3. Կրոնը և խաղաղաշինության էթիկան. միջազգային առցանց գիտաժողով ԵՊՀ-ում
Արտերկրի համալսարանների և գիտական կենտրոնների հետ միջազգային համագործակցությունն ու ամրապնդումը ԵՊՀ զարգացման ռազմավարական ծրագրով ամրագրված նպատակներից են։ Այսօրինակ գործակցության շրջանակում ԵՊՀ աստվածաբանության ֆակուլտետում անցկացվեց «Արտաքսված և մոռացված․ հայերն առանց Լեռնային Ղարաբաղի» խորագրով միջքրիստոնեական մասնագիտական առցանց գիտաժողով։
Գիտաժողովը նպատակ ուներ խաղաղաշինության էթիկայի տեսանկյունից շեշտադրելու կրոնների դերը, նպաստելու վերջին շրջանում Արցախում տեղի ունեցած իրադարձությունների վերաբերյալ միջազգային հարթակներում իրազեկվածության բարձրացմանը, ինչպես նաև մասնագիտական տեսանկյունից քննարկելու բնագավառին առնչվող խնդիրներ և ուղենշելու լուծումներ։
ԵՊՀ աստվածաբանության ֆակուլտետի նախաձեռնությամբ կազմակերպված համաժողովը կայացավ ֆակուլտետի Միջմշակութային և կրոնագիտական գիտահետազոտական կենտրոնի (Հայաստան), Մյունսթերի համալսարանի կաթոլիկ աստվածաբանության ֆակուլտետի էկումենիկ ինստիտուտի (Գերմանիա) և Արևելյան եկեղեցիների լրատվական ծառայության (Շվեյցարիա) հետ համագործակցության շրջանակում:
Գիտաժողովի ժամանակ ոլորտի մասնագետները զեկուցումներ ներկայացրին՝ քննարկելով Արցախում վերջին շրջանում տեղի ունեցած ողբերգական իրադարձությունները պատմական տեսանկյունից (Աշոտ Հայրունի, ԵՊՀ): Անդրադարձ եղավ Արցախի համակարգված ապահայկականացման հետևանքներին (Հարություն Հարությունյան, ԵՊՀ/ՀԱՀ), ներկայում Արցախի հայկական, չափազանց հարուստ և երկու հազարամյակից ավելի փաստագրված պատմություն ունեցող մշակութային ժառանգությանը սպառնացող վտանգներին (Դագմար Հելլեր, Բենսհայմի միջեկեղեցական ինստիտուտ):
Խոսելով միջազգային գիտաժողովի խորագրի ընտրությունից և օտարերկրյա գործընկերների՝ թեմայով հետաքրքրված լինելու հանգամանքից՝ Աստվածաբանության ֆակուլտետի դասախոս, Միջմշակութային և կրոնագիտական գիտահետազոտական կենտրոնի գիտաշխատող Հարություն Հարությունյանն ընդգծեց արցախահայության խնդիրների բարձրաձայնման կարևորությունը՝ նշելով, որ թեմայի լուսաբանման անհրաժեշտությունն առկա է, քանի որ շատերը սկզբնական շրջանում որոշ ժամանակ խոսեցին կատարված իրադարձությունների մասին, որից հետո թեման մոռացության տրվեց։
Հ․ Հարությունյանը, կարևորելով բարձրաձայնվող թեմաների (արցախահայերի ճակատագիր, ադապտացիա, համայնքի պահպանմանն առնչվող հարցեր) արդիականությունը, փաստեց, որ գիտաժողովի արդյունքները տարածվելու են միջազգային տարբեր հարթակներում:
Միջազգային գիտաժողովի արդյունքում մասնագիտական խումբը, միավորվելով մեկ հարթակում, ստեղծեց շարունակական համագործակցության նոր ուղիներ:

3. Religion and the Ethics of Peacemaking: international online conference at YSU
The establishment and strengthening of international cooperation with foreign universities and scientific centers are among the goals set by YSU's strategic development plan. Within the framework of this type of cooperation, an inter-Christian professional online conference titled "Deported and Forgotten Armenians without Nagorno Karabakh" was held at the YSU Faculty of Theology.
The conference aimed to emphasize the role of religions from the point of view of ethics of peacemaking, to contribute to raising awareness of recent events that occurred in Artsakh on international platforms, as well as to discuss issues related to the field from a professional point of view and to point out solutions.
The conference, organized by the initiative of the YSU Faculty of Theology, took place within the framework of cooperation with the Research Center for Intercultural and Religious Studies of the faculty (Armenia), the Ecumenical Institute of the Faculty of Catholic Theology at the University of Münster (Germany) and the News Service of the Eastern Churches (Switzerland).
During the conference, specialists in the field presented reports, discussing the tragic events that took place in Artsakh recently from a historical perspective (Ashot Hayruni, YSU). The consequences of the systematic de-Armenization of Artsakh (Harutyun Harutyunyan, YSU/AUA) and the threats to the Armenian cultural heritage of Artsakh, which is extremely rich and has a documented history of more than two millennia (Dagmar Heller, Bensheim Interchurch Institute) were discussed.
Referring to the selection of the title of international conference and the fact that foreign partners are interested in the topic, Harutyun Harutyunyan, Lecturer at the Faculty of Theology and Researcher of the Research Center for Intercultural and Religious Studies, emphasized the importance of raising the problems of Artsakh Armenians, noting that there is a need to cover the topic, because many people talked about the events for some time in the beginning, after which the topic was forgotten.
H. Harutyunyan, highlighting the relevance of the topics (fate of Artsakh Armenians, adaptation, community preservation issues), stated that the results of the conference will be disseminated on various international platforms.
Due to the international conference, the professional group united on one platform, created new ways of continuous cooperation.