3. Ֆիզիկայի բնագավառում ջերմաստիճանային չափումներ կատարելու նոր հնարավորություններ ԵՊՀ-ում
ԵՊՀ զարգացման ռազմավարական ծրագրով սահմանված են լաբորատոր ենթակառուցվածքների բարելավման ու նորագույն սարքավորումներով լաբորատորիաների վերազինման խնդիրներ, որոնց լուծումն ուղղված է կրթական միջավայրի լավարկմանը, նորարարական հետազոտությունների և գիտության զարգացմանը։ Այս նպատակների իրագործմանն է միտված ԵՊՀ օպտոէլեկտրոնիկայի և ֆոտոնիկայի գիտահետազոտական լաբորատորիան գերժամանակակից նոր սարքավորմամբ համալրելու ծրագիրը։
ՀՀ ԿԳՄՍՆ բարձրագույն կրթության և գիտության կոմիտեի հայտարարած «Գիտական ստորաբաժանումների նյութատեխնիկական բազայի արդիականացման համար ֆինանսական աջակցության տրամադրում» մրցույթի շրջանակում ձեռք կբերվի ղեկավարվող ջերմախցիկ, որը հնարավորություն կտա ֆիզիկայի բնագավառում միջազգային չափանիշներին համապատասխան չափումներ կատարելու և մրցունակ խնդիրներ լուծելու։ Այն կնպաստի լաբորատորիայում կատարվող գիտահետազոտական աշխատանքների որակի բարձրացմանը, միջազգային տարբեր գիտաժողովներում և գիտական բարձր վարկանիշ ունեցող ամսագրերում ներկայացվող արդյունքներին:
Սարքը հնարավորություն կտա -190°C-ից մինչև +300°C ջերմաստիճանային տիրույթում ուսումնասիրություններ և չափումներ կատարելու: Կարևորելով լաբորատորիայի վերազինման և սարքավորումների արդիականացման անհրաժեշտությունը՝ Օպտոէլեկտրոնիկայի և ֆոտոնիկայի գիտահետազոտական լաբորատորիայի ավագ գիտաշխատող Գևորգ Գևորգյանը տեղեկացրեց, որ նախկինում ունեցել են ջերմակարգավորող սարքավորումներ (օրինակ՝ թերմոստատներ), սակայն դրանց ճշգրտությունն ու կայունությունն անբավարար էին, իսկ ներկայում՝ անաշխատունակ են ոլորտում չափումներ կատարելու համար․ «Միջազգային չափանիշներին համապատասխան հետազոտություններ, ամբողջական և լիարժեք չափումներ կատարելու համար նմանօրինակ սարքավորման առկայությունը լաբորատորիայում պարտադիր է»:
Աշխարհում լավագույնը համարվող ամերիկյան ընկերություններից մեկը, որը մասնագիտացված է գիտական, լաբորատոր սարքավորումների ստեղծմամբ, սարքը պատրաստելու է հատուկ պատվերով:
«Ղեկավարվող ջերմախցիկը հատուկ պատրաստվելու է մեր ներկայացրած պահանջների հիման վրա: Մեր գիտական խումբը ընկերության աշխատակիցների հետ քննարկել է, թե ինչ չափանիշներ են անհրաժեշտ սարքավորումը պատրաստելու համար։ Նախատեսվում է, որ ղեկավարվող ջերմախցիկը լաբորատորիա կհասնի առաջիկա 4-5 ամիսների ընթացքում՝ հաշվի առնելով ամբողջ գործընթացը»,-հավելեց Գ. Գևորգյանը:
Օպտոէլեկտրոնիկայի և ֆոտոնիկայի գիտահետազոտական լաբորատորիայում գիտաշխատողներն ուսումնասիրում են հեղուկբյուրեղային էլաստոմերներ: Նոր սարքը՝ ղեկավարվող ջերմախցիկը, նախատեսված է հենց հեղուկ բյուրեղների օպտիկական, մեխանիկական և առաձգական հատկությունների ուսումնասիրման համար: Դրանց հետագա կիրառական հնարավորությունները հասկանալու համար անհրաժեշտ է նաև գրանցել ջերմաստիճանային կախվածություն, իմանալ տարբեր ջերմաստիճաններում տեղի ունեցող հատկությունների փոփոխությունները։ Լաբորատորիայի գիտաշխատողը նշեց, որ կիրառական տեսանկյունից պարտադիր պայման է ինչ-որ նոր բան ստեղծելիս տարբեր ջերմաստիճաններում չափումներ կատարելը: Սարքի շնորհիվ հնարավոր է ավտոմատ կերպով էլաստոմերի վրա ուժ կիրառել, չափել ուժը և օպտիկական եղանակով ուսումնասիրել հատկությունը: Անդրադառնալով սարքավորման կիրառմանը և այդ աշխատանքներում ուսանողների ներգրավվածությանը՝ Գ․ Գևորգյանն ասաց. «Սարքով աշխատելու հնարավորություն կունենան վերապատրաստում անցած մասնագետները, քանի որ առկա են բաղադրիչներ, որոնք պահանջում են անվտանգության հատուկ կանոնների պահպանում: Մասնագետների, գիտաշխատողների վերահսկողությամբ ուսանողները ևս կարող են ընդգրկվել լաբորատորիայի հետազոտություններում՝ ավարտական աշխատանքների, մագիստրոսական թեզերի շրջանակում կատարելով որոշակի ուսումնասիրություններ»:
Գիտաշխատողը նշեց նաև, որ Օպտոէլեկտրոնիկայի և ֆոտոնիկայի գիտահետազոտական լաբորատորիան պատրաստակամ է համագործակցելու ԵՊՀ մյուս լաբորատորիաների հետ և նյութերի ջերմաստիճանային կախվածություն ուսումնասիրելու անհրաժեշտության դեպքում չափումներ կատարելու համար համակարգը կտրամադրի նրանց։
Նշենք, որ սարքը պատրաստող ամերիկացի մասնագետները լաբորատորիայի գիտաշխատողների համար կազմակերպելու և անցկացնելու են երկօրյա առցանց վերապատրաստում, որը հնարավորություն կտա տիրապետելու սարքի օգտագործման հմտություններին և անվտանգության կանոններին:

3. New opportunities for temperature measurements in the field of physics at YSU
