ուսումնական ու արտադրական պրակտիկաները կազմակերպելու, ինչպես նաև փորձնակություն (ինթերնշիփեր, մենթորշիփեր) անցնելու ընկերությունում։
ԵՊՀ ռեկտոր Հովհաննես Հովհաննիսյանը փաստեց՝ ոլորտները, որոնց զարգացման նպատակով հաստատվել է համագործակցություն, կարևոր են մեր երկրի համար, ուստի որակյալ կրթության տրամադրումն ու արհեստավարժ կադրերի պատրաստումը, հիմնախնդիրների վերհանումն ու դրանց լուծումը պետք է առաջնահերթություն լինեն․ «Իսկ որակյալ և ներկայիս պահանջներին ու չափանիշներին համապատասխան կրթություն տրամադրելու երաշխիքներից մեկը հենց աշխատաշուկայի հետ արդյունավետ կապն է»։
«Լիդիան Արմենիա» ընկերության գործադիր տնօրեն Հայկ Ալոյանը նշեց, որ պատրաստ են ներդնելու իրենց ռեսուրսները և աջակցելու ֆակուլտետի զարգացմանը, երկրաբանության և հանքարդյունաբերության հետ կապված հետազոտական նախագծերի իրագործմանը և այլ ծրագրերի կատարմանը։ Նա ասաց նաև, որ ընկերությունը պլանավորում է կրթաթոշակներ սահմանել ֆակուլտետի բարձր առաջադիմությամբ ուսանողների, ինչպես նաև Ամուլսարի շրջակա համայնքների այն դիմորդների համար, որոնք կնախընտրեն երկրաբանություն մասնագիտությունը:
ԵՊՀ աշխարհագրության և երկրաբանության ֆակուլտետի դեկան Սարգիս Քելյանը, խոսելով ֆակուլտետի զարգացմանն ուղղված ծրագրերի մասին, կարևորեց գիտական ներուժի արդյունավետ կիրառման, դասախոսների վերապատրաստման ու դիմորդների շրջանում մասնագիտության նկատմամբ հետաքրքրությունը բարձրացնելու անհրաժեշտությունը և հույս հայտնեց, որ համագործակցությունը կնպաստի դրանց իրագործմանը։
Հանդիպմանը կողմերը քննարկեցին հուշագրով սահմանված առաջիկա անելիքներն ու համագործակցության ընդլայնման նոր հնարավորությունները։

3. YSU and "Lydian Armenia" sign memorandum of intent
Today YSU Rector Hovhannes Hovhannisyan and Executive Director of "Lydian Armenia" company Hayk Aloyan signed a memorandum of intent to unite their efforts for establishing high-quality specialists, implementing joint scientific-research studies and other educational programs in the fields of geology, mining industry, mining exploitation, mining and metallurgy, hydrogeology, etc.
Within the framework of the memorandum, the parties will design employee qualification improvement programs, implement experimental, scientific, research and educational works, organize joint discussions of separate departments, consultation, training courses, courses for qualification improvement and other measures.
In addition, technological methods will be developed as a result of the joint studies of the YSU Geography and Geology Faculty and the experts of the Sustainable Development Center operating in the faculty and the company's specialists, and laboratory and production tests for developing such methods will be organized.
Courses and practical fieldwork will be organized with joint efforts to increase the effectiveness of accumulating practical knowledge about mining industry activities among the students of the Faculty of Geography and Geology. Besides, students will have the opportunity to organize their educational and production practices, as well as experience (internships, mentorships) in the company.
YSU Rector Hovhannes Hovhannisyan stated that the fields for the development of which the cooperation is established, are significant for our country, therefore ensuring high-quality education and establishing skilled personnel, singling out the issues and solutions to them must be the priority. "One of the guarantees of ensuring quality education in accordance with current requirements and standards is the effective connection with labour market."
Executive Director of "Lydian Armenia" company Hayk Aloyan noted that they are willing to invest their resources and support the development of the faculty, implementation of research projects related to geology and mining industry and other programs. He also said the company planned to set up scholarships for high-achieving students, as well as for those applicants from the surrounding communities of Amulsar who would choose geology as a profession.
Sargis Kelyan, Dean of the YSU Faculty of Geography and Geology, speaking about programs on developing the faculty, emphasized the importance of the necessity for effective use of scientific potential, training of lecturers and increasing the interest among applicants in the profession, and expressed hope that cooperation will contribute to the implementation of all the plans.
The parties discussed the further actions defined by the memorandum and the opportunities for expanding the cooperation.