According to YSU's strategic development plan, the following objectives are set: improvement of laboratory infrastructures and enrichment of laboratories with modern equipment, the solution of which is aimed at improving the educational environment and developing innovative research and science. The project of equipping YSU Optoelectronics and Photonics Research Laboratory with state-of-the-art new equipment is aimed at the realization of these goals.
Within the framework of the competition "Providing financial support for the modernization of the material-technical base of scientific departments" announced by the Higher Education and Science Committee of the RA MoESCS, the university will receive a controlled temperature chamber, which will provide the opportunity to perform measurements in accordance with international standards in the field of physics and to solve competitive problems. It will contribute to the improvement of the quality of the scientific research works performed in the laboratory and the results presented in various international conferences and journals with high scientific rankings.
The equipment will provide the opportunity to conduct studies and measurements in the temperature range from -190°C to +300°C. Emphasizing the necessity of re-equipment and modernization of the laboratory, Gevorg Gevorgyan, a senior researcher at the Optoelectronics and Photonics Research Laboratory, informed that in the past they had temperature controller devices (for example, thermostats), but their accuracy and stability were insufficient, and at present, they are inoperable for conducting measurements. "To carry out research and complete measurements in accordance with international standards, the presence of such equipment in the laboratory is mandatory."
One of the best American companies in the world, which specializes in the preparation of scientific, laboratory equipment, will make the equipment by special order.
"The controlled temperature chamber will be specially designed based on our requirements. Our scientific group discussed the standards for the equipment with the company's employees. It is planned that the controlled temperature chamber will reach the laboratory in the next 4-5 months, taking into account the whole process," G. Gevorgyan added.
Researchers at the Optoelectronics and Photonics Research Laboratory are studying liquid crystalline elastomers. The new equipment, the controlled temperature chamber, is designed specifically for studying the optical, mechanical and elastic properties of liquid crystals. In order to understand their further application possibilities, it is also necessary to record temperature dependence, to know the changes in properties that occur at different temperatures. The researcher of the laboratory mentioned from the point of view of practical application it is mandatory to make measurements at different temperatures when creating something new. Thanks to the equipment, it is possible to automatically apply force to the elastomer, measure the force and conduct an optical study of the property.
Referring to the application of the equipment and the involvement of students in these studies, G. Gevorgyan said, "Trained specialists will have the opportunity to work with the equipment, as there are components that require compliance with special safety rules. Under the supervision of specialists and researchers, students may also be included in laboratory research, performing several studies within the framework of graduation theses and master's theses."
Researchers noted that the Optoelectronics and Photonics Research Laboratory plans to cooperate with other laboratories of YSU and will provide them with the system for making measurements if necessary to study the temperature dependence of materials.
It should be noted that the American specialists preparing the equipment plan to conduct a two-day online training for the laboratory's researchers, which will provide them with the opportunity to master the skills of using the equipment and the safety rules.